MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brak pieniędzy na przebudowę drogi krajowej 21 między Słupskiem a Ustką [ZDJĘCIA]

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Droga 21 Słupsk - Ustka poczeka na zapowiadaną i przygotowywaną od 2017 roku modernizację, która już powinna trwać, wedle wcześniejszych zapowiedzi. Dobre chociaż to, że w końcu urzędnicy już wszystko przygotowali, bo jest projekt budowlany i prawomocna decyzja środowiskowa. Ale nie ma na tę drogę pieniędzy w budżecie na 2020 rok. Szybciej niż w II kwartale 2023 roku nową drogą nie pojedziemy!

Co ciekawe przygotowano już projekt budowlany i jest wydana decyzja środowiskowa. W dodatku jest ona prawomocna. - Aktualnie nie mamy zapewnienia finansowania zadania. W zależności od dnia przydzielenia środków finansowych na realizację zadania, poniższe terminy mogą ulec zmianie - informuje Marcin Ryś, zastępca naczelnika Wydział Ochrony Środowiska gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Te terminy to: ogłoszenie przetargu planowane jest na III/IV kwartał 2020 roku, rozpoczęcie robót - I/II kwartał 2021, a zakończenie inwestycji teraz planowane jest na - II kwartał 2023 roku.

Adam Piekarec, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia "Nasze Środowisko" pyta o przebudowę tej drogi urzędników z GDDKiA od lat. Pierwszy raz o harmonogram prac i postęp projektowy zapytał w czerwcu 2018. Potem były kolejne pytania i tak, z roku na rok termin realizacji podawany przez urzędników się wydłuża.- Odpowiedziano nam, że droga będzie kosztować około 41,7 mln zł (poziom cen z 2016 roku)i projekt będzie gotowy w 2018 roku, a początek prac w 2019, koniec w kwietniu 2021. Jak widać ciągle to jest przesuwane.

Rok temu w wakacje informowaliśmy, że nie mamy dobrych wieści w sprawie przebudowy drogi do Ustki.Nastąpiła bowiem spora zmiana w stanowisku urzędników z gdańskiej GDDKiA. Bowiem w styczniu GDDKiA, która przygotowuje dokumentację, informowała, że projekt ma być gotowy do końca lutego, a przetarg na budowę ma być ogłoszony do końca drugiego kwartału 2019 roku.

- Rozpoczęcie robót planowane jest na koniec września 2019 r. Zakończenie robót planowane jest na kwiecień 2021 r. - informowała wtedy Małgorzata Baranowska-Dufaj, specjalista z działu dokumentacji w gdańskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wtedy mówiono, że droga ma zapewnione finansowanie z budżetu państwa, a rok temu, że będzie przebudowywana, o ile znajdą się na to środki w budżecie państwa na lata 2020-2022.

Teraz już wiemy, że póki co nie znalazły się. Mimo tego, że na drodze tej dochodzi do tragicznych wypadków. W ostatnim pod Bydlinem w maju zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne.

Przypomnijmy, w październiku 2017 odbyły się konsultacje koncepcji rozbudowy 13 km drogi krajowej nr 21 między Słupskiem a Ustką. Od granicy miasta do granicy drugiego. GDDKiA zakłada, że będzie to droga klasy GP, czyli głównej przyspieszonej. To wymusza zmniejszenie liczby skrzyżowań, wedle koncepcji zostanie ich tylko 11. Wzdłuż całej drogi zaplanowano ścieżkę rowerową, którą będą też chodzić piesi, a na niektórych odcinkach będzie ona poszerzona z 3,5 metra do 5,5, ale będą tam mogły jeździć pojazdy mieszkańców. Wszystkie krzyżówki będą przebudowane, pod kątem bezpieczeństwa. Będą też oświetlone. Na niektórych przewidziano sygnalizację świetlną oraz lewoskręty i azyle dla przechodzących przez drogę pieszych. Sama zaś droga będzie jednojezdniowa z dwoma pasami, po jednym w każdym kierunku. Ale by poprawić przepustowość, będzie szersza po każdej stronie, tak by w razie stłuczki czy wypadku była przejezdna.

Przypomnijmy, inwestycja ma zacząć się za skrzyżowaniem drogi wylotowej ze Słupska z ulicą Handlową do strefy. GDDKiA informuje, że na terenie miasta Słupska w ramach przedmiotowego zadania nie będzie realizowana rozbudowa drogi krajowej nr 21. Początek zadania, którego inwestorem jest oddział GDDKiA, to km ok. 61+559.

Zobacz także: Wypadek z udziałem karetki koło Bydlina. Nie żyją dwie osoby.

Wypadek na trasie Słupsk - Ustka w pobliżu miejscowości Bydlino.

Wypadek z udziałem karetki koło Bydlina. Nie żyją dwie osoby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza