Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byłe Zakłady Pracy Chronionej. Pracodawcy płacą za pomoc niepełnosprawnym

tik
Okazuje się, że udzielona niepełnosprawnym pomoc musi zostać oskładkowana ze środków własnych pracodawcy
Okazuje się, że udzielona niepełnosprawnym pomoc musi zostać oskładkowana ze środków własnych pracodawcy sxc
Firmy, które straciły status ZPChr, a mają pieniądze dla niepełnosprawnych, muszą odprowadzać od nich składki na ZUS.

To obciążenie krzywdzi niepełnosprawnych.

- Godzi ono w pracownika i pracodawcę - uważa Beata Karpińska, szefowa Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego „Azis” z Kruszyna Krajeńskiego, które od stycznia nie ma statusu zakładu pracy chronionej. - Możemy zostawić te pieniądze i wrócić je do państwa. I chyba o to im chodzi. Nie mamy z czego płacić składek, a koszt pracownika jest wysoki. Podcina się nam skrzydła. Najbardziej ucierpią pracownicy, ale też pośrednio i pracodawcy.

Problem pojawił się, gdy po 1 stycznia 2011 r. wiele firm zaczęło tracić status zakładu pracy chronionej. Nie sprostały one konieczności zwiększenia wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych do co najmniej połowy, a w tym osiągnięcia minimum 20 procent osób ze znacznym i umiarkowanych stopniem niepełnosprawności.

Jednak przedsiębiorstwa, które utrzymały zatrudnienie na poziomie minimum 15 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz zatrudniają 25 proc. osób niepełnosprawnych mogą zachować i wykorzystać na potrzeby niepełnosprawnych zgromadzony wcześniej fundusz rehabilitacji.

- Okazuje się jednak, że udzielona pomoc musi zostać oskładkowana ze środków własnych pracodawcy – zaznacza Anna Skupień, rzeczniczka Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Wynika to z uzyskanego przez POPON stanowisk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

W przekonaniu organizacji takie stanowisko jest bardzo krzywdzące, a system wsparcia istnieje jedynie na papierze. - To dodatkowe wydatki, które musi ponosić pracodawca – uważa Jan Zając, prezes tejże organizacji. - W czasie kryzysu, chcąc zmniejszyć koszty, firmy będą ograniczać udzielanie pomocy na rehabilitację zawodową, społeczną czy leczenie osób niepełnosprawnych.

POPON zwrócił się już w tej sprawie z interwencją do Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych o nieobciążanie składkami na ubezpieczenie społeczne pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym pracującym w byłych zakładach pracy chronionej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Byłe Zakłady Pracy Chronionej. Pracodawcy płacą za pomoc niepełnosprawnym - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza