Spis treści
Co to jest jaskra?
Jaskra to choroba oczu, która przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Uszkadza nerw wzrokowy i komórki zwojowe siatkówki, w wyniku czego dochodzi do pogorszenia lub utraty wzroku. Uszkodzenie wzroku występuje na skutek nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Leczenie polega na zmniejszaniu ciśnienia śródgałkowego za pomocą kropli do oczu lub leków doustnych. Jaskra jest też leczona operacyjnie. W Polsce na jaskrę może chorować nawet 800 tysięcy osób i tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Dlatego tak ważne są regularne badania, przynajmniej raz na dwa lata.
Jak wygląda badanie na jaskrę?
Całe badanie w kierunku jaskry trwa od kilkunastu do 30 minut. Składają się na nie:
- wypełnienie ankiety,
- badanie dna oka,
- badanie nerwu wzrokowego,
- badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Kto może wziąć udział w bezpłatnym badaniu wzroku i gdzie je wykonać?
Do sprawdzenia stanu swojego wzroku zapraszane są osoby, które nie chodziły do okulisty, po 45. i 50. roku życia. Osoby, które już są zdiagnozowane, nie powinny się zgłaszać do tej akcji, a zgłosić się na regularną wizytę u swojego okulisty.
W ogólnopolskiej akcji badania wzroku pod kątem jaskry bierze udział 60 gabinetów okulistycznych w 36 miastach. Pełna lista znajduje się na stronie Polscy Okuliści kontra Jaskra. Gabinety pojawią się pod mapą Polski, po kliknięciu w wybrane województwo. Poza miastami wojewódzkimi pojawiają się też mniejsze miejscowości. Do tej pory nie zostały zgłoszone żadne gabinety w województwach warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim.
Jaskra – grupa ryzyka
Choć profilaktyka w kwestii zachorowania na jaskrę jest zalecana wszystkim, to wymieniane są czynniki ryzyka zachorowania na tę chorobę oczu. Do tych podstawowych należą:
- wiek powyżej 40. roku życia,
- jaskra występująca w rodzinie,
- choroby kardiologiczne,
- życie w ciągłym stresie,
- bóle głowy,
- zaburzenia krążenia obwodowego.
- Wykrycie jaskry we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty wzroku – podkreśla Polskie Towarzystwo Okulistyczne.
Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?