Biały Spichlerz w Słupsku został nowym domem dzieł Witkacego

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Nowy dom nie tylko dla Witkacego przy ul. Szarych Szeregów 12. W Białym Spichlerzu udostępnione do zwiedzania wystawy na piętrach III, IV i V oraz magazyny.
Nowy dom nie tylko dla Witkacego przy ul. Szarych Szeregów 12. W Białym Spichlerzu udostępnione do zwiedzania wystawy na piętrach III, IV i V oraz magazyny. Łukasz Capar
Największą kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza można oglądać w nowej odsłonie od lipca tego roku, a Muzeum Pomorza Środkowego w planach ma już kolejne inwestycje.

W 2019 roku mija 95 lat istnienia muzealnictwa w Słupsku. Muzeum Pomorza Środkowego otworzyło w tym czasie dla zwiedzających zrewitalizowany budynek Białego Spichlerza położony przy ul. Szarych Szeregów 12. Spichlerz, zbudowany w 1814 roku, jest jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa przemysłowego w Słupsku. Przez lata pełnił funkcję magazynową, choć przez pewien czas, zaraz po II wojnie światowej, mieściło się w nim także tymczasowe więzienie. Pod opieką MPŚ znalazł się w 2012 roku, a prace remontowo-budowlane prowadzone przez muzeum trwały od początku roku 2017 do połowy roku 2018. Nowe przestrzenie wystawiennicze dały wiele możliwości i pole do działania dla kuratorów wystaw. Całość przeznaczona jest głównie do prezentacji największej kolekcji dzieł Witkacego, jego obrazów, twórczości literackiej oraz archiwaliów dotyczących artysty - to wszystko na piętrach pierwszym i drugim. W całym budynku pojawiają się nawiązania do dzieł Witkacego, na ścianach należy wypatrywać jego cytatów, a o poszczególnych piętrach opowiadają postaci inspirowane dramatem „W małym dworku”.

Na dwóch kolejnych kondygnacjach znajduje się wystawa „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku”. Jest to przegląd zbiorów sztuki współczesnej, wśród których znaleźć można takie nazwiska jak Boznańska, Mehoffer, Malczewski, Podkowiński, Stryjeńska czy Matejko.

Na ostatnim, V piętrze, znajduje się refleksyjna wystawa poświęcona mieszkańcom Słupska. Wystawa „Słupsk - miasto i ludzie” ukazuje losy powojennych osiedleńców. Jak podkreślają muzealnicy, odwiedzający często dzielą się swoimi wspomnieniami oraz pozytywnymi emocjami, które wywołuje ta wystawa. Multimedia wykorzystane przy aranżacji pomagają przekazać młodszym pokoleniom niełatwe losy Słupska.

Priorytetem dla Muzeum Pomorza Środkowego jest utrzymanie odpowiedniego poziomu merytorycznego oraz dalsze powodzenie wyjątkowego miejsca, jakim bez wątpienia jest Biały Spichlerz.

Ponadto Muzeum stale poszerza ofertę edukacyjną, regularnie organizuje nowe wystawy czasowe w Zamku Książąt Pomorskich, Młynie Zamkowym oraz w Spichlerzu Richtera. Pomieszczenia w zamku są obecnie w trakcie zmiany aranżacji, tworzona jest nowa wystawa stała dotycząca zakupionej niedawno kolekcji sztućców specjalistycznych datowanych od XVII do XXI wieku.

Muzeum to także dwa dynamiczne oddziały czyli Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach oraz Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Organizowane tam cykliczne wydarzenia na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Pomorza, np. „Czarne Wesele” w Klukach czy „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” w Swołowie. Nowe wystawy etnograficzne oraz uroczystości nawiązujące do kultury dawnej Pomorza przyczyniają się do zachowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Muzeum współpracuje m.in. z Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku, w Ustce oraz Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną.

Muzeum planuje też adaptację sąsiadującego z Białym - Czerwonego Spichlerza. Dokumentacja jest już gotowa, pozwolenie wydane. Trwają starania o środki.

Czy grozi nam trzecia fala?

Wideo

Materiał oryginalny: Biały Spichlerz w Słupsku został nowym domem dzieł Witkacego - Głos Koszaliński

Dodaj ogłoszenie