Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chmura pyłu wulkanicznego nad Słupskiem!

Michał Szymajda [email protected]
Grafika przedstawiająca rozprzestrzenianie się pyłu wulkanicznego opracowana przez norweskich meteorologów na dzień 17 kwietnia.
Grafika przedstawiająca rozprzestrzenianie się pyłu wulkanicznego opracowana przez norweskich meteorologów na dzień 17 kwietnia. Fot. met.no
Według informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, chmura pyłu wulkanicznego powstała podczas erupcji wulkanu Eyjafjoell w Islandii "utrzymywać się będzie (...) na poziomie 6 km -10.5 km na wschód od linii Jelenia -Góra-Poznań-Koszalin. Oznacza to, że na tej wysokości znajduje się nad Słupskiem.

Informacja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Sytuacja z godziny 09:00, dnia 17.04.2010 r.

Według zdjęcia satelitarnego największa koncentracja pyłów wulkanicznych występuje w wąskiej strefie chmur pochodzenia wulkanicznego, rozciągającej się od Szwajcarii po Rumunię. Według lotniczych ostrzeżeń nad Polską utrzymuje się chmura pyłu wulkanicznego od poziomu morza do wysokości około 10.5 km. Według prognoz brytyjskiego biura meteorologicznego Met Office nad Polską utrzymywać się ona będzie na poziomie do 6 km, a na poziomie 6 km -10.5 km na wschód od linii Jelenia -Góra-Poznań-Koszalin. Według prognoz tego biura, w południe (12 UTC/godz. 14 naszego czasu) linia ta przesunie się na wschód i przebiegać będzie od Wrocławia przez Kalisz po Gdańsk. Wieczorem (18 UTC/godz. 20 naszego czasu) nadal nad terytorium naszego kraju utrzymywać się będzie chmura pyłu wulkanicznego o zróżnicowanej gęstości od poziomu ziemi do wysokości 6 km, a na poziomie 6 km - 10.5 km na wschód od linii Białystok-Warszawa-Kraków. Oczywiście prognozowany przebieg linii podany jest w przybliżeniu. W nocy (18.04 godz.00 UTC) nad Polską pył wulkaniczny pozostawać będzie już tylko na wysokości od poziomu ziemi do 6 km.

Prognoza na kolejne dni.

W sobotę (17.04.2010 r.) nad Skandynawią utrzymywać się będzie niż, z ośrodkami nad środkową Norwegia, jej północnym krańcami oraz nad zachodnią Rosją. Wyż znad Wysp Brytyjskich rozbuduje się nad Europą centralną, a jego centra w południe znajdą się nad Irlandią i południowo-wschodnimi Niemcami. Polska będzie w jego zasięgu, tylko jej krańce północne znajdować się będą na skraju niżu znad Skandynawii. W dalszym ciągu pozostaniemy w północno-zachodniej cyrkulacji atmosferycznej. Rozwój klina wyżowego spowoduje osłabnięcie siły wiatru w wyższych warstwach atmosfery.

W nocy z soboty na niedzielę (17/18.04) wyż przemieści się na wschód, jego centra znajdować się będą nad Czechami i Rumunią. Polska pozostanie w jego zasięgu, w zachodniej cyrkulacji atmosferycznej.
W niedzielę (18.04.2010 r.) centrum wyżu przesunie się w rejon Morza Czarnego. Nad
Skandynawią nadal będzie się utrzymywał niż. Polska pozostanie w zachodniej cyrkulacji, tylko w woj. południowo wschodnich zmieni się ona na południowo zachodnią.

W przyszłym tygodniu pogodę na kontynencie europejskim kształtować będzie rozległy niż
znad Skandynawii. Dlatego, zarówno w górnej, jak i dolnej troposferze utrzyma się cyrkulacja północno-zachodnia i zachodnia, która sprowadzać będzie nad Europę masy powietrza znad północnego Atlantyku, a więc również znad Islandii. Na podstawie aktualnych prognoz średnioterminowych zmiana cyrkulacji atmosferycznej przewidywana jest pod koniec przyszłego tygodnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza