Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie na Pomorzu w grudniu 2020. Jest niekorzystna tendencja

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
123RF
W grudniu 2020 roku stopa bezrobocia na Pomorzu nieznacznie wzrosła. Zdaniem analityków, obecnie nie to jest istotny problem rynku pracy. Gorzej, że nastąpił spadek osób opłacających składki zdrowotne w ZUS.

Po listopadowym zamknięciu spodziewano się, że sytuacja na rynku pracy w grudniu pogorszy się. Jednak nie było aż tak źle. Powiatowe urzędy pracy dysponowały w grudniu niespełna 5,5 tys. ofertami pracy. W porównaniu z listopadem 2019 r. liczba ta wzrosła o 433, a w porównaniu do grudnia 2019 r. była o 313 ofert mniejsza.

Według szacunkowych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, w grudniu 2020 r. liczba osób bezrobotnych w województwie pomorskim wzrosła do 56,3 tys., a stopa bezrobocia osiągnęła wartość 5,9 proc., wobec 5,8 proc. w listopadzie 2020. W powiatowych urzędach pracy zarejestrowało się 5,7 tys. osób bezrobotnych, o 519 mniej niż w listopadzie. Ponadto urzędy w grudniu 2020 r. wyłączyły z rejestrów 4,6 tys. osób, a więc o niemal 900 mniej niż w listopadzie tego samego roku.

Szacowana stopa bezrobocia w Słupsku w grudniu wyniosła 5,5 proc. (5,4 proc. w listopadzie), w powiecie słupskim 9,4 proc. (9,3 proc. w listopadzie), a w powiecie bytowskim 9,4 proc. (9,4 w listopadzie).

Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności GUS pokazują, że w III kwartale 2020 r., w porównaniu z II kwartałem tego roku, wskaźnik zatrudnienia, zarówno w województwie, jak i kraju wzrósł. W Pomorskiem w II kwartale wyniósł 55,9 proc, a w III – 56,5 proc. (w kraju odpowiednio 53,8 proc. oraz 55 proc.). Niestety wzrost ten nie przekłada się na liczbę osób ubezpieczonych w ZUS, która od początku 2020 roku systematycznie spada.

- Wzrost liczby pracujących i jednoczesny spadek liczby osób opłacających składki na ubezpieczenie zdrowotne może świadczyć o pogłębianiu się negatywnych zjawisk na rynku pracy, na przykład o przechodzeniu osób dotychczas pracujących do tak zwanej szarej strefy – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. Rynku Pracy WUP w Gdańsku. - To rozwiązanie z pozoru może wydawać się atrakcyjne dla pracodawców i pracowników, jednak generuje duże problemy o charakterze zarówno ekonomicznym, jak i społecznym, na przykład związane z korzystaniem ze wsparcia antykryzysowego na rzecz ochrony miejsc pracy.

Są też pozytywy. Jak zauważa wicedyrektor Katarzyna Żmudzińska, przedsiębiorcy zamiast składać broń i zamykać działalność, poszukują rozwiązań. Takim przykładem są kawiarnie i małe lokale gastronomiczne, które uruchamiały tzw. ofertę na wynos.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza