Błędne pytania na egzaminach na prawo jazdy. Problemy w kraju, w Słupsku nie

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe Krzysztof Kapica
Udostępnij:
Ostatnia aktualizacja bazy pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy wywołała zamieszanie w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Na 41 nowych zadań, osiem zawierało błędy. Kilkoro kursantów takie pytania wylosowało podczas egzaminu w Słupsku. Nie miało to jednak wpływu na ostateczny wynik testu.

W poniedziałek systemy teleinformatyczne Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego zostały uzupełnione o 41 nowych pytań do teoretycznej części egzaminów państwowych na prawo jazdy. Pytania zostały przygotowane przez Komisję do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych, a następnie przekazuje je do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Wytwórnia odpowiada za system egzaminacyjny we wszystkich WORD-ach w Polsce.

Około godz. 12 tego samego dnia osiem spośród nowych pytań zostało wycofanych z systemu ze względu na zawarty w nich błąd.

- Na nasze szczęście w poniedziałek rozpoczynamy egzaminy teoretyczne godz. 11:35 - mówi Piotr Tomaszewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku. - Natomiast pierwsze sygnały w tej sprawie spływały w kraju o godz. 8. Oczywiście sprawdziliśmy, czy na tym jednym egzaminie pojawiły się osoby, które wylosowały błędne pytania i czy mogłyby z tego względu zostać skrzywdzone.

Jak ustalono, w grę wchodzi pięciu egzaminowanych kandydatów na kierowców. Czworo z nich zdało egzamin, a pytania nie zaważyły na wyniku. W jednym przypadku egzaminowana osoba nie zdała testu, uzyskując 51 punktów, kiedy do zaliczenia potrzeba ich 68. Błędy w systemie nie wpłynęłyby w tym przypadku na ostateczny rezultat.

Wadliwe pytania nie mogą już zostać wylosowane przez przez kursantów. Minister Infrastruktury zlecił uruchomienie kontroli w Departamencie Transportu Drogowego resortu oraz w komisji przygotowującej pytania. Trwa ustalanie bezpośrednich przyczyn błędu.

- Za zaistniałą w wyniku zaniedbania Komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych sytuację wszystkich kandydatów na kierowców, którzy byli narażeni na wylosowanie wadliwych pytań, przepraszamy - informuje Ministerstwo Infrastruktury.

W skali kraju pokrzywdzonych przez zaistniałą sytuację zostało 20 osób. Są to kandydaci na kierowców, którzy uzyskaliby pozytywny wynik egzaminu, gdyby prawidłowo udzielona odpowiedź na wadliwe pytanie nie została była zaliczona jako błędna. Otrzymają one specjalne wiadomości e-mail ze stosowną informacją i ze wskazaniem ścieżki procedury zaskarżenia wyniku egzaminu. Taki egzamin jest powtarzany bez konieczności wnoszenia opłaty przez kandydata na kierowcę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
powinni mieć zdane bez poprawki
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie