Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie na morzu

pit
Kolację wigilijną rozpoczyna zazwyczaj o 17. czasu statkowego kapitan. A potem – tak jak w kraju, - wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia.
Kolację wigilijną rozpoczyna zazwyczaj o 17. czasu statkowego kapitan. A potem – tak jak w kraju, - wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. archiwum
Święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 61 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej – spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.

Najdalej od domów rodzinnych spędzą święta marynarze ze statku m/s "Jawor", którzy w tym czasie znajdą się gdzieś na środku Oceanu Indyjskiego, w podróży z Paranagui w Brazylii do Singapuru. Równie daleko od kraju będzie załoga m/s "Tatry", w rejsie z Szanghaju na Tajwan. W innych odległych częściach świata będą świętować marynarze z m/s "Ina" - w Altamira w Meksyku, czy m/s "Prosna" - w Barranquilla w Kolumbii.

     Wielu z marynarzy statków PŻM podczas Bożego Narodzenia znajdzie się na Atlantyku. Będą tu m.in. marynarze z m/s "Wadowice II" - w podróży z Nowego Orleanu do Ashdod w Izraelu, m/s "Gdynia" - w rejsie z Dunkierki do Tuxpan w Meksyku, czy m/s "Narew" - z Montrealu do Gandawy.

      Kilka statków PŻM znajdzie się w krajach arabskich, nie obchodzących Bożego Narodzenia. Tak będzie w przypadku m/s "Dorine", którego marynarze spędzą Wigilię w El Dekheila w Egipcie, czy m/s "Szczecin", który w tym czasie będzie w marokańskiej Casablance.

     Za to załoga m/s "Delia" dotrze 23 grudnia do Hajfy i będzie stać w tym izraelski porcie przez całe święta. Do Betlejem marynarze będą mieli zaledwie trzy godziny drogi autobusem, być może więc któryś z nich zdecyduje się - jeśli znajdzie się na to czas - na taką wycieczkę.

        Niestety, w tym roku żaden ze statków PŻM nie znajdzie się podczas Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia w kraju. Dopiero w Nowy Rok lub 2 stycznia spodziewany jest m/s "Kujawy", który przywiezie z Casablanki do Polic ładunek fosfatów.

     - W dniu Wigilii centralnym punktem każdego statku jest oczywiście kuchnia, gdzie kucharz wraz ze stewardem dokłada wszelkich starań, aby marynarzom nie brakowało tego wszystkiego, co spożywaliby podczas wigilijnej kolacji w rodzinnych domach - informuje Krzysztof Gogol z PŻM. - Tradycyjnie na statkowym wigilijnym stole – tego dnia wspólnym, przykrytym w jednej mesie, znaleźć możemy 12 potraw. Jest m.in. barszcz z uszkami, kapusta z grzybami i wiele innych potraw. Na stole nie może zabraknąć ryb, chociaż raczej nie karpia, którego próżno szukać w sklepach rybnych za granicą. Są też tradycyjne polskie ciasta, wypieczone w statkowym piecu – sernik, makowiec, czy ciasta drożdżowe.

      W mesie jest oczywiście choinka, najczęściej sztuczna, która jest na stałym wyposażeniu każdego ze statków. Każdy marynarz po swojemu przystraja też do świąt własną kabinę.

        Kolację wigilijną rozpoczyna zazwyczaj o 17. czasu statkowego kapitan. A potem – tak jak w kraju, - wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Późnym wieczorem, każdy z marynarzy zaszywa się w swojej kabinie i stara się połączyć ze swoimi bliskimi za pośrednictwem telefonu komórkowego. Na statkach PŻM znajduje się obecnie Internet satelitarny, więc życzenia składać sobie można również za pomocą sieci - z dowolnej części globu.

       Statki odwiedzane są także przez duszpasterzy ludzi morza z takich organizacji jak Stella Maris czy The Mission to Seafarers, którzy przychodzą z drobnymi podarunkami. Misje te pomagają również w transporcie do kościołów, jeśli jest na to czas podczas postoju statku.

 

 

Krzysztof Gogol

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza