Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chińszczyzna w sercu domu

Redakcja
Odpowiednie urządzenie kuchni wpływa na nasze dobre samopoczucie.
Odpowiednie urządzenie kuchni wpływa na nasze dobre samopoczucie.
Według feng shui - chińskiej sztuki aranżacji przestrzeni - kuchnia jest centrum domu. Dlatego warto przestrzegać kilku prostych zasad.

Przede wszystkim kuchnia powinna być jasna, przestronna i... czysta. Nie bez znaczenia jest ustawienie sprzętów i dobór dodatków, np. luster, które mogą wzmacniać działanie pozytywnej energii lub odbijać tę niepożądaną.

Czysta ściana i podłoga

W kuchni się gotuje. A tym samym szybciej brudzą się zarówno ściany, podłogi jak i meble. Aby codzienne porządki nie zajmowały zbyt wiele czasu, urządzając kuchnię warto wybrać materiały o gładkich powierzchniach, odporne na szorowanie.

Ściany przed pomalowaniem należy zagruntować specjalnymi preparatami, które wyrównują ich nasiąkliwość, ułatwiają nanoszenie farby i sprawiają, że ta ostania lepiej się trzyma. Farba też nie może być przypadkowa - warto wybrać emulsję, która umożliwia wielokrotne mycie ścian.

Parkiet w kuchni raczej się nie sprawdzi - drewno nie lubi wilgoci. Godne polecenia są płytki terakotowe lub gładki kamień. Warto pamiętać o fugach, które po wyschnięciu dobrze jest pociągnąć specjalnym preparatem chroniącym przed zabrudzeniem i wchłanianiem wilgoci.

Jaka kuchnia?

Jaka kuchnia?

Kuchenne kolory:
Najlepsze są ciepłe, naturalne odcienie czyli żółty, pomarańczowy, beż ew. jasna, oliwkowa zieleń
Naturalne materiały:
Feng shui nie poleca plastikowych, sztucznych materiałów. Meble najlepiej drewniane z elementami metalu i odrobiną szkła
Świeże zioła i kwiaty:
Na parapecie najlepiej umieścić doniczki z ziołami. Rośliny doniczkowe też są wskazane, ale uwaga! nie powinny być trujące. Absolutnie niewskazane są bukiety i kompozycje z suszonych kwiatów, a kwiaty cięte należy po przekwitnięciu usuwać.

Ogień w centrum

W kuchni urządzonej według zasad feng shui, najważniejsze jest źródło ognia. We współczesnych kuchniach rolę paleniska pełni kuchenka - i nie ma znaczenia czy jest to tradycyjna kuchenka gazowa, czy nowoczesna płyta grzejna. Chodzi o symbol.

Swobodny przepływ energii wokół kuchenki to gwarancja bogactwa i wszelkiego dobra, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla zwolennika feng shui będzie kuchenna wyspa.

Ale uwaga - gotujący powinien widzieć drzwi (to zresztą powszechna zasada - siedząc za biurkiem też powinniśmy mieć drzwi na oku).

Kuchenka to żywioł ognia, dlatego nie powinna sąsiadować ani z lodówką, ani ze zlewem. Zresztą sąsiedztwo zlewu warto wyeliminować również ze względów bezpieczeństwa.

O kuchenkę trzeba wyjątkowo dbać - powinna być zawsze sprawna i czysta. Warto również powiesić w kuchni lustro ustawione tak, by odbijało... kuchenkę. Zdaniem znawców chińskiej sztuki aranżacji wnętrz, ten zabieg podwoi jej symboliczną siłę, a tym samym nasze bogactwo.

Trochę ergonomii

Aby nie utrudniać sobie pracy w kuchni i przygotowując potrawy nie pokonywać niepotrzebnych kilometrów, warto ustawić lodówkę, zlew i kuchenkę tak, by tworzyły rodzaj trójkąta.

Oczywiście nie w każdej kuchni jest to możliwe, ale nawet w typowej dla blokowisk kuchni-kiszce, można ustawić wymienione sprzęty tak, by przygotowywanie potraw nie było uciążliwe. Ponieważ zazwyczaj zaczynamy od wyjęcia produktów z lodówki, które potem myjemy, a następnie gotujemy, smażymy czy pieczemy, ustawienie trójkąta zaczynamy od lodówki. Potem wybieramy miejsce dla zlewu i kuchenki.

W przypadku wspomnianych wąskich kuchni, gdzie meble i sprzęty znajdują się przy jednej ścianie, lodówkę, zlew i kuchenkę ustawiamy w wymienionej kolejności, oddzielając je blatami roboczymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza