MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chaos w Sądzie Rejonowym w Słupsku. Minister sprawiedliwości zawiesił kierownictwo

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe Karolina Misztal
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wszczął procedurę odwołania z pełnionych funkcji i zawiesił prezes Sądu Rejonowego w Słupsku Agnieszkę Leszkiewicz i wiceprezesa Ryszarda Błenckiego. Teraz czeka na opinię Kolegium Sędziów.

- Minister Sprawiedliwości wystąpił z uzasadnionym wnioskiem do Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku o wyrażenie opinii w przedmiocie odwołania z pełnionych funkcji sędzi Agnieszki Leszkiewicz, pełniącej funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Słupsku i sędziego Ryszarda Błenckiego, pełniącego funkcję wiceprezesa Sądu Rejonowego w Słupsku - informuje Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Procedurę odwołania prezes i wiceprezesa Sądu Rejonowego w Słupsku rozpoczęto 14 czerwca, a dzień później kierownictwo sądu zostało zawieszone w pełnieniu czynności.

– W odniesieniu do sędziów Agnieszki Leszkiewicz i Ryszarda Błenckiego wniosek ministra sprawiedliwości został uzasadniony brakiem udziału samorządu tworzonego przez ogół sędziów Sądu Rejonowego w Słupsku w ich wyborze na stanowisko prezesa i wiceprezesa sądu – informuje biuro prasowe MS.

Z komunikatu wynika, że obecny minister sprawiedliwości zwraca uwagę na fakt, że w czasie sprawowania funkcji przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, w 2017 roku doszło do zmiany przepisów Ustawy o ustroju sądów powszechnych, która wyeliminowała wpływ organów samorządu sędziowskiego na wybór prezesów i wiceprezesów sądów.

- Doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów minister sprawiedliwości zaczął wyznaczać osoby nieposiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego. Kandydaci na prezesów i wiceprezesów sądów byli wybierani według klucza pozamerytorycznego, co w wielu przypadkach znacząco obniżyło standard zarządzania sądami – czytamy w komunikacie.

Natomiast wniosek ministra sprawiedliwości o odwołanie sędziów Agnieszki Leszkiewicz i Ryszarda Błenckiego dodatkowo został uzasadniony treścią Uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Rejonowego w Słupsku z 23 lutego 2024 roku. Wówczas to sędziowie wezwali prezes i wiceprezesa do rezygnacji z zajmowanych funkcji, a w treści tego apelu wskazali, że kierownictwo sądu zostało powołane w "nietransparentnej procedurze, arbitralną decyzją ministra sprawiedliwości przy jednoczesnym braku doświadczenia zarządczego".

Sędziowie podkreślili, że kierownictwo nie daje rękojmi prawidłowego wykonywania powierzonych im funkcji z uwagi na ich kwalifikacje, postawę etyczną, sposób uzyskania funkcji prezesa i wiceprezesa, brak szacunku do kadry sędziowskiej, czego z kolei nie można pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości. Uchwała została podjęta większością 26 głosów, przy 2 głosach przeciw i 6 głosach wstrzymujących się.

- Minister sprawiedliwości podjął decyzję o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji kierownictwa Sądu Rejonowego w Słupsku po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji sądu, co doprowadziło do wniosku, że jest to jedyne rozwiązanie, które jest w stanie zapobiec pogłębianiu się chaosu w zarządzaniu sądem – czytamy w uzasadnieniu decyzji, powołującej się na Ustawę o ustroju sądów powszechnych, że prezes i wiceprezes sądu mogą być odwołani przez ministra sprawiedliwości w trakcie kadencji, między innymi w przypadku, gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

Kierownictwo zostało zawieszone. Funkcję prezesa sądu wykonuje sędzia Marzena Hop.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza