Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes: Nowo powstałe firmy padają przez cudze długi

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Rys. Agnieszka Olszewska
Nad bankructwem tego zakładu dyskusja toczy się od lat. Zapominamy o dziesiątkach firm, które zbankrutowały ponieważ dla nich niesolidnym płatnikiem okazała się stocznia-bankrut.
Nad bankructwem tego zakładu dyskusja toczy się od lat. Zapominamy o dziesiątkach firm, które zbankrutowały ponieważ dla nich niesolidnym płatnikiem okazała się stocznia-bankrut.
Niesolidni płatnicy często są powodem bankructwa nowo powstałych firm. Krajowy Rejestr Długów chce chronić takie firmy. Uruchomił program Bezpieczny Debiut.

Aż 23 proc. prywatnych przedsiębiorców i 20 proc. menedżerów nie widzi nic złego w tym, żeby nie płacić kontrahentom i finansować w ten sposób swoją działalność. Jeśli trafią na firmę, która dopiero weszła na rynek, mogą w ten sposób doprowadzić do jej bankructwa.

- Nowi przedsiębiorcy, zwłaszcza młodzi, są pełni zapału i wiary, że zdobędą świat - przyznaje Jakub Kostecki, wiceprezes Krajowego Rejestru Długów. - W tym swoim entuzjazmie zapominają, że ten świat wokół nie zawsze bywa przyjazny, brakuje im też niezbędnej wiedzy. A prowadzenie biznesu jest jak gra w szachy - trzeba umieć przewidywać kilka ruchów do przodu, trzeba też znać reguły gry. Dlatego postanowiliśmy uruchomić program Bezpieczny Debiut w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.

Ma pomóc nowopowstałym firmom przetrwać bezpiecznie pierwsze pół roku działalności. Ministerstwo Gospodarki objęło akcję swoim patronatem.

Skorzystać mogą firmy, które zostały zarejestrowane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Przez kolejne pół roku otrzymają bezpłatnie dostęp do usług KRD, ze szczególnym naciskiem na sprawdzanie, czy ich kontrahenci nie są dłużnikami. Wystarczy, że się zarejestrują na stronie www.bezpiecznydebiut.pl

W ankiecie przeprowadzonej przez KRD 44 proc. przedsiębiorców wskazywało, że jedną z barier, na jaką napotykali na początku działalności, był brak wystarczających środków finansowych.

- Nikt w Polsce nie analizuje dokładnie, jakie są przyczyny bankructwa nowopowstałych firm - stwierdza Jakub Kostecki. - Z naszego doświadczenia wynika jednak, że dość często ich powodem jest brak zapłaty za sprzedane towary lub usługi, co przy niewielkich środkach obrotowych uniemożliwia dalsze prowadzenie działalności. Liczymy na to, że nasza akcja ograniczy skalę tego zjawiska.

W liczbach

Na statystyczną firmę notowaną w KRD przypada 4,7 wierzyciela. Średni dług to 4 600 zł - wystarczająca kwota, aby doprowadzić do bankructwa debiutującego przedsiębiorcę, który rozpoczyna i finansuje działalność w pierwszym okresie z oszczędności lub pieniędzy pożyczonych od rodziny.

Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 1 lipca 2011 roku do połowy stycznia 2012 roku zarejestrowano 135 tys. nowych firm. Spora grupa z tego grona nie przetrwa roku.

Problemy z płatnościami

W połowie ubiegłego roku aż 68,2 proc. polskich firm z regionu północno-zachodniego przyznawało się do problemów z realizowaniem własnych płatności. Ponad 56,4 proc. badanych musiało z tego powodu ograniczać swoje inwestycje.

Najmniejsze problemy z uzyskaniem w terminie zapłaty miały firmy zatrudniające do 49 osób. Aż 21,4 proc. spośród nich nie odnotowało opóźnień w płatnościach. W przypadku przedsiębiorstw średnich (50-249 pracowników) wskaźnik ten wynosi 8,6 proc., a w grupie dużych firm (więcej niż 250 pracowników), 12,9 proc. Sytuacje nie uległa poprawie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza