Chcą zabrać Miastku karetkę

Andrzej Gurba andrzej.gurba@mediaregionalne.pl Zaktualizowano 
Karetka z Miastka ma zostać przeniesiona do Lipnicy. Nie zgadza się na to starosta. <br>
Karetka z Miastka ma zostać przeniesiona do Lipnicy. Nie zgadza się na to starosta. Andrzej Gurba
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku chce zabrać z Miastka jedną karetkę. Starosta protestuje.

W Miastku obecnie zakontraktowane są dwie karetki: typu S (specjalistyczna) i P (podstawowa). Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, aktualizując plan działania systemu ratownictwa w województwie, doszedł do wniosku, że konieczne jest stworzenie w powiecie bytowskim podstacji pogotowia ratunkowego, która uzupełniłaby działalność pogotowia w Bytowie i Miastku. Taka podstacja ma zostać utworzona w Lipnicy, ale kosztem właśnie Miastka.

- Też uważamy, że w Lipnicy potrzebna jest podstacja pogotowia ratunkowego, uwzględniając długie czasy dojazdu karetek do tej gminy, ale nie kosztem Miastka. W Miastku uzasadnione jest utrzymanie dwóch karetek. Jedna to za mało z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców - mówi Jacek Żmuda-Trzebiatowski, starosta bytowski.

Kolejnym argumentem, dla którego powiat sprzeciwia się przeniesieniu karetki z Miastka do Lipnicy (podstacja miałaby powstać w budynku remizy) jest fakt, że karetka P kupiona została za unijną dotację.

- W umowie jest zapis, że musi stacjonować w Miastku. Gdy zostanie przeniesiona, będziemy musieli zwracać dotację - oznajmia starosta.

Aneta Wiszowata z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku mówi, że co roku wnioskują do ministra zdrowia, aby w planie ująć dodatkową karetkę w Lipnicy.

- I co roku minister się na to nie zgadza ze względów finansowych - mówi Aneta Wiszowata.

- Rejon gminy Lipnica to tak zwana czarna dziura w ratownictwie medycznym. Czas dojazdu karetek przekracza obecnie 20 minut, a tyle, zgodnie z przepisami, wynosi maksymalny czas dotarcia ambulansu. Nie mogąc zakontraktować piątej karetki w powiecie bytowskim (są jeszcze dwie w Bytowie - dop. autora), proponujemy pośrednie rozwiązanie, a więc przeniesienie karetki z Miastka do Lipnicy. Jest to możliwe, uwzględniając liczbę wyjazdów karetek w Miastku
- dodaje Wiszowata.

Przedstawia dokładną analizę wyjazdów za 2012 rok dotyczącą obu miasteckich karetek.

- Najwięcej, bo przez 73 dni, było pięć wyjazdów na dobę. Następne są: 6 i 4 wyjazdy - przez 51 dni, 7 wyjazdów - 50 dni, 3 wyjazdy - 40 dni, 8 wyjazdów - 35 dni. Dwa razy zdarzyło się 12 wyjazdów w ciągu doby - mówi Wiszowata. Dodaje, że analizowano także tzw. dublujące się wyjazdy, a więc takie sytuacje, w których nie wróciła jeszcze jedna karetka, a już musiała wyjechać druga. Tych wyjazdów było w 2012 roku 140.

Zdaniem Ryszarda Sulęty, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, bezpieczeństwo rejonu miasteckiego z jedną karetką będzie zagwarantowane. Aneta Wiszowata dodaje, że przecież karetka z Lipnicy będzie mogła obsługiwać także rejon miastecki. W 2012 roku na teren gminy Lipnica było 170 wyjazdów karetek.
Zmiany, jeśli wejdą w życie, to z początkiem 2014 roku.

Aneta Wiszowata mówi jeszcze, że konsultowali już sprawę ewentualnego zwro-tu dotacji na zakup karetki.

- Z uzyskanych informacji wynika, że jest możliwa zmiana umowy bez konieczności zwrotu pieniędzy - oznajmia Wiszowata. W poniedziałek starosta bytowski będzie jeszcze rozmawiał w tej sprawie z dyrektorem Sulętą.

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Miastko
W dniu 30.09.2013 o 09:30, PSP napisał:

Tylko że te osiem gmin dookoła Bytowa jest mniejsze obszarowo niż gminy Miastko i Trzebielino razem wzięte, a do tego dolicz jeszcze gminę Koczała, która jest w powiecie człuchowskim, a jest obsługiwana przez miastecki szpital, oraz przygraniczne miejscowości z gminy Lipnica talie jak Brzeźno Szl., Upiłka itp.

dodać należy, że oprócz tego to zdarza się że nasze karetki jadą do Białego Boru (powiat Szczecinek, woj. zach-Pom.), a także do Polanowa (powiat Koszalin,woj. Zach-Pom.) do obu miast jest bliżej z Miastka niż do Szczecinka lub Koszalina....

M
Miastko

niech Lipnica postara sie o dotacje na swoja karetkę-widać jest okazja udowodnić że jednak w powiecie jest potrzebna właśnie ta piąta karetka......u nas w Miastku i tak dwie to za mało-nie ma dnia aby na sygnale nie jechała przynajmniej jedna (w końcu mamy dwie krajowe drogi 21 i 20 ), przykład w sobotę 28 września br wypadek pod Łodzierzą obsługiwały aż dwie kakretki + helikopter, a gdyby zdarzył sie jeszcze jeden wypadek...to co ...prosze czekać bo z Lipnicy albo z Bytowa dojedzie....bo ta "jedyna" jest w akcji

K
Kulomlot

W tym naszym małym biednym miasteczku radni walczą tylko o to co ma powstać koło ich podwórka... Gdyby do któregoś z nich miała by nie przyjechać karetka to dopiero wtedy byłby wielce zbulwersowany, a nawet założyłby fundację...

Należy pamiętać, że żaden z miasteckich radnych nie jest bezinteresowny...

652353 27
W dniu 29.09.2013 o 18:50, miastczanin napisał:

slyszałem,że jak powstanie spółka szpital Miastko to nie będzie miało swoich karetek,karetki nadal będą nalezaly do szpitala bytowskiego-czy to prawda?

prawda

g
gość

Tyle nakradli wszystko rozje... to nich kupią co za problem mają takie premie i wypłaty niech kupią za swoje tu i tak jest tragedia jeszcze trochę będziemy jechać do Gdańska zęba usunąć jakieś bzdety i paranoja a te nasze ku*** śpią w urzędzie jak zawsze mają wyje***e na ludzi i jak tu normalnie coś napisać i nie rzucać mięsem jak się wku***ć można na każdym kroku

M
Mieszkanka Miastka

czy nikt z naszej "szacownej" rady miasteckiej nie zainteresuje sie tym???!!! gdzie są radni-bezradni? Ciekawe jak im się coś stanie i nie będzie karetki bo będzie w terenie? Wtedy przejrzą na oczy? Pomyślcie troche i zaineresujcie sie tym bo ze zdrowiem i życiem mieszkańców chyba nie ma żartów??? Czy znów będziemy patrzeć jak nas rujnują i kradną nam to co zostało???

 

A
ALEX
W dniu 30.09.2013 o 14:25, mieszkaniec napisał:

Noz sie otwiera jak czlowiek czyta pomysly tych ludzi, ktorzy nie maja zielonego pojecia co to jest bezpieczenstwo w zakresie ratownictwa. Pogotowie miasteckie trzy razy wiozlo mnie do szczecinka z zawalem , czas takiej reanimacji i wyjazd i przyjazd do miastka to 1,5 godz. w tym czasie na terenie miasta i gmin nie bedzie karetki drugiej i drugiego zespolu ratunkowego. Kto sie zalapie na zawal w tym czasie to spokojnie umrze - i co powiedza wtedy barany z wydzialu bezpieczenstwa UM . Idac tokiem myslenia tych inbecyli to zabrac pojazdy strazy pozarnej bo maja malo wyjazdow !!!Glupota tych ludzi jest porazajaca chyba trzeba miec specjalne predyspozycje aby tam pracowac na szkode spoleczenstwa.!!!

w 100% popieram !!!

m
med

Najwłaściwszym rozwiązaniem jest przekazanie karetki z bytowa. Butów w razie konieczności może posiłkować się karetkami z Kościerzyny, Kartuz  lub Lęborka. Strategiczną rolę w tym wypadku gra odległość, Która wszędzie jest mniejsza niż do Miastka. Ponadto przez Miastko przebiegają dwie drogi krajowe 20 i 21, co powoduje wytężony ruch drogowy. Tu powinien powstać SOR, a nie jedna karetka. Miastko doraźnie, jak i podczas tragicznych zdarzeń, obsługuje  gminy: Miastko, Trzebielino, Koczała, B. Bór, Polanów i częściowo Lipnicę.

Bytowskie niedorajdy zastosujcie choć trochę logiki. Co mieliście zabrać z Miastka już dawno żeście zabrali - podłe  Warany z Komodo.

 

Y
Yktorn

To są skutki, że taka miejscowość jak Miastko, kiedyś tętniące przemysłem skórzanym, będące miastem powiatowym ( pamiętam bo swojego czasu mieszkałem w Szczecinku ) doprowadzone zostało miasta prowincjonalnego. Jeszcze trochę a Lędyczek będzie miastem powiatowym.

I co na to ................................................................................ myślą?

t
tajemnicza kobieta:)

Odwalcie się  butowiacy od Miastka , mało nam zabraliście ?Zrobiliscie  park wodny który  był fuszerka, Chcecie pewnie by zaorać Miastko  zabrać szpital, karetki wszystko co sie da..

g
gość
W dniu 30.09.2013 o 08:37, Dobrotliwy napisał:

Bytowskie pogotowie obsługuje 8 gmin dwoma karetkami, a Miasteckie obsługuje tylko 2 gminy dwoma karetkami, chyba jest jakaś różnica! 

 

Tak to Bytów rozumuje !!!

o
orma

Podziwiam ze w ogole jeszcze pracuja dyspozytorom nalezy sie NOBEL za organizacje pracy ,czesto w kryzysowych sytuacjach musza prosic sasiednie stacje o pomoc-najlepiej zabrac wszystkie karetki, zostawic jedna do przewozenia zwlok -ludzie Wy nie wiecie co sie dzieje ,potraficie tylko z ryjami startowac i straszyc-bedziecie miec jeszcze gorzej, ale sami do tego dazycie.

g
gosc

niech ta pani z gdanska odda jedna karetke,tam jest ich duzo i po sprawie

 

m
mieszkaniec

Noz sie otwiera jak czlowiek czyta pomysly tych ludzi, ktorzy nie maja zielonego pojecia co to jest bezpieczenstwo w zakresie ratownictwa. Pogotowie miasteckie trzy razy wiozlo mnie do szczecinka z zawalem , czas takiej reanimacji i wyjazd i przyjazd do miastka to 1,5 godz. w tym czasie na terenie miasta i gmin nie bedzie karetki drugiej i drugiego zespolu ratunkowego. Kto sie zalapie na zawal w tym czasie to spokojnie umrze - i co powiedza wtedy barany z wydzialu bezpieczenstwa UM . Idac tokiem myslenia tych inbecyli to zabrac pojazdy strazy pozarnej bo maja malo wyjazdow !!!Glupota tych ludzi jest porazajaca chyba trzeba miec specjalne predyspozycje aby tam pracowac na szkode spoleczenstwa.!!!

P
PSP
W dniu 30.09.2013 o 08:37, Dobrotliwy napisał:

Bytowskie pogotowie obsługuje 8 gmin dwoma karetkami, a Miasteckie obsługuje tylko 2 gminy dwoma karetkami, chyba jest jakaś różnica! 

Tylko że te osiem gmin dookoła Bytowa jest mniejsze obszarowo niż gminy Miastko i Trzebielino razem wzięte, a do tego dolicz jeszcze gminę Koczała, która jest w powiecie człuchowskim, a jest obsługiwana przez miastecki szpital, oraz przygraniczne miejscowości z gminy Lipnica talie jak Brzeźno Szl., Upiłka itp.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3