Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bóg opiekuje się każdym dzieckiem od poczęcia. Pogrzeby dzieci utraconych - w Słupsku, Koszalinie i Szczecinku

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Przed nami Dzień Dziecka Utraconego, który na całym świecie obchodzony jest 15 października. W kilku miastach diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej - w Słupsku, Koszalinie i w Szczecinku - w sobotę, 14 października, odbędą się kolejne zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione z różnych powodów przez ich rodziców w szpitalach.
Przed nami Dzień Dziecka Utraconego, który na całym świecie obchodzony jest 15 października. W kilku miastach diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej - w Słupsku, Koszalinie i w Szczecinku - w sobotę, 14 października, odbędą się kolejne zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione z różnych powodów przez ich rodziców w szpitalach. Magdalena Olechnowicz
Przed nami Dzień Dziecka Utraconego, który na całym świecie obchodzony jest 15 października. W kilku miastach diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej - w Słupsku, Koszalinie i w Szczecinku - w sobotę, 14 października, odbędą się kolejne zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione z różnych powodów przez ich rodziców w szpitalach.

W Słupsku w grobowcu Dziecka Utraconego pochowane zostaną prochy 127 dzieci, które umarły w wyniku poronienia na różnym etapie ciąży lub zostało urodzone martwe.

- Pogrzeb ma na celu uszanować dzieci, które urodziły się martwe. Jest to taka podstawowa sprawiedliwość wobec człowieka, który się począł, którego życie już się rozpoczęło, ale którego – przed urodzeniem – zakończyło się. Oddajemy cześć tym osobom, które się jeszcze nie urodziły, ale chcemy w ten sposób pomóc rodzicom, które przeżywają dramat straty swojego dziecka. Jest to ogromny ból dla obojga rodziców. Wiele jest takich sytuacji. Na skutek poronienia w różnych etapach ciąży rodzice decydują się na pochowanie swojego dziecka i sami dokonują tego aktu. Ale jeśli z różnych powodów nie chcą tego uczynić, wtedy taki obowiązek spoczywa na samorządach. Są procedury, które mówią, że należy tego dokonać i mówią, jak to należy zrobić.

Takie pogrzeby odbędą się w kilku miastach diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej - w Słupsku, Koszalinie i Szczecinku. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione z różnych powodów przez ich rodziców w szpitalach. Najczęściej są to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe. Wówczas obowiązek pochowania tych dzieci spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

- To jest dramat obojga rodziców. Wszystkie marzenia, plany, które wiązały się z tym dzieckiem, nagle przestają istnieć, więc rzeczą naturalną jest, że rodzice przeżywają żałobę po tym dziecku, a pogrzeb jest jednym z etapów przezywania żałoby. Widać jednak stałą potrzebę uświadamia czy informowania rodziców po stracie dziecka, ponieważ bardzo wielu dziwi się, kiedy słyszą, że mogą pięknie pożegnać się ze swoim dzieckiem, że mogą coś takiego dla swojego dziecka uczynić, jak pogrzeb, bo przecież żegnają człowieka - mówi ks. Dawid Andryszczak.

Zgodnie z procedurami jeśli u dziecka martwo urodzonego możliwe jest ustalenie płci - matka dziecka może zdecydować - czy zabiera poronione dziecko ze szpitala, aby je pochować, czy pozostawia w szpitalu. W przypadku, gdy u poronionego płodu nie jest możliwe wskazanie płci i doszło do poronienia, matka może zabrać poroniony płód ze szpitala, zlecić wykonanie badań genetycznych w celu ustalenia płci i po otrzymaniu wyników dokonać pochówku. Natomiast, jeśli matka zdecyduje pozostawić poroniony płód w szpitalu jest on przechowywany w zakładzie patomorfologii.

Kiedy i gdzie?
W Słupsku osiemnasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 14 października (sobota). Msza św. o godz. 12.00 w kościele dolnym w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, a o godz. 13.00 dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Do tej pory pochowano tam 983 dzieci.

W Koszalinie zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych również tego dnia. W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Będzie to 26. zbiorowy pochówek dzieci utraconych w Koszalinie. W grobowcu tym spoczywa 3806 dzieci.

W Szczecinku szesnasty pogrzeb dzieci utraconych także w przeddzień Dnia Dziecka Utraconego. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim, a dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu o godz. 13.00. W grobowcu na szczecineckim cmentarzu pochowano już 335 dzieci.

Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka

Rekolekcje pod hasłem "Jesteście Synami Dnia" odbędą się w dniach 17-19 listopada 2023 roku w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie. Każda śmierć dziecka, czy to w wyniku poronienia, wypadku, choroby, samobójstwa, czy morderstwa, zmienia zupełnie życie rodziców i domaga się szczególnej dozy szacunku i delikatności. Rodzice dotknięci taką tragedią często tracą sens życia, wiarę i relacje, a pytanie „dlaczego?” dręczy ich codziennie.
W programie rekolekcji: Msza św., konferencje, spotkania z psychologiem oraz kapłanem, rozmowy z innymi rodzicami po stracie dziecka. Początek rekolekcji w piątek o 17.00, a zakończenie w niedzielę ok. godz. 14.00.
Informacje i zapisy: 696 918 401, 501 211 002, [email protected], FB: Rodzice Po Stracie Dziecka

Rozmowa z z księdzem Dawidem Andryszczakiem, który w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej jest duszpasterzem chorym i służby zdrowia oraz kapelanem w szpitalach i hospicjum w Słupsku, w piątkowym wydaniu "Głosu Pomorza" w Tygodniku Regionów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza