Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Camm do Ustki. Pierwszy ostry sprawdzian polskiej tarczy przeciwlotniczej

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
W połowie tego roku odbędą się trzelania pociskami CAMM w Ustce. To najnowszy system przeciwlotniczy w Wojsku Polskim.
W połowie tego roku odbędą się trzelania pociskami CAMM w Ustce. To najnowszy system przeciwlotniczy w Wojsku Polskim. st. szer. Sławomir Kozioł
Najnowsze polskie zestawy przeciwlotnicze na sprawdzianie w Ustce. W połowie roku, na poligonie sił powietrznych odbędzie się test pocisków CAMM, które wchodzą na wyposażenie armii.

W połowie roku żołnierze 18 Pułku Przeciwlotniczego z Zamościa ponownie mają zameldować się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. W przeciwieństwie do ich ostatniej wizyty na poligonie tym razem w planach nie są testy na sucho.
Przeciwlotnicy z Żelaznej Dywizji, powołanej do ochrony wschodniej część kraju, w Ustce strzelać będą na ostro i przy użyciu brytyjskich rakiet krótkiego zasięgu CAMM, które właśnie wchodzą na wyposażenie polskiej armii w ramach programu “Mała Narew”. Będzie to pierwsze odpalenie tych rakiet przez wojskowych.

“Mała Narew” to w praktyce gotowy system obrony przeciwlotniczej o zasięgu powyżej 10 km zdolny do zwalczania wielu celów jednocześnie. MON w kwietniu ubiegłego roku kupił dwa zestawy tego systemu za 1,65 mld zł, argumentując ten zakup sytuacją na Ukrainie. W najbliższych miesiącach nowoczesne uzbrojenie trafić ma też do 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego z 16 Dywizji Zmechanizowanej.

System składa się z polskich radarów i ciężarówek Jelcz oraz brytyjskich wyrzutni i rakiet CAMM. To właśnie ten sprzęt został rozstawiony na lotnisku w Bemowie, chroniąc niebo nad stolicą podczas ostatniej wizyty Joe Bidena, prezydenta USA w Polsce.

Do tej pory polscy przeciwlotnicy strzelali tylko za pomocą nowoczesnych, krajowych zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu, takich jak Grom i Piorun albo posowieckich zestawów krótkiego zasięgu Newa, Kub i Osa - wylicza Jakub Palowski, na łamach defence24.pl. - W przeszłości w Ustce strzelano również z zestawów średniego zasięgu S-75M Wołchow i 2K11 Krug o zasięgu 50 km, ale te wycofano. Ich następcami są dopiero Patrioty wprowadzane w ramach programu Wisła.

O ile do testów Patriotów w Ustce najpewniej nigdy nie dojdzie, bo ich zdolności weryfikuje się na wybranych poligonach w Stanach Zjednoczonych czy na Krecie, to test działania CAMM-ów nie powinna być problemem.

- Poligon nad Bałtykiem warto w tym celu wykorzystywać - mówi kmdr. rez. Maksymilian Dura, ekspert wojskowy i wielokrotny uczestnik strzelań na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. - Jednak najważniejsza rzecz w całym tym systemie, to fakt, że Brytyjczycy zaproponowali nam transfer technologii, dzięki czemu nasze zdolności w tym zakresie będziemy odtwarzać przy pomocy krajowego przemysłu. Tym bardziej że tego typu pocisków, co pokazuje wojna na Ukrainie, potrzebujemy bardzo dużo.

Mała Narew to wstęp do dużego projektu modernizacji obrony przeciwlotniczej. Najwyższą jego warstwą mają być zestawy Patriot, kupowane w ramach programu Wisła. Piętro niżej to właśnie Narew z rakietami CAMM i CAMM-ER o zasięgu odpowiednio do 25 i 40 km.

Produkcją rakiet mają zająć się zakłady Mesko w Skarżysku-Kamiennej, które są częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dostawy pierwszych elementów w docelowej konfiguracji przewidziano na 2026 rok.

Resort obrony podpisał też umowy na umowę na dostawy 21 baterii systemu Pilica krótkiego zasięgu, ale w wersji plus. Przewiduje się rozszerzenie obecnych zestawów obrony przeciwlotniczej o brytyjskie pociski CAMM, co pozwoli zwiększyć zasięg wyrzutni z kilku do nawet 25 kilometrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza