Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny żywności w 2018: dużo tańszy cukier, droższe owoce i warzywa oraz mięso

Oprac. AGW
Analitycy spodziewają się, że cukier będzie tańszy nawet o 30%. Więcej możemy za to zapłacić za drób czy wołowinę, a także owoce. Co z masłem i jajkami? Bank BGŻ BNP Paribas przygotował prognozę cen detalicznych żywności w zbliżającym się 2018 roku. W Polsce będą przeciętnie o 1,5-2,5% wyższe niż rok wcześniej. To mniej w porównaniu do trwającego jeszcze roku, kiedy ceny wzrosły średnio o 4,5%. Przed nami jednak i tak spory wzrost, jeśli porównamy go z latami 2013-2016, kiedy żywność drożała przeciętnie o zaledwie 0,1% rocznie. "Biorąc jednak pod uwagę przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń, sytuacja konsumentów w 2018 roku nie ulegnie pogorszeniu", podaje Bank BGŻ BNP Paribas.
Analitycy spodziewają się, że cukier będzie tańszy nawet o 30%. Więcej możemy za to zapłacić za drób czy wołowinę, a także owoce. Co z masłem i jajkami? Bank BGŻ BNP Paribas przygotował prognozę cen detalicznych żywności w zbliżającym się 2018 roku. W Polsce będą przeciętnie o 1,5-2,5% wyższe niż rok wcześniej. To mniej w porównaniu do trwającego jeszcze roku, kiedy ceny wzrosły średnio o 4,5%. Przed nami jednak i tak spory wzrost, jeśli porównamy go z latami 2013-2016, kiedy żywność drożała przeciętnie o zaledwie 0,1% rocznie. "Biorąc jednak pod uwagę przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń, sytuacja konsumentów w 2018 roku nie ulegnie pogorszeniu", podaje Bank BGŻ BNP Paribas. pixabay.com
Analitycy spodziewają się, że cukier będzie tańszy nawet o 30%. Więcej możemy za to zapłacić za drób czy wołowinę, a także owoce. Co z masłem i jajkami?

Bank BGŻ BNP Paribas przygotował prognozę cen detalicznych żywności w zbliżającym się 2018 roku. W Polsce będą przeciętnie o 1,5-2,5% wyższe niż rok wcześniej. To mniej w porównaniu do trwającego jeszcze roku, kiedy ceny wzrosły średnio o 4,5%.

Przed nami jednak i tak spory wzrost, jeśli porównamy go z latami 2013-2016, kiedy żywność drożała przeciętnie o zaledwie 0,1% rocznie. "Biorąc jednak pod uwagę przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń, sytuacja konsumentów w 2018 roku nie ulegnie pogorszeniu", podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Prognozy mówią tym, że w 2018 roku największy wzrost cen czeka nas wśród owoców i warzyw. "W pierwszej połowie roku będą one sezonowo rosły, przy czym prawdopodobnie silniej niż zazwyczaj o tej porze ze względu m.in. na znaczny spadek krajowych zbiorów jabłek oraz spadek ich produkcji w Unii. Wzrosty cen mogą być potęgowane utrudnieniami związanymi z przechowywaniem owoców i warzyw".

Produkty mleczarskie oraz pieczywo i produkty zbożowe będą jedynie nieznacznie droższe, o ok. 1-2 proc., niż średnio w 2017 roku.

Znacznie drożejące w drugiej połowie 2017 roku masło ma być tańsze. – W ostatnich miesiącach, ze względu na odbudowę podaży mleka u największych eksporterów, na giełdach światowych obserwowaliśmy spadki cen produktów mleczarskich, których skutki, w polskich sklepach będą widoczne w pierwszych miesiącach 2018 roku. W związku z tym, dynamika wzrostu cen w skali rocznej będzie się osłabiać, a w drugiej połowie roku ceny niektórych artykułów mogą być niższe od notowanych w analogicznych miesiącach 2017 roku – mówi Marta Skrzypczyk, dyrektor Departamentu Analiz Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.

Co z mięsem? "W 2018 roku droższy będzie także drób ze względu na oczekiwany wzrost eksportu, a także popytu krajowego. Wzrosnąć mogą również
Co z mięsem? "W 2018 roku droższy będzie także drób ze względu na oczekiwany wzrost eksportu, a także popytu krajowego. Wzrosnąć mogą również ceny wołowiny. Z kolei tańsza będzie wieprzowina, co wynika ze spadku cen skupu na rynku unijnym, a tym samym w Polsce, co jest konsekwencją zmniejszenia zakupów produktów wieprzowych ze strony Chin", przewidują bankowi eksperci.

Pieczywo w 2018 roku może nieznacznie podrożeć, co wynika z nieco wyższych cen w skupach. Długotrwałe tegoroczne opady w porze żniw, utrudniały zbiory i pogarszały jakość ziarna w Polsce. Na globalnym rynku zapasy zbóż są jednak wysokie. "Tym samym po stronie surowcowej istnieje presja na wzrost cen pieczywa i innych produktów zbożowych, ale nie jest ona silna".

Co z mięsem? "W 2018 roku droższy będzie także drób ze względu na oczekiwany wzrost eksportu, a także popytu krajowego. Wzrosnąć mogą również ceny wołowiny. Z kolei tańsza będzie wieprzowina, co wynika ze spadku cen skupu na rynku unijnym, a tym samym w Polsce, co jest konsekwencją zmniejszenia zakupów produktów wieprzowych ze strony Chin", przewidują bankowi eksperci.

Ostatni kwartał bieżącego roku przyniósł spore wzrosty cen jaj. "Średnioroczne ceny jaj konsumpcyjnych będą wprawdzie wyższe w porównaniu z 2017 r., niemniej w kolejnych miesiącach nadchodzącego 2018 roku będą się one stopniowo obniżały i na koniec roku mogą być o kilkanaście procent tańsze niż w grudniu 2017 roku".

Sporych obniżek analitycy spodziewają się na rynku cukru. Wiąże się to z uwolnieniem tego rynku, co nastąpiło wraz z początkiem października 2017. Do tej pory na terenie Unii Europejskiej obowiązywały limity. Teraz produkcja buraków cukrowych na jej terenie rośnie. "Przez większą część 2017 roku, ceny tego produktu w sklepach były stosunkowo wysokie, tak więc zasięg obniżek w skali roku może wynieść nawet 30%".

Oleje i tłuszcze potanieją ze względu na niższe ceny masła. Trzeba jednak pamiętać, że masło w 2017 roku drożało przede wszystkim w drugiej połowie roku. Zatem jego ceny w pierwszej połowie 2018 roku, nawet mimo obniżek, będą wyższe niż przed rokiem.

Co wpływa lub może wpłynąć na przyszłoroczne ceny żywności? "Na chwilę obecną, w przypadku większości produktów spożywczych, nie ma wyraźnych przesłanek do wzrostu cen detalicznych związanych z drożejącym surowcem. Szereg innych czynników sprawi jednak, że żywność pozostanie relatywnie droga. Przede wszystkim może być to wynikiem dynamicznie rosnących jednostkowych kosztów pracy. Prawdopodobnie wzrosną również, wprawdzie w mniejszym stopniu, koszty związane z transportem i energią. Dużym czynnikiem niepewności, mającym kluczowe znaczenie w kształtowaniu się cen żywności w drugiej połowie roku, jest wysokość zbiorów zbóż, rzepaku oraz owoców i warzyw w 2018 roku, a także ewentualne rozprzestrzenianie się chorób zwierzęcych", przewiduje Bank BGŻ BNP Paribas.

Źródło: informacja prasowa

Ostatni kwartał bieżącego roku przyniósł spore wzrosty cen jaj. "Średnioroczne ceny jaj konsumpcyjnych będą wprawdzie wyższe w porównaniu z
Ostatni kwartał bieżącego roku przyniósł spore wzrosty cen jaj. "Średnioroczne ceny jaj konsumpcyjnych będą wprawdzie wyższe w porównaniu z 2017 r., niemniej w kolejnych miesiącach nadchodzącego 2018 roku będą się one stopniowo obniżały i na koniec roku mogą być o kilkanaście procent tańsze niż w grudniu 2017 roku".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ceny żywności w 2018: dużo tańszy cukier, droższe owoce i warzywa oraz mięso - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza