Brązowy medal Polek w sztafecie MŚJ w short tracku w Gdańsku

Piotr Olkowicz
Najlepsza z naszych reprezentantek na gdańskim lodzie Anna Falkowska podczas kwalifikacji na dystansie 500 m PAP/Adam Warżawa
Polskie łyżwiarki wywalczyły brązowy medal w sztafecie na 3000 m mistrzostw świata juniorów w short tracku. Wygrały Węgierki, drugie były Włoszki. Indywidualnie najlepiej wypadła Anna Falkowska, która na 500 m zajęła 10. lokatę. W Gdańsku ścigało się blisko 160 zawodników z 39 krajów.

Przed decydującym wyścigiem sztafet wiadomo było, że Polki staną na podium - do rywalizacji, z powodu kontuzji jednej z zawodniczek, nie przystąpiły bowiem Koreanki. Biało-czerwone były ostatecznie trzecie.

Siedem okrążeń do mety upadła Falkowska i gospodynie mistrzostw straciły szansę na lepszą lokatę. W drużynie jechały ponadto Natalia Bielicka, Michalina Wawer i Kornelia Woźniak. Zwyciężyły Węgierki, drugie były Włoszki.

Nietypowa sytuacja miała miejsce w finale kobiet na 1000 m. Do mety dojechały tylko dwie z pięciu zawodniczek, Chinka Ye Wang i Koreanka Sumin Yu, ale brązowy medal zdobyła Holenderka Angel Daleman, która nie ukończyła biegu. Dwie łyżwiarki, Chinka Jianing Zhang i Koreanka Jaehee Chung, zostały bowiem zdyskwalifikowane.

Z kolei u mężczyzn całe podium na tym dystansie obsadzili Koreańczycy, a triumfował Dong Min Shin.

W męskiej sztafecie na 3000 m najszybsi byli Koreańczycy, a w sztafecie mieszanej zwyciężyła ekipa Chin.

Z Polek indywidualnie najlepiej wypadła Falkowska, która na 500 m została sklasyfikowana na 10. pozycji.

W Gdańsku medale zdobyli łyżwiarze z 10 państw, a najwięcej - 10 - Koreańczycy – cztery złote, cztery srebrne i dwa brązowe. Trzy tytuły wywalczyli Chinka Ye Wang (500 i 1000 m oraz w sztafecie mieszanej) i Koreańczyk Dong Min Shin (500 i 1000 m oraz w męskiej sztafecie).

Czempionat globu juniorów to trzecia wielka impreza w tym roku na krótkim torze w Gdańsku. W połowie stycznia odbyły się seniorskie mistrzostwa Europy, a w dniach 16-18 lutego finał Pucharu Świata seniorów.