Ceny cukru wkrótce pójdą w górę? Jest to możliwe, nawet mimo tego, że miesiąc temu w Polsce ceny cukru osiągnęły rekordowo niski poziom - nawet poniżej 1,50 za kilogram. Takie czynniki jak susza w Europie, czy zwycięstwo prawicowego prezydenta w Brazylii mogą wkrótce przyczynić się do wzrostu cen cukru - informuje portal money.pl.

Ceny cukru do góry. Cena cukru już nie będzie słodko niska?

Cukier wkrótce może pójśc do góry. Wszystko przez zmianę trendu na rynku. Jak wygląda obecnie sytuacja?

  • +32% - to skok w październiku na światowym rynku
  • ponad 14 centów za funt - czyli 1,17 za kilogram
  • wzrost kursu USD o 2,5%, co skutukuje osłabieniem złotego

Co to oznacza? Cena zagranicznego cukru dla polskiego konsumenta zdrożała o niemal 35 procent.

Pojawić może się obawa, czy polscy producenci cukru, którzy notują wzrost produkcji od początku roku do września 2018 o 12% rok do roku nie będą woleli przeznaczyć swojego cukru na zagraniczną sprzedaż. Wówczas wzrost cen cukru może dotyczyć również rodzimego rynku.

Co przyczyniło się do wzrostu cen cukru?

Znaczny wpływ na rynek cukru ma sytuacja walutowa w Brazylii, która ma 41 procent światowego eksportu cukru i blisko 15 procent światowej produkcji - informuje portal money.pl, co daje jej możliwość podnoszenia lub obniżania cen. Sukces wyborczy prawicowego prezydenta - Jaira Bolsonaro, ktory stał się faktem 28 października - zaowocował wzmocnieniem brazylijskiej waluty.

Ponadto Francja, która jest największym producentem cukru w Europie ogłosiła, że rolnictwo zostało mocno narażone na szwank przez suszę, a na liście roślin dotkniętymi falami upałów znalazł się burak cukrowy zbierany jesienią.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na ceny cukru, są zaatakowane przez szkodniki niektóre obszary uprawy trzciny cukrowej w Indiach.

Wiele wskazuje na to, że taniej już nie będzie, a w przyszłości spodziewać możemy się wzrostu cen cukru.

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia