MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bociany na trasie budowy S6. Ptaki mają nowy dom! Energetycy przenieśli gniazdo

Gniazdo bocianów już zostało przeniesione.
Gniazdo bocianów już zostało przeniesione. Łukasz Capar/Energa
- Ten słup z bocianim gniazdem stoi na trasie budowy drogi S6 - mówi zaniepokojona mieszkanka Reblinka. - Ptaki zaraz przylecą i zostaną bez swojego gniazda. Energetycy zareagowali błyskawicznie. Bociany mają już nowy dom.

Skontaktowała się z nami czytelniczka z Reblinka, koło Słupska, którą zaniepokoił los bocianów. - Już jest marzec, za chwilę do Polski zaczną wracać bociany, może okazać się, że nie będą miały gdzie - alarmuje miłośniczka zwierząt. - Przez moją miejscowość będzie przebiegać nowa trasa S6. Część gruntów przeszła na własność Skarbu Państwa. Tutaj dom pod numerem 3 stoi już pusty. Przy nim jest słup, na którym znajduje się bocianie gniazdo. Jest tu odkąd pamiętam, może nawet trzydzieści lat. Ewidentnie widać, że stoi w miejscu, gdzie będzie przebiegać nowa trasa. Drogowcy muszą się go pozbyć. A co z bocianami? Zaraz przylecą i gdzie się podzieją? Albo zdążą złożyć jajka i wtedy trzeba będzie ściąć słup?

Przenosiny gniazda. Ekspresowa akcja

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Energa-Operator, bo słup należy do spółki. Tuż przy nim jest też tablica informująca, że bociany z tego gniazda zostały zaobrączkowane w 2010 roku w ramach programu: "Energetyczni obrączkarze Grupy Energa".
Grzegorz Baran, koordynator ds. kontaktu z mediami potwierdził, że faktycznie dom bocianów jest zagrożony.

- Słup, wraz z platformą pod bocianie gniazdo, musi niestety zostać usunięty w związku z tym, że koliduje z powstającą nową trasą drogi krajowej S6 - twierdzi Grzegorz Baran. - Energa-operator wyraża wolę przeniesienia platformy na jeden ze słupów sieci elektroenergetycznej, które znajdują się w pobliżu. Przeniesienie platformy wymaga jednak wymiany wybranego słupa na konstrukcję innego typu, tak aby żerdź bezpiecznie utrzymała zarówno sam podest, jak i ewentualnie zbudowane na nim przez bociany gniazdo. Do podjęcia działań potrzebujemy zgody, któregoś z właścicieli nieruchomości, na których znajdują się słupy, które kwalifikują się do takiej wymiany.

Rzecznik zapewnił, że spółka możliwie szybko nawiąże rozmowy z właścicielami nieruchomości, bo bociany mogą wrócić lada chwila. Energetycy faktycznie przejęli się losem ptaków, bo już kilka godzin od przesłania do nas odpowiedzi przekazali kolejnego emaila z załączonymi zdjęciami, że bocianie gniazdo zostało już przeniesione.

- Wczoraj (wtorek) przy współudziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i firmy Stecol Powerchina (wykonawca drogi S6), udało się przestawić słup wraz z gniazdem w nowe, niekolidujące miejsce należące do GDDKiA - informuje Grzegorz Baran. - Oby bocianom się spodobało nowe miejsce zamieszkania.

Czekamy na bociany!

- Widziałam! - Widziałam, jak energetycy przenoszą gniazdo - cieszy się nasz czytelniczka. - Jestem bardzo wdzięczna za tak szybką reakcję. Jeżdżę tamtędy codziennie. Na pewno poinformuję "Głos", gdy bociany przylecą. Mam nadzieję, że spodoba im się nowe miejsce. Czekamy na nie z utęsknieniem.

Platformy dla bociana

Montaż platform pod gniazdami bocianów to jedna z form aktywności energetyków na rzecz ochrony tych ptaków, a zarazem – na rzecz ochrony infrastruktury energetycznej (platformy pomagają chronić linie energetyczne przed zwarciami skutkującymi przerwami w dostawach energii elektrycznej).

Wynoszenie na platformy gniazd bocianich jest możliwe jedynie od października do wiosny, gdy ptaków nie ma w kraju. Po tym okresie zabronione są wszelkie prace w sąsiedztwie gniazd z uwagi na ich sezon lęgowy. Miejsce i termin dokonania montażu podestów energetycy ustalają w porozumieniu z organizacjami ornitologicznymi lub instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody. Zgodnie z ich zaleceniami, platformy należy montować tylko wówczas, gdy w danym gnieździe wychowały się młode. Badania zwyczajów tych ptaków wykazały bowiem, że na wybór miejsca do budowy gniazda nie ma żadnego wpływu umieszczona wcześniej platforma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza