Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny chleba idą w górę, rząd wprowadza zniżkę na gaz dla piekarni. Co decyduje o kosztach wytwarzania pieczywa?

LR
Branża piekarnicza uzależniona jest najbardziej od trzech zmiennych, a mianowicie kosztów mąki, gazu i energii.
Branża piekarnicza uzależniona jest najbardziej od trzech zmiennych, a mianowicie kosztów mąki, gazu i energii. Karolina Misztal
Właściciele piekarni już od miesięcy informują, że nieustanne rosną koszty ich działalności, a w konsekwencji ceny sprzedawanego pieczywa. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników, m.in. koszty maki, energii, czy gazu. Czy po wprowadzeniu od 1 kwietnia zniżki na gaz dla piekarni i cukierni ceny wypieków ustabilizują się?

Spis treści

Co decyduje o cenie chleba?

Na cenę chleba składają się:

  • koszt surowców (m.in. mąki) – 35 proc.
  • marża brutto sklepu – 24 proc.
  • koszty zatrudnienia i koszty stałe - 18 proc.
  • koszt transportu i energii – 14 proc.
  • marża producenta – 9 proc.

Warto przypomnieć, że w grudniu ub. rząd zdecydował o przedłużeniu utrzymania „zerowej” stawki VAT na żywność. – Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne – powiedziała wówczas minister finansów Magdalena Rzeczkowska, cytowana w komunikacie resortu.

Dlaczego chleb podrożał?

Branża piekarnicza uzależniona jest najbardziej od trzech zmiennych, a mianowicie kosztów:

  • mąki,
  • gazu
  • i energii.

Przedstawiciele branży już w zeszłym roku wskazywali, że w związku rosnącą inflacją i sytuacją geopolityczną, wszystkie wymienione czynniki składające się na cenę chleba poszły mocno w górę (rząd zapowiedział obniżenie cen gazu dla piekarni i cukierni od 1 kwietnia b.r.).

Podkreślali ponadto, że w związku ze wzrostem stawek ZUS w 2023 r. wzrosną koszty zatrudnienia pracowników.

Ceny chleba. Czarny scenariusz się nie spełni?

Ceny pieczywa zależą również od jego składu i miejsca, w którym jest sprzedawane. Cena zwykłego pszennego chleba oscyluje zwykle w granicach 5 zł – gdzieniegdzie można kupić go złotówkę taniej lub drożej.

Więcej zapłacimy za pieczywo na bazie mąki razowej lub żytni, a jeszcze więcej za te z dodatkami w postaci pestek lub suszonych owoców – nawet do kilkunastu zł.

Pod koniec ubiegłego roku właściciele piekarni ostrzegali, że ceny chleba niebawem mogą pójść w górę o wiele bardziej. Jako powód wskazywali m.in. rosnące ceny gazu.

„Drastyczna podwyżka cen gazu spowoduje adekwatne podwyższenie cen produktu finalnego, czyli chleba. Niestety, wielu konsumentów nie będzie stać na zakup – w takim momencie – produktu luksusowego, jakim będzie chleb” – napisał w grudniu ub.r. Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców Społem, który zrzesza ponad 120 piekarni.

Czas pokaże, czy obniżenie cen gazu dla piekarni uchroni konsumentów przed podwyżkami pieczywa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny chleba idą w górę, rząd wprowadza zniżkę na gaz dla piekarni. Co decyduje o kosztach wytwarzania pieczywa? - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza