Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie spada: w Słupsku - 4,3 proc., w powiecie słupskim - 8,3 proc.

Wojciech Frelichowski
123rf
Pomimo spadku bezrobocia w regionie słupskim są jeszcze niewykorzystane zasoby na rynku pracy. Oddalenie od rynku pracy, problemy rodzinne, a także apatia osób długotrwale bezrobotnych, to główne powody braku aktywności zawodowej osób bezrobotnych.

Jak zaktywizować osoby nieaktywne zawodowo do powrotu na rynek pracy, to temat seminarium w Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej w Słupsku, które zorganizował niedawno Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przy współpracy Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku.

Obecnie, w wojewódzkie pomorskim stopa bezrobocia wynosi 5,7 proc. (6,9 proc. w kraju). W Słupsku stopa bezrobocia jest nawet niższa, bo wynosi 4,3 proc. W powiecie słupskim jest dwa razy wyższa (w obu przypadkach stan na 31 grudnia 2017 r.).

Wśród osób bezrobotnych zarówno w Słupsku, jak w powiecie najwięcej jest osób młodych w wieku 25-34 lata. Największą grupą osób bez pracy są mieszkańcy , którzy pozostają bez zatrudnienia od roku do trzech lat.Dotyczy to zarówno Słupska, jak i powiatu słupskiego. Natomiast pod kątem wykształcenia największą rzeszę bezrobotnych w Słupsku to osoby z wykształceniem gimnazjalnym i podstawowym oraz, co ciekawe, z wykształceniem wyższym. Także w powiece słupskim wśród bezrobotnych dominują osoby z wykształceniem gimnazjalnym i podstawowym, natomiast osób z wykształceniem wyższym jest najmniej.

Niska stopa bezrobocia to sytuacja korzystna dla osób poszukujących pracy. Jednocześnie pracodawcy z naszego regionu coraz częściej mają kłopoty z rekrutacją odpowiednich pracowników. Jedną z możliwości rozwiązania tego problemu jest aktywizacja długotrwale bezrobotnych i przywrócenie ich na rynek pracy. Według analizy przedstawionej przez słupski oddział Urzędu Statystycznego w Gdańsku, na lokalnym rynku pracy istnieją niewykorzystane zasoby pracownicze. Jednak barierą dla wielu zatrudnionych w podjęciu pracy jest oddalenie od miejsca potencjalnego zatrudnienia.

Bardziej szczegółowe przyczyny bierności zawodowej wykazało badanie "Niewykorzystane zasoby pracy województwa pomorskiego" przeprowadzone na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Najczęściej podawaną przyczyną bezrobocia była opieka nad dzieckiem (40,5 proc.). Prawie tyle samo osób przyczyny swojej sytuacji upatruje w chorobie (lub niepełnosprawności) (39,5 proc.), w konieczności zajmowania się pracami domowymi (36,5 proc.), a także zbyt długiej przerwie w pracy (36 proc.).

Wyniki tego badania pokazały również niepokojącą tendencję, gdyż prawie połowa badanych nie poszukuje pracy w żaden sposób (42,5 proc.). Co czwarta osoba szuka pracy poprzez PUP (27,5 proc.) oraz przez przeglądanie ogłoszeń w internecie (25,5 proc.). 23,3 proc. respondentów prosi znajomych o pomoc w znalezieniu pracy, natomiast 15,8 proc. przegląda ogłoszenia w prasie. Co ósma osoba (12 proc.) nie szuka aktywnie zatrudnienia tylko czeka na okazję.

Podczas seminarium zaprezentowano również dobre praktyki realizowane przez Centra Integracji Społecznej w Słupsku oraz Smołdzińskim Lesie, przy współpracy z PUP-em w Słupsku i WUP-em w Gdańsku. Oba CIS-y aktywnie działają na rzecz wspierania osób wykluczonych lub zagrożonych społecznym wykluczeniem. Ośrodki te mogą pochwalić się sukcesami w aktywizowaniu osób najbardziej oddalonych od rynku pracy i borykających się z problemami życiowymi, wśród których są m.in. bezdomność czy uzależnienie od alkoholu. Dzięki działaniom CIS-ów, osobom tym udało się poukładać swoje życie na nowo i znaleźć pracę często po wielu latach nieaktywności zawodowej.

ZOBACZ TAKŻE: Targi pracy w słupskiej hali Gryfia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza