Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chciał wybudować garaż. Urzędnicy rzucają mu kłody pod nogi

Grzegorz Bryszewski [email protected]
- Chyba niepotrzebnie straciliśmy i czas, i pieniądze- twierdzi nasz czytelnik.
- Chyba niepotrzebnie straciliśmy i czas, i pieniądze- twierdzi nasz czytelnik. sxc.hu
O sprawie poinformował nas pan Jarosław (nazwisko do wiadomości redakcji), mieszkaniec domu jednorodzinnego w pobliżu osiedla Sportowa. Nasz rozmówca podkreśla, że już od kilku miesięcy próbuje uzyskać zgodę na budowę garażu na swojej posesji.

- Już od kilku miesięcy kompletujemy dokumenty, wydaliśmy też dosyć znaczną sumę pieniędzy na architekta - mówi pan Jarosław.

- Gdy pierwsze formalności rozpoczynaliśmy w Urzędzie Miasta w Lęborku, to sprawa wydawała się łatwa i prosta. Inaczej już było, gdy udałem się do Starostwa Powiatowego w Lęborku. Wtedy już wszystko się skomplikowało.

Jak zaznacza nasz Czytelnik, na środku jego działki znajduje się dosyć duży budynek gospodarczy. Aby było można bez komplikacji wjechać do garażu, musiał on zostać umieszczony tuż przy granicy działki, obok terenów kilku okolicznych sąsiadów. W tej sprawie udało się uzyskać pisemne zgody wszystkich sąsiadów, a dokument o wydanie pozwolenia na budowę trafił do Starostwa Powiatowego.

- Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że w naszej sytuacji zgodę musi wydać aż minister infrastruktury. A gdy to pismo z resortu w końcu do nas dotarło, okazało się, że zgody nie ma i garażu nie możemy postawić.

Chyba niepotrzebnie straciliśmy i czas, i pieniądze. Irytujące są też niejasne tłumaczenia urzędników ministerstwa, bo tam przeczytaliśmy, że potrzebne nam odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych wydawane jest wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach - mówi pan Jarosław. Sygnał naszego czytelnika przekazaliśmy do Starostwa Powiatowego.

Urzędnicy, którzy zapoznali się z sytuacją, podkreślili, że nie ma możliwości odwołania się od decyzji Ministerstwa Infrastruktury.

- Przykładem sytuacji, w której na wniosek ministerstwa może ono zezwolić na odstępstwo, są małe wymiary działki uniemożliwiające budowę zgodnie z warunkami technicznymi. W tym przypadku istnieje możliwość wykonania inwestycji przy zachowaniu tych warunków - wyjaśnia Tomasz Sopyłło, asystent starosty lęborskiego.

Dodaje, że starosta może wydać pozwolenie na budowę jedynie dla inwestycji, która spełnia warunki techniczne i pozostaje w zgodzie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy.

- W opisanym przypadku nie ma więc takiej możliwości - zaznacza asystent starosty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza