Burmistrz Ustki pomaga przedsiębiorcom, wspiera mieszkańców i dodaje im otuchy

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Na odroczenia, a nawet umorzenia podatków i opłat mogą liczyć ustczanie Bogumiła Rzeczkowska
Na odroczenia, a nawet umorzenia podatków i opłat mogą liczyć ustczanie. Miasto wyciąga pomocną dłoń, choć już wiadomo, że nie osiągnie planowanych dochodów.

- Znaleźliśmy się w trudnej i zupełnie nieznanej dla nas sytuacji. Chciałbym przekazać Wam słowa otuchy i wsparcia na ten niepewny czas. Zapewnić, że nasz urząd realizuje swoje zadania – zapewnia burmistrz Ustki Jacek Graczyk w komunikacie do mieszkańców, informując, że codziennie otrzymuje informacje o działaniach służb, osobach objętych kwarantanną i potrzebach mieszkańców w zakresie pomocy społecznej.

Jacek Graczyk wskazuje na to, że pieniądze zapewniane przez państwo do walki z koronawirusem są niewystarczające. Przychodnia ograniczyła działalność, szpital apeluje o pomoc. Trzeba jednak myśleć o tym, co będzie, gdy zagrożenie minie.

- Musimy liczyć się z kłopotami naszych mieszkańców wynikającymi z utraty pracy, ograniczenia dochodów. Nie wiemy, jak będzie wyglądał sezon letni, który dla wielu z was jest źródłem utrzymania. A jednocześnie jestem zobowiązany do tego, by budżet miasta spełnił wskaźniki wskazywane w ustawie o finansach publicznych – informuje.

Według wstępnych szacunków spadek dochodów miasta może sięgać ok. 3,5 miliona złotych. Oznacza to, że o tyle należy ograniczyć wydatki. Ratusz analizuje, z czego w tym roku zrezygnować.

Burmistrz apeluje, by nie podejmować decyzji w panice bez racjonalnej oceny ich skutków: - Przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców i przedsiębiorców pakiet rozwiązań, które mają ulżyć wam w tym trudnym momencie, a jednocześnie pozwolą nam zachować dyscyplinę budżetową.

Dla biznesu

Pakiet dla przedsiębiorców przedstawia się tak: odroczenie podatków od nieruchomości, środków transportu, a także opłat za zajęcie pasa drogowego oraz najem i dzierżawę mienia komunalnego za czas, w którym nie można było prowadzić działalności w przypadku, gdy stan epidemii potrwa do 30 kwietnia. Z całkowitego umorzenia będzie można skorzystać, jeśli stan epidemii zostanie przedłużony.

Odroczenie lub rozłożenie na raty możliwe będzie maksymalnie do 30 listopada na wniosek zainteresowanego podmiotu i dotyczyć będzie czasu, w którym przedsiębiorca nie mógł prowadzić działalności.

Z kolei umorzenie może nastąpić także na wniosek na podstawie dokumentów potwierdzających sytuację finansową przedsiębiorcy i brak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w danym okresie.

Przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność, mogą złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. By nie ponosić kosztów za marzec, należy złożyć nową deklarację (korygującą zerową) do 10 kwietnia.

Dla rodziców

W ratuszu powstają przepisy, które umożliwią całkowite zwolnienie rodziców lub opiekunów z opłat za pobyt dziecka w żłobku. Natomiast w przedszkolach opłata za dodatkowe, zadeklarowane godziny w okresie zawieszenia działalności nie jest naliczana.
Jeśli ktoś już zapłacił za marzec, to nadpłata zostanie przeniesiona na następne miesiące lub w przypadku dzieci kończących pobyt w żłobku - zwrócona, a w przypadku przedszkolaków przeniesiona na następne miesiące lub zwrócona na koniec roku szkolnego.

- Zachęcam was do korzystania z uruchomionych przez nas form pomocy takich jak teleporady psychologiczne, czy pomoc w dokonaniu zakupów osobom starszym. Zwracajcie uwagę, czy w waszym otoczeniu są osoby potrzebujące pomocy. Stosujcie się, proszę, do zaleceń i nie opuszczajcie domów bez wyraźnej potrzeby. Pilnujcie, by dzieci nie korzystały z placów zabaw - apeluje burmistrz. - Życzę dużo zdrowia, razem pokonamy wszelkie trudności.

Kontakty:
podatki: tel. 59 8154 364, 8154 360, e-mail: kostrowska@um.ustka.pl, jmaziec@um.ustka.pl
odpady: tel. 59 8154 356, 8154 386, e-mail: odpady@um.ustka.pl
zajęcie pasa drogowego: tel.: 539 333 110, 539 333 115, e-mail: biuro@zim.ustka.pl
najem/dzierżawa mienia komunalnego: tel. 59 8154 331, e-mail: kstodola@um.ustka.pl
opłaty za pobyt dzieci: 59 8154 329, 8154 370

Zobacz także: Ratownicy morscy apelują o pozostanie w domu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie