MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcą pomóc w kształceniu budowlańców w Słupsku [wideo, zdjęcia]

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Przybywa partnerów w Zespole Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego. Wszyscy chcą pomóc w kształceniu budowlańców, których brakuje na słupskim rynku.

Kilkumiesięczna batalia oświatowa, która ostatecznie doprowadziła do połączenia budowlanki ze Środkowopomorskim Centrum Kształcenia Ustawicznego, na razie zaowocowała tym, że do nowej placówki wkroczył nowy duch związany choćby z jej dofinansowaniem. Nie wiadomo jednak, czy to się przełoży na wzrost zainteresowania ofertą placówki.

Na razie dyrekcja zaproponowała m.in. nowe kierunki kształcenia związane z renowacją budynków. Jednocześnie jednak trwają zabiegi o poszerzenie liczby partnerów placówki, którzy oferowaliby przyszłym uczniom bezpośredni kontakt z technologiami stosowanymi na rynku budowlanym. Przed kilkoma miesiącami informowaliśmy, że takie firmy już zawarły porozumienia partnerskie ze słupską budowlanką. Wczoraj uroczyście podpisano kolejne. Tym razem z Pomorską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa, organizacją, która od lat wspiera budowlankę zarówno finansowo, jak i przy pomocy wykładów, w których uczestniczą uczniowie budowlanki.

Teraz Izba chce pośredniczyć w pozyskiwaniu stypendiów dla najlepszych uczniów budowlanki, których fundatorami mogą być firmy budowlane. Te ostatnie natomiast - jak mówił Ryszard Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Izby - ciągle narzekają na brak dobrze przygotowanych młodych budowlańców, choć w ostatnim czasie wzrosły wynagrodzenia pracowników budowlanych. Ci najbardziej doświadczeni w mieście i regionie mogą zarobić miesięcznie między 3 a 4 tys. złotych brutto.

Jednak - jak się okazuje - ta perspektywa nie jest zachęcająca dla młodych ludzi, którzy często po budowlance zmieniają zawód, wybierają dalsze kształcenie albo wyjeżdżają do pracy w Europie, gdzie na początku drogi zawodowej mogą zarobić znacznie więcej.

W rezultacie co roku na regionalnym rynku pracy w branży budowlanej zwykle zostaje najwyżej dziesięcioro świeżych absolwentów budowlanki.

Czy w najbliższych latach będzie ich więcej? Tego jeszcze nie wiadomo, bo wiele będzie zależało od tegorocznego naboru do szkoły. Jej przedstawiciele już docierają do przyszłych absolwentów gimnazjów w Słupsku i powiecie słupskim, skąd pochodzi większość uczniów budowlanki.

Czytaj także na GP24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza