Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2020. Większa pula środków

Aleksander Radomski
Miasto chce zaktywizować mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Będzie za co. W 2020 roku środki na ten cel mogą wynieść nawet trzy miliony złotych.
Miasto chce zaktywizować mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Będzie za co. W 2020 roku środki na ten cel mogą wynieść nawet trzy miliony złotych. Łukasz Capar
Formuła w zasadzie się nie zmieni, ale większa ma być za to pula środków. Budżet obywatelski na 2020 rok w założeniu będzie inny od dotychczasowych edycji. Jak bardzo się zmieni, zależy od mieszkańców.

Od jutra rozpoczynają się konsultacje dotyczące kolejnej edycji budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Zgodnie z zapowiedziami urzędników, ma on się zmienić i nie chodzi tutaj tylko o samą nazwę, chociaż ratusz odchodzi od „partycypacji” na rzecz „obywatelskości”.

Z tym uproszczeniem wiązać ma się przesunięcie akcentu na rzecz tak zwanych projektów miękkich, czyli tych społecznych, na które do tej pory przeznaczano mniej pieniędzy w porównaniu z działaniami zmieniającymi miejską infrastrukturę.

- Proponujemy wydzielić osobną pulę dla szkół - poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceprezydent Słupska Marta Makuch. - Jednostki oświatowe mają możliwość zbierania głosów i zawłaszczają niejako budżet obywatelski. Dzięki temu nie będą one konkurowały z pomysłami mieszkańców. Z drugiej strony rozumiemy, że nie możemy wykluczyć szkół, które przecież skupiają obywatelki i obywateli miasta.

Do tej pory szkoły wiodły prym w zdobywaniu głosów i wygrywaniu projektów. Faktem jest, że zadania zgłaszane w ostatnich latach przez podstawówki dotyczyły głównie zadań infrastrukturalnych, jak budowa przyszkolnych boisk czy placów zabaw. Nauczyciele brali sprawy w swoje ręce, angażując dzieci i ich rodziców, namawiając ich do głosowania i dystansując inne pomysły. W praktyce więc budżet obywatelski służył do realizacji tych inwestycji, które w ramach swojej działalności powinno prowadzić miasto. W ten sposób powstały, z rocznym opóźnieniem, boiska przy SP 4, 5 i 6.

- W ubiegłej edycji budżetu obywatelskiego mieliśmy kilkadziesiąt fantastycznych projektów społecznych - przypomniała Marta Makuch. - Aż żal, że nie mogły zostać zrealizowane. Wychodząc naprzeciw mieszkańcom planujemy zwiększyć tę pulę. Chcemy, by były one priorytetem, ponieważ zależy nam, aby słupszczanie się aktywizowali. Konsultacje potrwają od 6 do 27 lutego. Dyżury konsultacyjne zaplanowano w SCOPiES-ie przy ul. Niedziałkowskiego 6 na 12 i 25 lutego.

Pomysły i uwagi można przesłać też na e-maila: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza