W ośrodku Sobótka nad jeziorem Obłęże zakończono prace nad budową Centrum Integracji Społecznej. Obiekt jest już gotowy. Teraz trwa jego wyposażanie.

Ośrodek Wypoczynkowy Sobótka w Obłężu jest położony przy drodze powiatowej nr 208, ok. dwóch kilometrów od Kępic. Kiedyś był to obiekt w sezonie tętniący życiem. Jednak w ostatnich latach nie było chętnych na jego prowadzenie. Brakowało też środków na jego utrzymanie i obiekt uległ dewastacji.

Od kilku miesięcy gmina Kępice, która stała się właścicielem Sobótki, pracuje nad rewitalizacją ośrodka.

Niedawno zakończono budowę Centrum Integracji Społecznej. W ubiegłym roku samorząd zdobył dofinansowanie na ten projekt. Dotacja została przyznana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju, którą zawiaduje Słowińska Grupa Rybacka. Pracw budowlane ruszyły dziewięć miesięcy temu.

W Centrum Integracji Społecznej jest duża sala konferencyjna, toalety, pomieszczenia socjalne i sanitarne, a na piętrze dwa pokoje. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i seniorów. Przy budynku powstała też wiata oraz miejsca postojowe. Wartość tych prac to ponad 500 tys. zł, z czego 65 procent pochodzi z dotacji.

- Obiekt będzie pełnił funkcję miejsca spotkań mieszkańców gminy. Za kilka dni planujemy jego otwarcie - mówi Magdalena Majewska, burmistrz Kępic.

W Centrum Integracji Społecznej będą się odbywały spotkania integracyjne, konferencje oraz szkolenia. Obiekt będzie też udostępniany na cele komercyjne, podobnie jak dwa pokoje gościnne.

Projekt "Budowa i wyposażenie obiektu położonego w miejscowości Obłęże na potrzeby stworzenia centrum edukacyjno-kulturalnego" jest współfinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W drugim etapie modernizacji ośrodka w Sobótce powstanie budynek przystosowany do obsługi ruchu kajakowego z toaletami, kuchnią polową, miejscem na grilla i ognisko, wiaty i kolejne miejsca parkingowe.

Obecnie trwają prace remontowe trzech domków typu Brda. Odnawiana jest ich drewniana struktura wraz z dodaniem takich elementów jak tarasy. Prace są prowadzone także w środku, m.in. pojawiły się łazienki. Roboty wykonuje spółdzielnia socjalna z Kępic.

W ośrodku Sobótka powstanie również centrum sportów wodnych, na realizację którego gmina Kępice również otrzymała dofinansowanie. Ma to być nowoczesna placówka rekreacyjna, w której będzie można uprawiać m.in. wakeboarding (pływanie na specjalnej desce zaczepionej liną do łodzi lub wyciągu), pojeździć na nartach wodnych oraz wypożyczyć sprzęt wodny. Szczególną atrakcją ma być wyciąg dla narciarzy wodnych.

Gmina Kępice planuje również wyremontować stare obiekty ośrodka Sobótka. To m.in. piętrowy budynek noclegowy z kilkunastoma pokojami.