Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy wygrać z rakiem. Maria Kaczyńska zainaugurowała kampanię profilaktyki onkologicznej

Karolina Parczewska
Maria Kaczyńska z laurką i kwiatami od dzieci z oddziału onkologii wrocławskiego szpitala.
Maria Kaczyńska z laurką i kwiatami od dzieci z oddziału onkologii wrocławskiego szpitala.
Na przegląd z samochodem biegamy co roku, a z samym sobą od wielkiego dzwonu. Tę trudną sytuację - nieświadomość i lęk przed nowotworem - ma zmienić zainaugurowana dziś przez prezydentową Marią Kaczyńską kampania profilaktyki onkologicznej.

Na piątkowej konferencji w warszawskim Belwederze, która otworzyła Ogólnopolską Kampanię Profilaktyki Onkologicznej "Co wiem o sobie? Co wiem o Tobie? Chcemy wygrać z rakiem" spotkali się przedstawiciele medycyny, duszpasterstwa hospicyjnego, organizacji pozarządowych, pacjentów oraz mediów. Akcja została zainaugurowana z inicjatywy pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich.

- W Polsce wciąż za mało osób zgłasza się na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka - zaznaczyła małżonka prezydenta. - Apeluję i będę apelować, by badania takie, jak cytologia i mammografia zostały wpisane na listę badań obowiązkowych.

Maria Kaczyńska zwróciła również uwagę na to, że nowotwory dotykają także mężczyzn, którzy problem nowotworu bagatelizują i wstydzą się badań prostaty.

Doktor Janusz Mader, prezes Polskiej Unii Onkologii poinformował, że tylko wczesne wykrycie choroby daje pacjentom szansę na pełne zdrowie. Jednak zaledwie 20 proc. osób, dotkniętych chorobą nowotworową w Polsce podejmuje leczenie we wczesnym stadium raka. To stanowczo za mało - w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten wynosi 80 proc.

- Przeszkoliliśmy już 10 tysięcy lekarzy rodzinnych w zakresie wczesnego wykrywania zmian nowotworowych - poinformował doktor Mader. - Zostało nam dziesięć, dwanaście tysięcy lekarzy. Jeździmy do nich w soboty, bo tylko wtedy lekarze mają czas, i podnosimy ich wiedzę oraz świadomość, wyczulamy ich.

- Będziemy się bać zawsze tej choroby i badań związanych z tą czy inną chorobą przewlekłą - mówiła Mariola Kosowicz, psychoonkolog. - Jednak jest to już choroba przewlekła, a nie jak do niedawna śmiertelna. Strach z nią związany nie może przerodzić się w paraliżującą panikę. Nie bójmy się nowotworu, to nie koniec życia. Życie z chorobą staje się po prostu trudniejsze.

Krystyna Kaszuba, współzałożyciela stowarzyszenia Różowa Wstążka i wieloletnia naczelna "Twojego Stylu", wspominała początki akcji profilaktycznych dla kobiet w Polsce sprzed czternastu laty. - Tamte czasy to epoka dinozaurów, kobiety nie wiedziały, co to jest rak piersi, który zbierał ogromne żniwo - przypomniała Krystyna Kaszuba. - Dziś mamy wspaniałych lekarzy, medycynę, która stoi na wysokim poziomie.
Podczas konferencji, uczestnicy obejrzeli fragment wzruszającego filmu "Szpital odzyskanej nadziei" w reżyserii Małgorzaty Imielskiej i Tomasza Wiszniewskiego. Jego bohaterami są ludzie z nowotworem i ich rodziny, którzy pokazali, że rak to nie wyrok, że nie można tracić nadziei i dawać z siebie jak najwięcej w walce z chorobą, bo można ją pokonać. - Warto wydać 30, 100 czy 200 zł za badanie całego organizmu i mieć spokój, pewność - zaznaczają bohaterowie produkcji.

Krystynę Kaszubę zaniepokoił fakt, że "Szpital odzyskanej nadziei" nadawany był w telewizji o późnej porze. - Taki film powinien być szeroko promowany i dostępny dla wszystkich - zaznaczyła Kaszuba.

Wiceminister zdrowia w rządzie premiera Donalda Tuska, Marek Twardowski, obiecał, że kryzys gospodarczy nie dotknie profilaktyki i leczenia onkologicznego. - Jest to dział priorytetowy w naszym sektorze - zaznaczył.

Doktor Mader zaznaczył, że każdego dnia powinniśmy stosować profilaktykę onkologiczną, co nie jest trudne. Wystarczy uprawiać sport (przynajmniej półgodzinny spacer dziennie), unikać stresu, tytoniu i przypadkowych kontaktów seksualnych, ograniczyć picie alkoholu, nie dopuszczać do nadwagi, opalać się z umiarem, zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, nie lekceważyć chorób i stanów zapalnych oraz badać się, jeżeli w naszej rodzinie występował nowotwór.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza