Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brydż sportowy. Cezary Balicki wygrywa w Słupsku po raz trzeci

Rafał Szymański
Cezary Balicki – najlepszy polski zawodnik i jeden z najlepszych na świecie – wygrał w Słupsku.
Cezary Balicki – najlepszy polski zawodnik i jeden z najlepszych na świecie – wygrał w Słupsku. Fot. Kamil Nagórek
Cezary Balicki wygrał w XIX Międzynarodowym Festiwalu Brydża Sportowego Solidarność. To jego trzeci triumf w Słupsku. Najlepszy polski zawodnik nie mógł odebrać nagrody, bo wyjechał na kolejny festiwal do USA.

- Jeśli nie ma wolności bez Solidarności, to nie ma polskiego brydża bez słupskiego festiwalu - podsumowywał imprezę nad Słupią Włodzimierz Buze, trzykrotny zwycięzca zawodów, członek władz Polskiego Związku Brydżowego. On pierwszy pospieszył z gratulacjami do Cezarego Balickiego, tegorocznego słupskiego zwycięzcy. Już po pierwszych turniejach wrocławianin wyszedł na prowadzenie i szybko jasne się stało, że najlepszy polski zawodnik wygra w festiwalu. Poprzednio zwyciężał w 1992 i w 2005 roku. Dołączył zatem do Buzego (1996, 1999 oraz w 2002 roku).

Pierwszy raz stało się jednak tak, że głównego laureata zabrakło na uroczystym zakończeniu imprezy. Balicki w sobotę grał do późna, martwiąc się, czy zwycięży. Wszak przyjechał po główna nagrodę - 20 tys. zł. Tuż po werdykcie wsiadł w samochód i pojechał do rodzinnego Wrocławia, skąd w niedzielę o godz. 13 odlatywał do Waszyngtonu grać w kolejnych zawodach.

Zwycięzca ze Słupska jest jednym z najlepszych światowych zawodników, gra w bardzo dobrze płatnych turniejach, przede wszystkim w USA. - My, średniej klasy gracze, dobrej na Polskę, za sam start czy udział w turniejach w USA możemy otrzymać po około 5 tys. dolarów. Balicki jest z zupełnie innej półki, zdecydowanie wyższej. Tam pewnie ma i za start, i za zwycięstwo, a to są sumy zaczynające się od powiedzmy 10-15 tys. dolarów - mówi Maciej Czajkowski z Warszawy, brydżysta i sędzia turniejów.

Dlatego Balickiego, utrzymującego się z brydża, nie było na zakończeniu. Zastąpił go Piotr Zatorski, mistrz Europy juniorów sprzed dwóch lat. - Kto wie, czy on nie zastąpi Cezarego w przyszłości - komentował Stanisław Gołębiowski, partner Balickiego w festiwalu. Głównym sponsorem festiwalu były firmy Asseco Poland, Consus, Plus, Dekom i Energa.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach

Najlepszy zawodnik o WK do 1,5: Michał Klukowski (województwo dolnośląskie); najlepszy zawodnik o WK do 2,5: Aleksander Korzun i Andrej Kowalenko (województwo podlaskie); najlepszy zawodnik mieszkaniec Słupska: Cezary Krzemiński; najlepszy zawodnik uczeń szkoły średniej: M. Klukowski (województwo dolnośląskie); najlepszy junior: Piotr Wiankowski (województwo dolnośląskie); najlepszy senior: Wacław Wejniks (wojwództwo pomorskie); najlepszy mieszkaniec województwa pomorskiego: W. Wejniks; najlepszy nestor: Józef Pochroń (województwo pomorskie); najlepszy zawodnik zagraniczny: Martyn Termaat (Holandia).

Punktacja długofalowa Solidarności: 1. Łukasz Witkowski (województwo mazowieckie), 2. Jerzy Pajączek (województwo mazowieckie), 3. Igor Łosiewicz (województwo mazowieckie).

Punktacja długofalowa kobiet: 1. Kamila Szczepańska (województwo mazowieckie), 2. Marta Maj (województwo łódzkie), 3. Giedre Jankunaite (województwo podlaskie). Grand Prix Słupska: 1. ex eaquo: Jacek Kalita (województwo mazowieckie), Grzegorz Narkiewicz (województwo śląskie).

Punktacja generalna: 1. Cezary Balicki (województwo dolnośląskie), 2. Stanisław Gołębiowski (dolnośląskie), 3. Jacek Kalita (województwo mazowieckie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza