Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna jazda po zmroku

Źródło: Szkoła Jazdy Renault
Ocena odległości i prędkości pojazdów na podstawie świateł jest bardzo trudna, przez co jazda w ciemności staje się niebezpieczna.
Ocena odległości i prędkości pojazdów na podstawie świateł jest bardzo trudna, przez co jazda w ciemności staje się niebezpieczna. Fot. sxc.hu
Z soboty na niedzielę cofnęliśmy nasze zegarki i przeszliśmy na czas zimowy. Dzień jest teraz krótszy, a zmrok zapada o godzinę wcześniej. Wkrótce z pracy czy szkoły będziemy wracać po ciemku, a jazda po nieoświetlonych ulicach jest o wiele bardziej niebezpieczna niż za dnia.

W miejscach nieoświetlonych latarniami ulicznymi jazda w nocy jest o wiele trudniejsza.
Podstawowym tego powodem jest ograniczony zasięg widzenia drogi, przeszkód oraz innych uczestników ruchu.

Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że ocena odległości i prędkości na podstawie świateł nie jest łatwa. Błędy w ocenie mogą wynikać np. z nietypowo usytuowanych świateł. Wąsko ustawione reflektory przeciwmgielne stwarzają złudzenie, iż samochód wydaje się być dalej niż jest w rzeczywistości. Nieprawidłowo ustawione oświetlenie zewnętrzne pojazdów powoduje także efekt oślepienia kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka i w rezultacie chwilową utratę zdolności widzenia. Jeśli do niej dojdzie, należy zdjąć nogę z gazu i zwolnić.

Aby w nocy określić ewentualną obecność przeszkód na drodze, kierowcy mogą wykorzystywać reflektory innych pojazdów. Jeśli ktoś jedzie kilkaset metrów przed nami, jego tylne światła pozycyjne i błyskające od czasu do czasu światła stopu mogą nas informować o "niespodziankach" na drodze, na które właśnie natknął się nasz poprzednik. Jeśli światła lub poświata auta nadjeżdżającego z naprzeciwka nagle znikają, oznacza to, że najprawdopodobniej znalazł się on za pagórkiem. Nie wolno wtedy rozpoczynać wyprzedzania, gdyż za chwilę pojazd ten pojawi się przed nami.

Baczną uwagę należy także zwracać na nieoświetlonych użytkowników drogi - takich jak piesi bądź rowerzyści. W nocy przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój będzie zauważany przez kierowcę dopiero z odległości ok. 20 metrów! Jasne ubranie sprawia, że pieszego widać z odległości ok. 50 metrów - tj. mniejszej niż potrzeba kierowcy na zatrzymanie się z 90 km/h.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza