Brawo Łukasz Gliszczyński! Lekkoatleta z Bytowa na podium w mistrzostwach Polski w Spale

Magdalena Olechnowicz
Łukasz Gliszczyński zdobył brązowy medal w sztafecie 4x200m na Halowych Mistrzostwach Polski Niesłyszących w Lekkoatletyce w Spale. Bytowski lekkoatleta reprezentował Wrocławski Klub Sportowy Niesłyszących Świt. 11 centymetrów zabrakło do drugiego medalu - w skoku w dal. Fot. ARchiwum prywatne

Łukasz po raz kolejny pokazał na co go stać a tytuł Najlepszego Sportowca Roku w plebiscycie "Głosu Pomorza" nie sprawił, że osiadł na laurach.

Gala Sportu 2023. Łukasz Gliszczyński najlepszym sportowcem

W sobotę, 11 marca, podczas Halowych Mistrzostw Polski Niesłyszących w Lekkoatletyce w Spale zdobył brązowy medal w sztafecie 4x200m. Bytowski lekkoatleta, który wcześniej reprezentował klub LKS Fenix Słupsk, wystąpił jako zawodnik Wrocławskiego Klubu Sportowego Niesłyszących Świt. Niewiele brakowało, a sportowiec wróciłby z zawodów z jeszcze jednym medalem - w skoku w dal. Zajął 4. miejsce, a do podium zabrakło mu 11 centymetrów.

- Z powodu bólu lewej stopy spaliłem pierwszą próbę w skoku w dal, jednak awansowałem do finału. Tam niestety zabrakło mi trochę szczęścia. Zawody ukończyłem na czwartym miejscu, jednak do podium zabrakło zaledwie 11 centymetrów - mówi Łukasz Gliszczyński.

Nie jest to kontuzja, której nabawił się podczas ostatnich zawodów, ale cały czas daje się we znaki.

- Kontuzji doznałem 2 lata temu na treningu w skoku wzwyż, jeszcze kiedy trenowałem w Słupsku, w klubie dla słyszących.

Rehabilitacja niestety nie pomogła. Po zawodach w Spale zdecydowałem się na zastrzyk z osocza bogatopłytkowego. Mam nadzieję, że teraz odzyskam formę - mówi Łukasz.

Teraz chce się poświęcić rehabilitacji, aby w maju wystartować w Mistrzostwach Polski Niesłyszących w Lekkoatletyce w Warszawie.

Łukasz urodził się jako osoba niesłysząca, lecz to nie przeszkodziło mu w byciu aktywnym. Od najmłodszych lat uprawia sport, osiąga wielkie sukcesy na arenie ogólnopolskiej i motywuje w języku migowym innych, aby również ruszyli się z kanapy.

Oprócz biegania uprawia jeszcze sztafetę, skok w dal i skok wzwyż. W latach 2015-2020 należał do Kadry Narodowej Niesłyszących w Lekkoatletyce. Jest w drużynie piłki nożnej, siatkówki i koszykówki dla niesłyszących. Zarówno w piłce nożnej, jak i koszykówce także reprezentował kraj, będąc członkiem kadry narodowej. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski Niesłyszących Juniorów i Seniorów w lekkoatletyce, ma 6 medali Mistrzostw Europy Głuchych Juniorów w Lekkoatletyce, był uczestnikiem Mistrzostw Europy Głuchych w Biegach Przełajowych Juniorów na dystansie 6 kilometrów w Bydgoszczy 2018r.
Wyjątkowy był dla niego rok 2022, kiedy zdobył aż siedem medali na Mistrzostwach Polski Niesłyszących.

Podsumowaniem było zwycięstwo w plebiscycie "Głosu Pomorza" na najlepszego sportowca roku 2022 roku. Podkreślmy, że Łukasz wygrał głosami czytelników i internautów.