Bytów stolicą Kaszub

  Bytów stolicą Kaszub

  Andrzej Gurba

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów.

  Tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów. ©Andrzej Gurba

  Dwie największe imprezy kulturalne na Kaszubach w przyszłym roku odbędą się w jednym miejscu - w Bytowie.
  Tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów.

  Tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów. ©Andrzej Gurba

  Miasto będzie nie tylko gospodarzem Dnia Jedności Kaszubów, ale i organizatorem XI Zjazdu Kaszubów - największej kaszubskiej imprezy integracyjnej.

  W przyszłym roku w Bytowie będzie można się spodziewać prawdziwego oblężenia. I to nie tylko przez samych Kaszubów, ale i z pewnością także turystów, którzy coraz liczniej biorą udział w kaszubskich imprezach kulturalnych.

  Już 22 marca w mieście odbędzie się Dzień Jedności Kaszubów, a w jego ramach tradycyjne już bicie rekordu w jednoczesnym graniu na akordeonie.

  O tym, że to właśnie Bytów będzie gospodarzem tegorocznej imprezy zadecydowano całkiem niedawno, pod koniec sierpnia, podczas spotkania organizacyjnego na zamku. Władze miasta nie ukrywają zadowolenia z tego faktu.

  - Cieszymy się, że dzięki temu Bytów będzie miał szansę jeszcze bardziej podkreślić swoją kaszubskość - przyznaje Andrzej Hrycyna, kierownik Wydziału Edukacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Bytowie. - Liczymy też na pewne konkretne korzyści, jak na przykład uruchomienie stałych połączeń kolejowych do Bytowa.

  Na razie jest szansa, że specjalny pociąg przyjedzie do Bytowa w lipcu 2009 roku. Skład o nazwie Transcassubia ma przywieźć do miasta uczestników XI Zjazdu Kaszubów.

  Działacze bytowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego już powołali komitet organizacyjny i rozpoczęli starania, aby było to możliwe.

  Dzięki obydwu przyszłorocznym imprezom Bytów przynajmniej na czas ich trwania będzie mógł śmiało ubiegać się o miano Kaszubskiej stolicy. - Nie chcielibyśmy przypisywać sobie do tego prawa - śmieje się A. Hrycyna - wystarczy, że Kartuzy i Kościerzyna ciągle się o to spierają.

  Kaszubskie spotkania

  Pierwszy wielki zjazd społeczności kaszubskiej odbył się w 1999 roku w Chojnicach - symbolicznej bramie Kaszub. W 2000 r. pociąg zawiózł uczestników z południa Kaszub aż do Helu. Później zjazdy organizowały m.in. Wejherowo, Kartuzy, Słupsk, Kościerzyna, Łeba, Gdynia, Brusy, Gdańsk.

  Kaszubska jedność

  Dzień Jedności Kaszubów jest obchodzonym na pamiątkę pierwszego zapisu słowa "Kaszuby" 19 marca 1238 r. Wtedy to w bulli papieża Grzegorza IX po raz pierwszy w pisanych dziejach pojawiła się nazwa Kaszuby. Poświęcona była księciu kaszubskiemu Świętopełkowi Wielkiemu, który panował w XII wieku. Od 2004 roku Kaszubi obchodzą tę rocznicę jako swoje święto pokazując, że wszystkich Kaszubów łączy pamięć i szacunek dla wielowiekowego dziedzictwa.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Bytowa

  Zdjęcia z Bytowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Głosuj na najlepszych nauczycieli i szkoły

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Głosuj na najlepszych nauczycieli i szkoły

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone