Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w województwie pomorskim nadal w odwrocie, ale ofert pracy jest mniej

Wojciech Frelichowski
Aktualnie na rynku pracy jest popyt na fachowców związanych z produkcją.
Aktualnie na rynku pracy jest popyt na fachowców związanych z produkcją. 123rf
W maju w województwie pomorskim stopa bezrobocia wyniosła 5,1 procent. To rekordowy wynik, najniższy w historii województwa pomorskiego od 1990 roku. Jednak ofert pracy było mniej.

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku opublikował wstępne, szacunkowe dane dotyczące rynku pracy w województwie pomorskim. Stopa bezrobocia na Pomorzu w maju wyniosła 5,1 proc. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej oraz o 1 proc. niższa niż w maju 2017 roku.

W województwie pomorskim bez pracy pozostaje 46,6 tys. osób. W stosunku do kwietnia odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 3 proc. (1,4 tys. osób). Największy spadek liczby bezrobotnych na Pomorzu zanotowano w powiatach puckim - o 8,9 proc. (tj. o 176 osób) oraz człuchowskim - o 8 proc. (166 osób). Spadek liczby bezrobotnych odnotowano również w Słupsku, o 3,6 proc. (54 osoby) oraz w powiecie słupskim - o 3,8 proc. (98 osób). Większy procentowy spadek osób bezrobotnych nastąpił w powiecie lęborskim - o 4,1 proc. (68 osób). O 68 osób bezrobotnych mniej w maju odnotowano także w powiecie bytowskim (2,2 proc.).

Natomiast wzrost liczby bezrobotnych w województwie pomorskim nastąpił tylko w jednym powiecie - malborskim, o 3,6 proc. (76 osób).

Stopa bezrobocia mierzona w skali całego kraju wyniosła w maju 6,1 proc., o 0,2 proc. mniej niż w kwietniu. W kraju bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Największy spadek odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim - o 5,7 proc. (3,2 tys. osób), opolskim - o 5,5 proc. (1,3 tys. osób) i zachodniopomorskim - o 5 proc. (2,5 tys. osób).

Pomimo spadku bezrobocia nastąpił spadek liczby ofert pracy. W maju w pomorskich urzędach pracy zgłoszono 8,9 tys. ofert pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W porównaniu z kwietniem 2018 r. odnotowano spadek o 19,7 proc., czyli o 2,2 tys. ofert. Największy spadek ofert pracy odnotowano w powiecie starogardzkim - o 66,3 proc. (o 800 ofert). Natomiast największy wzrost ofert pracy nastąpił w powiecie gdańskim - o 29,1 proc. (57 ofert).

W Słupsku spadek liczby ofert pracy wyniósł 13,2 proc. (82 oferty mniej). Za to w powiecie bytowskim aż o 44,6 proc. (174 oferty mniej), podczas gdy w powiecie lęborskim tylko o 1,6 proc. (6 ofert). Natomiast w powiecie słupskim nastąpił wzrost liczby ofert pracy o 14,6 proc. (o 39 ofert).

Wśród ofert, które rozsyłają pracodawcy do urzędów pracy, dominują przede wszystkim specjalizacje w zawodach technicznych. Np. jedna z firm działających w gminie Ustka poszukuje operatora linii produkcyjnej. Oferuje 20 zł za godzinę netto.

Zobacz także: Targi pracy w hali Gryfia w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza