Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie na Pomorzu spada. Coraz więcej pracy dla cudzoziemców

Małgorzata Pietras
Pracownicy z Ukrainy i Mołdawii pracują m.in. na budowach i w stoczniach.
Pracownicy z Ukrainy i Mołdawii pracują m.in. na budowach i w stoczniach. Pixabay.com
Pierwsza połowa 2018 roku przyniosła spadek bezrobocia w województwie pomorskim. Jest to rekordowa liczba. W czerwcu wyniosła jedynie 4.9 proc. Wzrosła także liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej o 506 miejsc.

W pierwszej połowie 2018 r. w województwie pomorskim utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na pracowników. W wielu firmach brakuje rąk do pracy. W czerwcu 2018 r. stopa bezrobocia w Pomorskiem wyniosła 4,9 % i w stosunku do poprzedniego miesiąca spadła o 0,2 pkt. proc.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy województwa pomorskiego wyniosła 44,4 tys. osób i w porównaniu do maja tego roku zmniejszyła się o 4,1 %. Na naszym rynku pojawia się coraz więcej pracowników z innych krajów. - W tym roku pracodawcy złożyli do urzędów pracy średnio co miesiąc 11 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom zza wschodniej granicy, głównie z Ukrainy. Liczba zezwoleń na pracę sezonową w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce wydawanych cudzoziemcom wzrastała w pierwszym półroczu z miesiąca na miesiąc i w czerwcu br. przekroczyła 800 - mówi Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

- Pracodawcy najchętniej powierzali pracę obywatelom Ukrainy, na drugim miejscu obywatelom Białorusi, następnie Mołdawii, Gruzji, Rosji i Armenii. Cudzoziemcy oraz ich rodziny coraz częściej osiedlają się na Pomorzu na stałe. Niestety, występuje wiele problemów związanych z ich pobytem. Zachodzi potrzeba kreowania polityki imigracyjnej w województwie oraz jej koordynowania w skali regionu.

- W marcu br. podpisano umowę z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek na realizację zadania mającego na celu podnoszenie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa pomorskiego na rzecz integracji imigrantów. Dzięki temu urzędnicy mają lepiej radzić sobie z problemami integracji imigrantów, począwszy od edukacji poprzez ochronę zdrowia po szukanie pracy czy sprawy mieszkaniowe - mówi Tomasz Robaczewski.

Budowany jest też program szkolenia kompetencji międzykulturowych, którymi będą objęte wybrane powiaty. W czerwcu 2018 r. powiatowe urzędy pracy województwa pomorskiego wpisały do ewidencji 12,3 tys. oświadczeń pracodawców o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Gruzji i Ukrainy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę oraz wydały 442 zezwolenia na pracę sezonową.

Zezwolenia na pracę sezonową wydawane cudzoziemcom przez powiatowe urzędy pracy dotyczą pracy w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce wykonywanej przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. W I półroczu 2018 r. powiatowe urzędy pracy województwa pomorskiego wydały cudzoziemcom 825 zezwoleń na pracę sezonową, w tym 542 dla kobiet.

Najwięcej zezwoleń na pracę sezonową w I półroczu br. wydano w powiecie kartuskim - 224, puckim - 144 oraz chojnickim – 129. Wydane w I półroczu br. zezwolenia na pracę sezonową dotyczyły przede wszystkim obywateli Ukrainy 0,8 tys. osób - 96,8%. Zdecydowanie mniej na podstawie zezwoleń zatrudnianych było Białorusinów 12 osób - 1,5%, natomiast zezwolenia dla obywateli Bangladeszu, Indii, Gruzji, Mołdawii oraz Rosji stanowiły łącznie 1,7%.
Współpraca Ewa Andruszkiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza