Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Certyfikat dla gospodarstwa Klemensa Lemana z Piaszna

Sylwia Lis [email protected] tel. 59 848 81 00 Fot. Sylwia Lis
Cała osada znalazła się w Polskiej Księdze Rekordów i Osobliwości jako największy prywatny skansen w Polsce.
Cała osada znalazła się w Polskiej Księdze Rekordów i Osobliwości jako największy prywatny skansen w Polsce.
Gospodarstwo agroturystyczne Klemensa Lemana z Piaszna w gm. Tuchomie dostało certyfikat marki lokalnej Zielone Serce Pomorza. – Warto do mnie przyjechać – zapewnia pan Klemens.

Gospodarz z powiatu bytowskiego otrzymał pierwsze miejsce w jednej z trzech kategorii: inicjatywy lokalne (wioski tematyczne, imprezy kulturalne, sportowe i rekreacyjne). Jury doceniło pana Klemensa za Górę Lemana.

– To dla mnie olbrzymie wyróżnienie – mówi gospodarz. – To taka nagroda za ostatnie dziesięć lat mojej pracy. Certyfikat pomoże w promocji tego miejsca. Partnerstwo Dorzecza Słupi wyda foldery, gdzie będzie można przeczytać o tym wyjątkowym miejscu. Dzięki temu zaprezentujemy się też na targach we Frankfurcie.To też obliguje do ciągłej pracy i podwyższania standardów.

Gospodarz drewnianą wieżę widokową wybudował w 1999 roku. Ma ponad dwadzieścia metrów wysokości. Do jej budowy zużyto pięć ton cementu i 30 metrów sześciennych drewna. Na niej widnieje napis: wieża wspaniałych widoków i dalekich perspektyw. To tutaj latem odbywa się wiele imprez, jedną z najbardziej znanych jest Zlot Czarownic. Wydarzenie nawiązuje do starych kaszubskich podań, według których dawniej właśnie w tych okolicach było najwięcej wiedźm. Gospodarz organizuje tu też sobótki, czy różnego rodzaju imprezy artystyczne. Gospodarstwo Lemana to nie tylko wieża widokowa.

To także kamienne kręgi. W okolicznych lasach jest ich ponad trzydzieści. Rolnik odkrył je przypadkowo w 1990 roku. Podobne są do tych, które oglądać można w Odrach i Węsiorach. Zabytki kultury łużyckiej z Piaszna datowane na 1700-1800 lat przed naszą erą. Są to dawne miejsca kultu i kurhany, gdzie najprawdopodobniej zostali pochowani druidzi.

Wyjątkowym znaleziskiem jest kamienny stół, na którym dokonywano rytualnej rzezi zwierząt. Pod 200-letnim bukiem pan Klemens odnalazł żarno nieckowate, pochodzące z 600 r. n.e. Na wzór Biskupina powstała też wioska Gotów z palisadą i drewnianymi chatami, a także muzeum etnograficzne, które gospodarz uzupełnia cały czas. Tu też odbywają się lekcje dla uczniów w zielonej klasie.

– Właśnie stoimy przy piecu chlebowym i pieczemy zdrowy ekologiczny chleb – mówił nam wczoraj gospodarz. – Mamy tu międzynarodową grupę uczniów. Przyjeżdżają też do mnie dzieci z Trójmiasta. Tu mogą poznać kawał naszej ciekawej historii.

Certyfikat

Przyznanie certyfikatu marki lokalnej Zielone Serce Pomorza towarom, usługom, inicjatywom uprawnia je do korzystania z szeroko zakrojonej akcji promocyjnej Fundacji Partnerstwo Dorzecze Słupi. Marketing wystawienniczy prowadzony przez fundację umożliwia promocję produktu nie tylko przed polskim, ale i zagranicznym odbiorcą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza