Bezpłatne badania w ramach Europejskiego Dnia Logopedy

  Bezpłatne badania w ramach Europejskiego Dnia Logopedy

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Beata Waraksa podczas zajęć z pacjentem.

  Beata Waraksa podczas zajęć z pacjentem. ©Fot. Archiwum gabinetu Beaty Waraksy

  Kilkadziesiąt osób z całego regionu słupskiego zgłosiło się już na bezpłatne badania, które w sobotę organizuje gabinet logopedyczny w Słupsku. Okazuje się, że problem ma tak wiele osób, iż bezpłatne badania specjalnie dla nich odbędą się też za tydzień.
  Beata Waraksa podczas zajęć z pacjentem.

  Beata Waraksa podczas zajęć z pacjentem. ©Fot. Archiwum gabinetu Beaty Waraksy

  Na bezpłatne badania w ramach Europejskiego Dnia Logopedy, który jest obchodzony dzisiaj, zaprasza specjalistka Beata Waraksa. W tym roku EDL jest poświęcony zaburzeniom neurologicznym u dzieci i dorosłych.

  - Już tylko kilka telefonicznych rozmów z osobami, które zarejestrowały się, aby skorzystać z Dnia Otwartych Diagnoz, wskazuje, że w naszym mieście mieszka wiele osób z zaburzeniami neurologicznymi mowy - mówi logopeda Beata Waraksa.

  Chodzi choćby o osoby chore na epilepsję, u których we wstępnej fazie choroby wystąpił zanik mowy. - Teraz mowa wraca albo nie. Czasem chorzy wymagają diagnozy, czy w ogóle będą mówić, a w innym wypadku trzeba się zastanowić nad rodzajem terapii, która pomoże im rozwinąć mowę - tłumaczy Waraksa.
  Inny problem to zaburzenia mowy u małych dzieci lub kilkulatków.

  - Gdy dziecko nie mówi, albo nie chce mówić, a już powinno to robić, nie ma co czekać. Należy je zdiagnozować, bo inaczej może dojść do znaczącego opóźnienia jego rozwoju. Niekiedy natomiast mamy do czynienia z poważnymi chorobami. Myślę na przykład o autyzmie - podpowiada Waraksa.

  Oczywiście częstym problemem jest jąkanie się. Można z nim walczyć na różnym etapie rozwoju.

  - Na jutrzejsze zaproszenie zareagował na przykład 24-latek, który ma problemy z płynnym mówieniem. Takim osobom też można pomóc. Trzeba je tylko zdiagnozować i zaproponować odpowiednie ćwiczenia - dodaje Waraksa.
  Gabinet jest także otwarty dla osób starszych. Wczoraj na diagnozę zapisał się na przykład 60-latek, który chce poprawić dykcję. Można to zrobić pod kierunkiem logopedy.

  Zapisy

  Zadania logopedy


  Zajmuje się wadami wymowy, zaburzeniami mowy, konsultacjami dla osób z wadą wymowy i zaburzeniami mowy; zajęciami logopedycznymi dla dzieci autystycznych, zajęciami z emisji głosu dla osób zawodowo posługujących się głosem (np. nauczycieli), współpracą ze szkołami wyższymi w zakresie prowadzenia zajęć z emisji głosu oraz zajęć ze studentami studiów podyplomowych z logopedii.  Ze względu na duże zainteresowanie diagnozami Dzień Otwartych Diagnoz w gabinecie pani Waraksy odbędzie się nie tylko jutro w godz.od 10 do 15, ale również w sobotę 14 marca. Dlatego dzisiaj nadal będzie prowadzona telefoniczna rejestracja pod numerami telefonu 059 8142 613 lub 69 34 69 940.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Warto zobaczyć

  Nowa edycja budżetu obywatelskiego Podwyżka opłat za śmieci w Słupsku

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - poznaj laureatów

  Osobowość Roku 2018 - poznaj laureatów

  Mistrzowie Handlu - głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  Mistrzowie Handlu - głosowanie zakończone, poznaj laureatów