Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2023. Te miejsca w Słupsku wkrótce się zmienią [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Zobaczcie, które miejsca w Słupku przejdą przemianę
Zobaczcie, które miejsca w Słupku przejdą przemianę Łukasz Capar
Nowe sygnalizacje świetlne, strefy rekreacyjne, przestrzenie dla seniorów i najmłodszych. Te miejsca w Słupsku zmienią się dzięki realizacji zwycięskich zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023.

Przypomnijmy, że łącznie wyłoniono 14 zwycięskich projektów, które sfinansuje i zrealizuje Miasto. W śród nich znajduje się 8 zadań społecznych, ale resztę stanowią te infrastrukturalne – i to właśnie ich realizacja sprawi, że pewne miejsca w Słupsku zmienią swoje oblicze. Przede wszystkim będzie bezpieczniej, ale też powstaną przestrzenie rekreacyjno-sportowe.

Co i gdzie się zmieni?

„Klasztorne Stawy spacerowo i sportowo”; wartość zadania: 1,1 mln złotych; liczba zdobytych głosów: 7359 (zadanie infrastrukturalne miejskie)

Projekt zakłada powstanie w Słupsku kolejnej strefy rekreacyjno-sportowej, która służyłaby wszystkim mieszkańcom – planowana przestrzeń parkowa z założenia ma pełnić funkcję „zielonej enklawy” w przemysłowej części miasta. W ramach zadania powstanie altana, podesty, hamaki i ławki. Dla miłośników sportu zostanie wykonana strefa street workout ze specjalną ścieżką do uprawiania joggingu oraz placami fitness wyposażonymi w sprzęty do ćwiczeń.

- Ma być ścieżka zdrowia do joggingu, mają być ławeczki. Altanka ma być zrobiona lepiej, aby tam też można było wypoczywać – opowiada Jadwiga Bekier, pomysłodawca projektu.

„IX etap Parku im. Witkacego i III etap Parku przy ul. Riedla, okręg 1”; wartość zadania: 350 tys. złotych; liczba zdobytych głosów: 3615 (zadanie infrastrukturalne lokalne)

Zarówno Park im. Witkacego, jak i park przy ul. Riedla znają się ze Słupskim Budżetem Obywatelskim już od dawna. W ramach edycji 2023 przestrzeń przy ul. 11 Listopada zyska plac z urządzeniami rehabilitującymi i sportowymi dla seniorów, jak i osób z niepełnosprawnościami. Dedykowane sprzęty posłużą im do pracy nad różnymi grupami mięśni. Również park przy ul. Riedla zyska nową infrastrukturę. Tam planowane jest umieszczenie urządzeń street workout, stolika do gry w szachy, ławek i śmietników. Także zieleń, miejscami zaniedbana, zostanie uporządkowana i uzupełniona kolejnymi nasadzeniami. W założeniu, park ma stanowić rekreacyjno-sportowe centrum dzielnicy Zachód.

„Bezpiecznie do szkoły - budowa sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy szkole Podstawowej nr 3, na ulicy Banacha, okręg 2”; wartość zadania: 200,5 tys. złotych; liczba zdobytych głosów: 994 (zadanie infrastrukturalne lokalne)

Budowa sygnalizacji świetlnej ma oczywiście za zadanie poprawić bezpieczeństwo na newralgicznym przejściu na ul. Banacha. Zyskają przede wszystkim najmłodsi, którzy codziennie chodzą tamtędy do szkoły.

„Bezpiecznie i przyjemnie na Zatorzu etap II, okręg 2”; wartość zadania: 143,5 tys. złotych; liczba zdobytych głosów: 425 (zadanie infrastrukturalne lokalne)

Projekt zakłada w rejonie ul. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego (między ul. Banacha a al. 3 Maja) wyrównanie i wymianę płyt yombo, by umożliwić wygodny przejazd dla hulajnóg i rowerów. Ma też być próg spowalniający na ciągu pieszo-jezdnym, a w miejscach ubytku po świerkach pojawią się nowe nasadzenia.

„Szybko, wygodnie, bezpiecznie – budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Łady-Cybulskiego Bohaterów Westerplatte oraz poprawa bezpieczeństwa na sąsiadującym przejściu dla pieszych, okręg 4”; wartość zadania: 350 tys. złotych; liczba zdobytych głosów: 2125 (zadanie infrastrukturalne lokalne)

Sygnalizatory świetlne staną na ul. Bohaterów Westerplatte przed skrzyżowaniem z ulicą Łady-Cybulskiego – od strony miasta, jak i od strony obwodnicy. Sygnalizator wyrośnie również przy wyjeździe z ul. Łady-Cybuslskiego, po prawej stronie – tam też znajdzie się kamera do wykrywania pojazdów. Dodatkowo, przejście dla pieszych na skrzyżowaniu zostanie zabezpieczone ręcznie wybudzanymi światłami. Takie rozwiązania mają ułatwić mieszkańcom wyjazd z os. Westerplatte, szczególnie w godzinach szczytu.

- Mieszkańcy górnej części Os. Westerplatte będą mieli pierwszeństwo wyjeżdżając z osiedla przed samochodami, które poruszają się w kierunku gminy Słupsk, albo z gminy Słupsk. To jest bardzo duży sukces mieszkańców – liczba głosów pokazuje jak prężnie rozwija się osiedle Westerplatte. – mówiła Anna Rożek, która zgłosiła projekt do budżetu obywatelskiego.

„Strefa gier i zabaw z zakątkiem roślinnym” przy Szkole Podstawowej nr 6; wartość zadania: 170 tys. zł; liczba zdobytych głosów: 7281 (zadanie infrastrukturalne szkolne)

Strefa ma powstać przy Szkole Podstawowej nr 6 mieszczącej się przy ul. Starzyńskiego. Dzięki realizacji zadania zyskają przede wszystkim dzieci z centrum miasta, bo to w szczególności im dedykowane będą sprzęty, które wypełnią niezagospodarowaną przestrzeń. Będzie dużo uwielbianych przez najmłodszych huśtawek, ale jednocześnie zrobi się zieleniej – powstanie roślinny zakątek z chodnikiem, który będzie pełnić funkcję dojścia do wcześniej zaplanowanego boiska. Nie zabraknie też ławeczek.

- Nasza szkoła mieści się w samym centrum, czyli sercu miasta i szczególnie dbamy o to, żeby ta przestrzeń była pięknie zaaranżowana. Każdy, kto będzie przechodził przez nasza szkołę, będzie mógł z tej strefy skorzystać – zapowiadała Iwona Nowocińska, inicjatorka projektu.

Miasto na wykonanie zwycięskich zadań przeznaczy łącznie blisko 3 miliony złotych (na projekty infrastrukturalne, jak i społeczne). Ich realizację przewidziano na przyszły rok.

Zobaczcie, które miejsca w Słupku przejdą przemianę

Budżet Obywatelski 2023. Te miejsca w Słupsku wkrótce się zm...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza