Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne szczepienia seniorów przeciwko pneumokokom

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Seniorzy z powiatu bytowskiego, będą mogli skorzystać – już po raz trzeci - z bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom. Starosta bytowski – Leszek Waszkiewicz i wicestarosta – Roman Ramion podpisali porozumienie o współfinansowaniu programu szczepień ochronnych dla osób powyżej 65 roku życia. Do programu przystąpiły również powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, tczewski, wejherowski, sztumski oraz miasta: Gdynia, Słupsk i Sopot. Ze względu na pandemię koronawirusa porozumienia z 16 powiatami podpisano zdalnie.

Osoby starsze, które dodatkowo mają przewlekłe choroby, są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami. Dlatego też pomorski samorząd przeznaczy 388 tys. zł na ten cel. Pieniądze będą wydane m.in. na szczepienia, edukację pacjentów oraz promocję programu. Szczepieniami ma być objętych 2 318 seniorów. Poszczególne powiaty dofinansowują program w wysokości 50 procent kosztów szczepień. Powiat bytowski przeznaczył na ten cel 11 925 zł.

Szczepienia przeciwko pneumokokom w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) w Polsce dostępne są bezpłatnie od 2017 r. dla dzieci. Szczepienia dla osób dorosłych, w szczególności seniorów, nie są finansowane z budżetu państwa. Mogą być jednak zapewnione bezpłatnie w ramach programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym samorząd województwa oraz samorządy powiatowe.

W 2018 r. wprowadzono pilotażowy program, w ramach którego udało się zaszczepić 2102 osoby z 2226 planowanych seniorów z 11 powiatów. Ta liczba wzrosła w 2019 r., kiedy to zaszczepiono 2153 osób z 2220 zaplanowanych.

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich wywołana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast zapalenie płuc jest postacią infekcji o cechach pośrednich.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza