Chcą odszkodowań za powołanie do rezerwy w stanie wojennym

Bogumiła Rzeczkowska
Fot. Archiwum
Słupski sąd zalały wnioski o odszkodowanie od dawnych działaczy opozycji, w stanie wojennym przymusowo powołanych do rezerwy Ludowego Wojska Polskiego.

Niestety, przepisy gwarantują do 25 tys. zł tylko osobom internowanym. Nie biorą pod uwagę rezerwistów, mimo że ci także byli represjonowani i podlegali podobnym rygorom obozowym.

Tylko od czerwca tego roku wpłynęło do sądu około 60 wniosków od internowanych i rezerwistów. Większość złożyli działacze zdelegalizowanej Solidarności, którzy zostali przymusowo powołani do armii w ramach akcji Jesień '82 przez wojskowe komendy uzupełnień, które listy tzw. rezerwistów uzgadniała z bezpieką.

"Proszę wytypować osoby rekrutujące się głównie z dużych zagrożonych zakładów pracy, podejrzane o inspirowanie i organizowanie strajków i zajść ulicznych, negatywne występowanie przeciwko tworzeniu nowych związków zawodowych, czynną wrogą działalność (np. druk, kolportaż, łącznikowanie itp.), a nie nadające się z różnych powodów do internowania czy zatrzymania" - napisał dyrektor departamentu V MSW płk Józef Sasin w szyfrogramie do szefów SB w województwach.

Rzekome ćwiczenia trwały 90 dni - od listopada 1982 do lutego 1983 roku. W rzeczywistości chodziło o izolację opozycjonistów od ich środowisk przed pierwszą rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Do wojska często trafiali mężczyźni z orzeczoną niezdolnością do odbywania służby wojskowej, bez złożonej wcześniej przysięgi, jedyni żywiciele rodzin, a nawet kaleki.

Jakoś wiązałyśmy

Pani Halina z Ustki nie lubi wracać pamięcią do tamtych lat. - Dzieci były malutkie, kiedy męża wzięli do wojska na trzy miesiące. Starszy syn miał niecałe dwa latka, młodszy dziesięć miesięcy - opowiada.

- Ja nie pracowałam. Przeżyliśmy naprawdę bardzo ciężko ten czas. W sklepach puste półki. Dobrze, że wtedy mieszkałam z mamą i jakoś wiązałyśmy koniec z końcem. Razem z dziećmi byłam na jej wikcie, który udało się wystać w kolejkach.

Pan Jan, działacz komitetu strajkowego w Stoczni Ustka, trafił do Chełmna nad Wisłą. - Zupełnie nielegalnie, bo trzy miesiące wcześniej byłem już w wojsku jako rezerwa - mówi. Podobnie jak innych kilkudziesięciu mężczyzn, mieszkających w okręgu słupskiego sądu, złożył wniosek o odszkodowanie. - Nie chodzi o pieniądze, ale o prawdę - wyjaśnia.

Rezerwiści nie chcą być gorsi

"To były wojskowe obozy specjalne" - napisał z kolei we wniosku pan Roman ze Słupska. I dalej: "Większość z nas miała skończone 35 lat, szesnastu było bez przysięgi i jedynymi żywicielami rodzin, za drutami panowały fatalne warunki." Były działacz "S" napisał we wniosku, żeby sąd od razu zawiesił sprawę i zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z zapytaniem, czy doszło do złamania prawa. To dlatego, iż przepisy gwarantują odszkodowanie tylko osobom internowanym, a nie biorą pod uwagę rezerwistów celowo powołanych na tzw. ćwiczenia.

- I pewnie zawiesimy te sprawy, bo ich rozstrzygnięcie potrwa - mówi sędzia Jacek Żółć, przewodniczący wydziału karnego Sądu Okręgowego w Słupsku.

- Solidarność wystąpiła o zmianę przepisów na korzyść rezerwistów.

Prawdopodobnie wypowie się na ten temat Trybunał Konstytucyjny. Jeśli dojdzie do nowelizacji ustawy, termin składania wniosków, który już się skończył, także zostanie przedłużony.

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kurde, następni utrzymankowie w mojej kieszeni...

g
gość
W dniu 03.12.2008 o 08:06, Gość napisał:

Niedługo może będa ' KOMBATANTAMI " jak przejdzie ustawa. Skandal ! Za naklejanie i roznoszenie ulotek chca byc kombatantami ?Czytamy , ze wkrótce pod obrady rządu trafi projekt ustawy o kombatantach, który zdecydowanie rozszerzy pojęcie kombatanta oraz ofiary represji – donosi „Polska”. Po jego wejściu w życie o taki status będzie mogło się starać - według Ministerstwa Pracy - aż 60 tys. osób.Jak informuje "Polska", nowych kombatantów może być nawet więcej, bo - według wyliczeń organizacji kombatanckich - jest nawet ponad 100 tys. takich osób.Dotychczas kombatantami mogli zostać byli żołnierze i cywile aktywnie walczący o niepodległość Polski w czasie drugiej wojny światowej, osoby udzielające schronienia Żydom lub poszukiwani przez nieprzyjaciela oraz poszkodowani w czasie walki w Poznaniu w czerwcu 1956 roku i na Wybrzeżu w 1970 roku.Teraz do obowiązującej ustawy mają być włączeni działacze podziemnej opozycji w PRL do 1989 roku. Mowa tu miedzy innymi o członkach Ruchu, KOR, ROPCiO, podziemnej Solidarności, KPN, Wolnych Związków Zawodowych. Ustawa objęłaby też wszystkich represjonowanych w tym czasie za działalność antykomunistyczną. Nie tylko osoby skazane na więzienie, ale też internowane, pobite, lub wyrzucone dyscyplinarnie z pracy.Zaszczyt i pieniądzeStatus kombatanta to nie tylko zaszczyt - zauważa "Polska". To także comiesięczny dodatek w wysokości 153,19 zł, ryczałt energetyczny wart 111,48 zł, zniżki na przejazdy komunikacją miejską i PKP. Projekt ustawy przewiduje też specjalne wsparcie w wysokości 400 zł miesięcznie dla osób znajdujących się dziś w złej sytuacji materialnej.Ale projekt nie tylko otwiera furtki dla nowych kombatantów. Równocześnie zawiera przepisy zabierające uprawnienia funkcjonariuszom komunistycznego aparatu partyjnego i bezpieczeństwa. Plany te dotyczą około tysiąca osób (500 kombatantów i 500 wdów po kombatantach), które uniknęły weryfikacji po 1991 roku. Dodatkowo kierownik Urzędu ds. Kombatantów ma mieć prawo pozbawiania uprawnień osób, w przypadku których pojawią się nowe dowody świadczące o ich zbrodniczej działalności - informuje "Polska".Uważam, że tj uwłaczajace godności prawdziwych kombatantów, jak można porównać kombatantów walczących na francie do tych co roznosili i naklejali ulotki. To niesprawiedliwe.Tu rząd ma pieniadze, a dla emerytow nie ma. Skandalem jest jak rząd traktyuje emerytow . To drwiny z ludzi pracy.Czas zając się emerytami, rencistami, / dac im nalęzne podwyżki emerytur i waloryzację / bezrobotnymi / jak można ludzi pozostawić bez środw do życia, bez pracy i bez socjalu / !To najbiedniejsza grupa społeczna pozostawiona sama sobie, nikt o nich nie walczy, wszyscy o nich już zapomnieli.Polacy wy nie zapomnijacie, za jak dożyjecie też bedziecie emerytami ! Czas szybko leci, życie przemija.

W
Włodek

młodzi  panowie i panie  nie żyliści w tych czasach  więc sie nie wypowiadajcie   dzięki  nam żyjecie bardzo  dobrze  a my starzy  w ubustwie i ponirzeniu za stan wojenny

 

W
Włodek pozdrawiam
W dniu 09.08.2017 o 10:12, Zdzisław napisał:

Ja także w tamtych latach byłem " powołany" do rezerwy. Zabrano mnie z zakładu pracy nawet nie miałem możliwości przygotowania się do wyjazdu. Nie wiedziałem gdzie jadę i na jak długo. Zostawiłam w domu żonę i dwoje małych dzieci.W jednostce wojskowej w Brzegu Dolnym zakwaterowano nas i pilnowano jak przestępców.Jednak nie występuję do państwa polskiego o dodatki czy przywileje. Piszę to tylko po to aby zbyt pochopnie nie oceniać ludzi których to dotknęło. A przy okazji pozdrawiam  wszystkich tych kolegów  z którymi z którymi miałem zaszczyt tam przebywać.   

Z
Zdzisław

Ja także w tamtych latach byłem " powołany" do rezerwy. Zabrano mnie z zakładu pracy nawet nie miałem możliwości przygotowania się do wyjazdu. Nie wiedziałem gdzie jadę i na jak długo. Zostawiłam w domu żonę i dwoje małych dzieci.

W jednostce wojskowej w Brzegu Dolnym zakwaterowano nas i pilnowano jak przestępców.

Jednak nie występuję do państwa polskiego o dodatki czy przywileje. Piszę to tylko po to aby zbyt pochopnie nie oceniać ludzi których to dotknęło. A przy okazji pozdrawiam  wszystkich tych kolegów  z którymi z którymi miałem zaszczyt tam przebywać.

 
N
Napoleon

Treść wezwania"od 5-ciu lat do kary śmierci". Bardzo wesołe.

d
drr

Niech im odszkodowania płacą komuniści. Ale nie, odszkodowania mamy płacić wszyscy. A podobno "walczyli" dla Polski, a nie dla mamony.

G
Gość

Niedługo może będa ' KOMBATANTAMI " jak przejdzie ustawa. Skandal ! Za naklejanie i roznoszenie ulotek chca byc kombatantami ?

Czytamy , ze wkrótce pod obrady rządu trafi projekt ustawy o kombatantach, który zdecydowanie rozszerzy pojęcie kombatanta oraz ofiary represji – donosi „Polska”. Po jego wejściu w życie o taki status będzie mogło się starać - według Ministerstwa Pracy - aż 60 tys. osób.
Jak informuje "Polska", nowych kombatantów może być nawet więcej, bo - według wyliczeń organizacji kombatanckich - jest nawet ponad 100 tys. takich osób.
Dotychczas kombatantami mogli zostać byli żołnierze i cywile aktywnie walczący o niepodległość Polski w czasie drugiej wojny światowej, osoby udzielające schronienia Żydom lub poszukiwani przez nieprzyjaciela oraz poszkodowani w czasie walki w Poznaniu w czerwcu 1956 roku i na Wybrzeżu w 1970 roku.
Teraz do obowiązującej ustawy mają być włączeni działacze podziemnej opozycji w PRL do 1989 roku. Mowa tu miedzy innymi o członkach Ruchu, KOR, ROPCiO, podziemnej Solidarności, KPN, Wolnych Związków Zawodowych. Ustawa objęłaby też wszystkich represjonowanych w tym czasie za działalność antykomunistyczną. Nie tylko osoby skazane na więzienie, ale też internowane, pobite, lub wyrzucone dyscyplinarnie z pracy.
Zaszczyt i pieniądze
Status kombatanta to nie tylko zaszczyt - zauważa "Polska". To także comiesięczny dodatek w wysokości 153,19 zł, ryczałt energetyczny wart 111,48 zł, zniżki na przejazdy komunikacją miejską i PKP. Projekt ustawy przewiduje też specjalne wsparcie w wysokości 400 zł miesięcznie dla osób znajdujących się dziś w złej sytuacji materialnej.
Ale projekt nie tylko otwiera furtki dla nowych kombatantów. Równocześnie zawiera przepisy zabierające uprawnienia funkcjonariuszom komunistycznego aparatu partyjnego i bezpieczeństwa. Plany te dotyczą około tysiąca osób (500 kombatantów i 500 wdów po kombatantach), które uniknęły weryfikacji po 1991 roku. Dodatkowo kierownik Urzędu ds. Kombatantów ma mieć prawo pozbawiania uprawnień osób, w przypadku których pojawią się nowe dowody świadczące o ich zbrodniczej działalności - informuje "Polska".

Uważam, że tj uwłaczajace godności prawdziwych kombatantów, jak można porównać kombatantów walczących na francie do tych co roznosili i naklejali ulotki. To niesprawiedliwe.

Tu rząd ma pieniadze, a dla emerytow nie ma. Skandalem jest jak rząd traktyuje emerytow . To drwiny z ludzi pracy.

Czas zając się emerytami, rencistami, / dac im nalęzne podwyżki emerytur i waloryzację / bezrobotnymi / jak można ludzi pozostawić bez środw do życia, bez pracy i bez socjalu / !
To najbiedniejsza grupa społeczna pozostawiona sama sobie, nikt o nich nie walczy, wszyscy o nich już zapomnieli.
Polacy wy nie zapomnijacie, za jak dożyjecie też bedziecie emerytami ! Czas szybko leci, życie przemija.

~czak66~

Ja też byłem w wojsku więc będę też się starał o kasę jednym wolno innym nie ,, Kto widział sprawiedliwość ? POSZUKIWANA Czy tylko ulady zaczną się liczyć ??? Najpierw sprzedali Polskę a resztę rozgrabią CWANIAKI

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3