Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Borowiny w Ustce. Będą debaty nad kopalnią

Bogumiła Rzeczkowska [email protected]
Zasoby borowiny w Ustce oszacowano na 196 tysięcy ton.
Zasoby borowiny w Ustce oszacowano na 196 tysięcy ton. Uzdrowisko Ustka
Jutro w Ustce odbędą się dwie borowinowe debaty. Miasto i gmina zapraszają mieszkańców na konsultacje w sprawie planów zagospodarowania przestrzennego "Borowiny".

Wójt gminy Ustka Anna Sobczuk-Jodłowska i burmistrz Ustki Jan Olech w jednym ogłoszeniu oznajmili o wyłożeniu do publicznego wglądu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego pod wspólną nazwą Borowiny. Przypomnijmy, że plany są dwa. Dlatego, że i miasto, i gmina sporządziły je dla swoich terenów. Jednak dotyczą obszaru złóż borowin i muszą być wyłożone jednocześnie. Plany mają pozytywne opinie komisji uzdrowiskowych.

Do dokumentów planistycznych dołączono prognozy oddziaływania na środowisko. Obie sporządził Witold Bystrzanowski, biegły z listy ministra ochrony środowiska oraz wojewody pomorskiego. Według eksperta, realizacja ustaleń planów, które przewidują kopalnię borowiny, nie stwarza zagrożeń dla środowiska. Eksploatacja złóż nie powinna doprowadzić do osuwisk czy obrywania się borowiny. Złoże Ustka nie jest narażone, jak zakłady górnicze, na tąpnięcia, zagrożenie metanem, wyrzutami gazów i skał, erupcją, promieniowaniem, czy działaniem pyłów szkodliwych dla człowieka.

- Borowina występuje przypowierzchniowo. Torf będzie wydobywany w stanie mokrym, a zanieczyszczenia powietrza powstaną tylko od pracy maszyn i pojazdów jedynie w ograniczonym sąsiedztwie robót. W trakcie wydobycia nie występują odpady, a wierzchowina zostanie wykorzystana do rekultywacji wyrobisk. W wyniku eksploatacji złoża borowiny nastąpią przekształcenia terenu - powstaną wyrobiska wypełnione wodą - czytamy w prognozie.

Zdaniem biegłego, również skutki odlesienia ponad 2,5 hektara lasu, dla tego terenu będą minimalne i nie spowodują istotnych zagrożeń dla środowiska. Później las nawet może się powiększyć, bo rekultywacja terenów górniczych podąża kierunku zalesienia wyeksploatowanych złóż.

Według Statutu Uzdrowiska, złoża torfu leczniczego - borowiny o nazwie Ustka zajmuje powierzchnię ponad 32 hektarów. Należy do złóż płytkich. Zasoby borowiny zatwierdzono w 1989 roku i oszacowano: bilansowe, te najbardziej wartościowe - na 196 tysięcy ton, a pozabilansowe - na 123 tysiące ton.

Tereny borowin są w prywatnych rękach, bo głównym udziałowcem Uzdrowiska Ustka jest Hotel Lubicz. Jednak plany dotyczą nie tylko terenu kopalni. To także najbliższe jej sąsiedztwo. Oba zostały wyłożone w piątek. Z tym miejskim można zapoznać się w ratuszu, z gminnym - w urzędzie gminy. Mieszkańcy będą mieli do nich wgląd do 26 czerwca. Projekty uchwał i mapy widnieją także na stronach internetowych. Uwagi można zgłaszać do 17 lipca.

Natomiast jutro odbędą się debaty publiczne nad przyjętymi w projekcie planów rozwiązaniami. Gmina u siebie debatę rozpoczyna o godzinie 13., a miasto o godzinie 17.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza