Centralna Liga Juniorów U-18. Porażka Zagłębia, Legia liderem na zimę

Maciej Pietrasik
Cracovia pokonała dotychczasowego lidera i wydostała się ze strefy spadkowej.
Cracovia pokonała dotychczasowego lidera i wydostała się ze strefy spadkowej. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Centralna Liga Juniorów U-18. Choć Zagłębie Lubin cieszyło się niedawno z tytułu mistrza jesieni, to przed przerwą zimową "Miedziowi" spadli z pierwszego miejsca w Centralnej Lidze Juniorów. Dotychczasowy lider przegrał z Cracovią po hat-tricku Michała Rakoczego. Potknięcie to wykorzystała Legia Warszawa. "Wojskowi" nie bez problemów pokonali ostatniego Hutnika Kraków.

Gdy w 15. kolejce Zagłębie Lubin zremisowało w meczu na szczycie z Górnikiem Zabrze, zapewniło sobie tytuł mistrza jesieni. Zanim juniorzy udali się jednak na przerwę zimową, do rozegrania mieli pierwszą kolejkę rundy rewanżowej. Po niej okazało się, że zimę na pozycji lidera spędzą nie "Miedziowi", ale warszawska Legia. Wszystko dlatego, że piłkarze Zagłębia przegrali na wyjeździe z Cracovią. Bohaterem spotkania został mający za sobą debiut w PKO Ekstraklasie Michał Rakoczy, który popisał się hat-trickiem. W 90. minucie zdobył gola na wagę zwycięstwa 3:2, a "Pasy" po raz pierwszy od bardzo dawna wydostały się ze strefy spadkowej.

Z porażki Zagłębia skorzystała Legia, choć piłkarzom ze stolicy nie przyszło to łatwo. Legioniści podejmowali ostatniego w tabeli Hutnika Kraków, który ma zaledwie cztery punkty na koncie. Było blisko naprawdę dużej niespodzianki - krakowianie omal nie wywieźli remisu z terenu rywala. Szymon Włodarczyk jedynego gola w tym meczu zdobył dopiero w 88. minucie, a "Wojskowi" awansowali dzięki temu na pierwsze miejsce w tabeli.

Kontakt z czołówką utrzymuje także Górnik Zabrze. Drużyna ze Śląska okazała się lepsza od broniącej tytułu Korony Kielce, a o wszystkim zdecydowały dwa rzuty karne, skutecznie wykonywane przez Kamila Lukoszka. W efekcie zabrzanie zajmują trzecią lokatę i podobnie jak Zagłębie do Legii tracą tylko punkt. Blisko podium jest też czwarta Pogoń Szczecin. "Portowcy" w derbach Pomorza przegrywali już 0:2 z Arką Gdynia, lecz odwrócili losy spotkania, zdobywając trzy bramki.

Bardzo ciekawie jest także na dole tabeli. Hutnik tak naprawdę może już tylko marzyć o utrzymaniu, Cracovia znalazła się na bezpiecznej pozycji, za to na miejscu zagrożonym relegacją jest teraz ostatni z krakowskich zespołów, Wisła. "Biała Gwiazda" przegrała 1:3 ze Śląskiem Wrocław.

W strefie spadkowej są też Gwarek Zabrze oraz Escola Varsovia Warszawa. Po ostatnim weekendzie te zespoły mają jednak powody do zadowolenia, bo odniosły bardzo ważne zwycięstwa. Drużyna ze stolicy pokonała u siebie 2:0 UKS SMS Łódź i traci do niego już tylko trzy punkty, mając tyle samo "oczek", co Cracovia. Gwarek wywiózł natomiast trzy punkty z Poznania, wygrywając 2:1 z tamtejszym Lechem. Najwięcej bramek padło za to w Białymstoku, gdzie Jagiellonia zremisowała 3:3 z Lechią.

Teraz graczy w Centralnej Lidze Juniorów U-18 czeka przerwa zimowa - losy mistrzostwa Polski ważyć się będą na wiosnę. Pierwszą przyszłoroczną kolejkę zaplanowano na dni 7-8 marca.