Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes > Morska energetyka wiatrowa szansą dla polskiego przemysłu

Redakcja
Morska energetyka wiatrowa stanowi ważny element rozwoju w basenie Morza Bałtyckiego. Na rozwoju sektora mogą zarobić polscy podwykonawcy.

Kraje inwestujące w morską energetykę wiatrową mogą liczyć na wsparcie UE.

Wszystko zależy jednak od uwarunkowań prawnych. Jak wynika ze scenariusza projektu OffshoreGrid, w 2020 roku morska energetyka wiatrowa w Polsce może dysponować mocą w wysokości 500 MW. Jak podają eksperci, koszt postawienia farmy wiatrowej o takiej mocy wyniesie od 845 mln euro do 1,25 mld euro. Cena zależna jest od warunków, tj. głębokości, rodzaju dna, typu turbiny i innych i szacuje się ją od 1,69 mln euro / 1 MW do 2,5 mln euro/ 1 MW.

Potrzeby rynkowe są znacznie wyższe i do 2030 roku mogłyby wynieść 5 300 MW na terenie naszego kraju. Morska energetyka wiatrowa charakteryzuje się wyższymi kosztami inwestycyjnymi od lądowej (1,5 do 2-krotnie zależnie od lokalizacji i technologii). Aż 49 proc. w strukturze kosztów zajmuje produkcja turbin wiatrowych wraz z transportem i instalacją.

Produkcja fundamentów to 21 proc., a tak wysoki udział w kosztach stwarza okazję na zamówienia dla firm budowlanych oraz portów, które mogą stanowić zaplecze produkcyjne. Niewykorzystany potencjał w trakcie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej spowodował, że nie doszło do żadnej dużej inwestycji związanej z produkcją na potrzeby sektora, choć na tle innych krajów UE, Polska dysponuje w dalszym ciągu tańszą siłą roboczą i posiada (jeszcze niezagospodarowany) potencjał przemysłowy w branży hutniczej, stoczniowej i budowlanej.

Stwarza to dobre warunki do rozwoju dostaw podzespołów dla morskiej energetyki wiatrowej. Początkowo, polskie przedsiębiorstwa mogłyby dostarczać na potrzeby energetyki wiatrowej elementy konstrukcji wspierających, np. wieże i fundamenty. Wzrost liczby instalacji morskich turbin przy polskim wybrzeżu stwarza okazję dla polskich firm do dywersyfikacji swojej aktywności i rozwoju jednostek wyspecjalizowanych w produkcji wysokiej jakości komponentów elektrowni wiatrowych np.: generatorów, przekładni czy skrzydeł.

Na terenie Polski zlokalizowane są obecnie 3 zakłady, które już teraz gotowe są do realizacji zamówień na potrzeby morskich farm wiatrowych: Spomasz SA (Żary), producent konstrukcji przeznaczonych do zastosowań morskich. Obecnie firma produkuje elementy wież morskich elektrowni wiatrowych i zatrudnia około 450 osób.

Spółka KK-Electronic (Szczecin) zajmuje się produkcją systemów sterujących morskimi farmami wiatrowymi, a LM Glassfieber (Goleniów) jest jednym z najważniejszych producentów skrzydeł do turbin wiatrowych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza