Budujemy się, choć nie ma gdzie

  Budujemy się, choć nie ma gdzie

  Michał Kowalski michal.kowalski@glos-pomorza.pl tel. 059 848 81 20

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Ludzie chcą mieć swoje domki. W Słupsku ich rozwój ogranicza liczba działek na sprzedaż. Jest ich ciągle za mało.

  Ludzie chcą mieć swoje domki. W Słupsku ich rozwój ogranicza liczba działek na sprzedaż. Jest ich ciągle za mało. ©Fotorzepa

  Słupsk się dusi. Coraz więcej ludzi chce się budować, ale brakuje uzbrojonych terenów. Tymczasem niewiele ponad 40 działek wystawionych zostanie w tym roku na sprzedaż. To za mało. Chęć posiadania własnego domku jest teraz olbrzymia, więc niektórzy myślą o ucieczce poza miasto.
  Ludzie chcą mieć swoje domki. W Słupsku ich rozwój ogranicza liczba działek na sprzedaż. Jest ich ciągle za mało.

  Ludzie chcą mieć swoje domki. W Słupsku ich rozwój ogranicza liczba działek na sprzedaż. Jest ich ciągle za mało. ©Fotorzepa

  Planowane przetargi

  Planowane przetargi


  - ul. Hubalczyków/Westerplatte: 30 działek; sprzedaży 2007 rok.
  - Klonowa - 70 działek; sprzedaż 2009
  - Gdyńska/Sułkowskiego - liczba działek jeszcze nieznana; sprzedaży 2008
  - Matejki - 20 działek; 2008  Zainteresowanie wynika z galopujących cen mieszkań. Po prostu nieraz bardziej opłaca się zbudować dom, niż kupić większe mieszkanie. Tymczasem brakuje uzbrojonych terenów. Przetargi na działki pod budownictwo jednorodzinne przeżywają oblężenie, a co za tym idzie lawinowo rosną ceny.

  80 złotych za metr

  Ceny działek (m. kw)


  - miasto Słupsk - 80 zł
  - gmina Słupsk - 35 - 50 zł
  - gmina Kobylnica - 25 - 40  Jan Rudewicz, dyrektor Wydziału Geodezji Urzędu Miasta w Słupsku, przewiduje, że ceny wywoławcze sprzedawanych działek osiągną cenę ok. 80 złotych za metr kwadratowy.
  Zainteresowani mówią, że w Słupsku problemem jest nie tylko brak, ale i mały wybór działek. Są przeważnie mało atrakcyjne, np. rozlokowane w pobliżu dużych osiedli mieszkaniowych. Mimo to popyt jest i tak olbrzymi. W ubiegłym roku sprzedano w mieście na pniu 60 działek pod budownictwo jednorodzinne. W tym roku wystawionych zostanie na sprzedaż tylko około 40 parceli.
  Zdaniem Rudewicza to mało, bo nie wszystkie tereny przewidziane pod budownictwo mają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a to warunek przystąpienia do ich zbrojenia.

  Ucieczka z miasta

  Ceny i problemy z zakupem zniechęcają, więc inwestorzy szukają miejsca poza granicami miasta. - Kupiłem działkę pod Słupskiem, bo cena w mieście jest średnio o 40 procent wyższa - mówi nam jeden z nabywców, który właśnie dopina transakcję.
  Słupszczanie wybierają okoliczne gminy, a te gotowe są ich przyjąć. Już 19 stycznia gmina Słupsk wystawi na przetarg 35 działek w Siemianicach, Krępie, Bierkowie, Bydlinie i Głobinie. - Na budownictwo mieszkaniowe postawiliśmy już dawno - mówi Mariusz Chmiel, wójt gminy. Niektórym wydawało się, że stawki z tytułu podatku od nieruchomości są niskie i nie ma z tego zysku. Jednak tylko w tym roku z podatków planujemy osiągnąć pięć mln zł.
  W tym roku gmina wystawi na sprzedaż jeszcze kilkadziesiąt kolejnych działek.
  Kobylnica ogłosi w tym roku przetarg na kilkanaście działek w samej miejscowości (przełom marca i kwietnia) oraz w Łosinie (jesienią).
  - Kupują głównie słupszczanie - mówi Jacek Skępiec, szef referatu Budownictwa Gospodarki Przestrzenej Urzędu Gminy w Kobylnicy.
  - Sprzedajemy sporo terenów, w tym pod działalność gospodarczą, i mamy z tego spore dochody. Ponadto w kraju rośnie moda na zamieszkanie poza miastem. Będziemy szykować kolejne tereny i liczymy na przyjęcie chętnych słupszczan do osiedlenia się u nas.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone