MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Broń atomowa na świecie. Zobacz, które państwa posiadają najwięcej głowic jądrowych

Wideo
od 16 lat
1 marca, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym, upamiętniający próbną eksplozję termojądrową, przeprowadzoną tego dnia 1954 roku na atolu Bikini przez Stany Zjednoczone. Do dziś w arsenałach nuklearnych na całym świecie znajduje się ponad 12 tys. głowic, z czego ogromna większość w posiadaniu Rosji oraz USA. Jakie państwa posiadają broń atomową? Kto ma jej najwięcej?
Jakie państwa mają broń atomową? Ile posiadają głowic?
Jakie państwa mają broń atomową? Ile posiadają głowic? Pixabay

Spis treści

Aresnał nuklearny na świecie

Najnowsze dane, dotyczące roku 2022, prezentuje Federacja Amerykańskich Naukowców (FAS). W sumie bronią nuklearną dysponuje 9 państw. FAS podaje, że największą liczbę głowic atomowych w swoich zapasach ma Federacja Rosyjska – jest ich 5977.

Drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone. Amerykanie posiadają w swoim atomowym arsenale 5428 głowic. Ponadto, w ramach programu Nuclear Sharing NATO, około 100 głowic (dane są szacunkowe) zostało rozmieszczone przez USA w krajach sojuszniczych. Są to: Belgia, Holandia, Niemcy, Turcja oraz Włochy.

Ile głowic nuklearnych mają poszczególne państwa?
Ile głowic nuklearnych mają poszczególne państwa? Krystiana Konieczna / i.pl

Kolejnym mocarstwem nuklearnym, mającym jednak znacznie mniejszą liczbę pocisków są Chiny. Pekin dysponuje 350 głowicami, jednak, według wielu ekspertów, planuje zwiększenie swoich zasobów.

W dalszej kolejności znajdują się dwa państwa NATO. Francja posiada 290 głowic, z kolei Wielka Brytania – 225 sztuk.

Poniżej dwustu głowic atomowych mają dwa państwa, które ze sobą skonfliktowane. Chodzi o Indie (160 sztuk) oraz Pakistan (165), dwie dawne kolonie brytyjskie, które toczą spór o region Kaszmir.

W przypadku ostatnich dwóch mocarstw nuklearnych dane są jedynie szacunkowe. Choć nigdy nie zostało to oficjalnie potwierdzone, tajemnicą poliszynela jest fakt, że najprawdopodobniej około 90 głowic atomowych posiada w swoim arsenale Izrael.

Z kolei swoich ambicji w kwestii broni jądrowej nigdy nie ukrywała Korea Północna. Reżim, na którego czele stoi Kim Dzong Un regularnie przeprowadza próby rakietowe, dokonano także próbnych eksplozji atomowych. Szacuje się, że Pjongjang dysponuje około 20 głowicami.

Ile głowic posiadają mocarstwa nuklearne?

 1. Rosja – 5977
 2. USA – 5428 (w tym około 100 w krajach NATO w ramach Nuclear Sharing)
 3. Chiny – 350
 4. Francja – 290
 5. Wielka Brytania – 225
 6. Pakistan – 165
 7. Indie – 160
 8. Izrael – 90
 9. Korea Północna – 20

Strategiczna jądrowa

W dyskusjach na temat broni atomowej często pojawia się podział na strategiczną oraz taktyczną. Czym one się różnią?

Określenie to dotyczy najbardziej niszczycielskich głowic atomowych, zdolnych do unicestwienia całych miast. Ich cele nie znajdują się zazwyczaj w strefie działań zbrojnych, ale mają na celu sparaliżowanie przeciwnika, przez zniszczenie krytycznej infrastruktury.

Głowice strategiczne przenoszone na dużą odległość za pomocą międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) lub bombowców strategicznych.

Jest to tak zwana nuklearna triada, czyli główne trzy sposoby potencjalnego użycia strategicznych głowic:

 • wystrzelenie międzykontynentalnego pocisku z silosu na lądzie
 • wystrzelenie takiego pocisku z okrętu podwodnego
 • zrzucenie bomby z bombowca strategicznego
Z czego składa się tzw. nuklearna triada?
Z czego składa się tzw. nuklearna triada? Krystiana Konieczna / i.pl

Przykładem tego typu głowicy jest używana przez Stany Zjednoczone W87, której siła eksplozji (równoważnik trotylowy) wynosi od 300 do 475 kiloton, czyli odpowiada wybuchowi tylu tysięcy ton trotylu. Z kolei amerykańska bomba B83 jest znacznie potężniejsza, bo wskaźnik ten w jej przypadku wynosi aż 1,5 megatony (czyli miliona ton TNT).

Dla porównania, zrzucona na Hiroszimę bomba atomowa „Little Boy” miała siłę „jedynie” ok. 15 kiloton.

Taktyczna broń jądrowa

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielokrotnie padały groźby oraz ostrzeżenia przed możliwością użycia przez Rosję taktycznej broni atomowej.

Chodzi o ładunki o niższym niż strategiczne, ale nadal wysokim równoważniku trotylowym. Zadaniem tego typu pocisków lub bomb jest niszczenie celów militarnych, na przykład dużych zgrupowań wojsk. Do ich użycia wykorzystywane są pociski znacznie krótszego zasięgu, jak również mobilne wyrzutnie i samoloty bojowe.

Według szacunków, Rosja posiada około 2000 taktycznych głowic atomowych. W przypadku USA takimi pociskami są te rozmieszczone w państwach sojuszniczych i przyjmuje się, że jest ich około 100.

Najpotężniejsza broń jądrowa

Upamiętniony 1 marca wybuch bomby termojądrowej na atolu Bikini z 1954 roku był elementem amerykańskiej operacji „Castle” mającej na celu testy potężnej broni atomowej. Nazwana „Shrimp” („Krewetka”) bomba, zdetonowana wówczas, miała siłę aż 15 megaton.

Eksplozja spowodowała ogromny opad radioaktywny, wiele osób musiano ewakuować na wiele lat z pobliskich wysp i atoli. Mimo to, doszło do wielu przypadków choroby popromiennej. Relacje mówią o dzieciach, które widząc opadające na ziemię białe płatki, zaczęły je łapać, myśląc, że to śnieg.

To jednak nic w porównaniu z rosyjską produkcją znaną jako „Car-bomba”, która wybuchła nad archipelagiem Nowej Ziemi na Oceanie Arktycznym 30 października 1961 roku. Według różnych szacunków, jej równoważnik trotylowy wynosił od 50 do 58 megaton. W wyniku eksplozji, która miała być odczuwalna aż na Alasce, kilka pobliskich skalistych wysepek po prostu wyparowało.

„Car-bomba” była w zasadzie jedynie demonstracją siły oraz służyła celom badawczym. Jej ogromne rozmiary (masa wynosiła ok. 27 ton) czyniła ją bezużyteczną do celów militarnych.

Czy świat musi bać się broni jądrowej?

Szantaż nuklearny coraz częściej pojawia się w międzynarodowym dyskursie. Władimir Putin już zaczął grozić światu "użyciem wszelkich środków" w ramach prowadzonych działań, w tym również użyciem broni jądrowej. Wszystko po to, aby bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem ze strony świata zachodniego. Pomimo tego, iż mogłoby to wywołać katastrofalne skutki nie tylko dla Europy, ale i dla świata, nie wydaje się to niemożliwe. Świat wciąż pamięta, co bomby atomowe zrobiły w Japonii. Pamięć o przeszłości nie oznacza jednak, że broń nuklearna nie zostanie użyta ponownie.

Zagrożenie wzrosło w ostatnich dniach, kiedy prezydent Federacji Rosyjskiej ogłosił "częściową" mobilizację. Armia ukraińska prowadzi skuteczną kontrofensywę, co spotyka się z irytacją Władimira Putina. Należy pamiętać, że broń atomowa jest jednym z elementów rosyjskiego arsenału, i nie wiadomo, czy Putin nie zdecyduje się na jej użycie w obliczu ponoszonych na Ukrainie strat. Konsekwencje użycia broni atomowej byłyby odczuwalne dla całego świata.

Aktualnie szacuje się, że pomimo jasnego konsensusu iż wojna z użyciem broni atomowej jest nie do wygrania, to takie państwa jak Rosja, Chiny, Pakistan, Indie, Korea Północna i Wielka Brytania wciąż zwiększają jej arsenał. Zasoby te mogą stanowić pewnego rodzaju zabezpieczenie na przyszłość. Ale czy broń jądrowa, rozwijanie bomby atomowej mogą być rozpatrywane w kategoriach bezpieczeństwa? Jeśli któreś z państw użyje broni nuklearnej, czeka nas katastrofa.

Aktualnie głowic atomowych na świecie jest tak dużo, iż każde miasto może zostać obrócone w pył.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Broń atomowa na świecie. Zobacz, które państwa posiadają najwięcej głowic jądrowych - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza