Chór Fantazja To już 40 lat! (zdjecia)

Julia Gawrych
Tysiące osób, różne charaktery i głosy, a to wszystko pod jedną batutą, jedynej i niezastąpionej pani dyrygent Lilianny Zdolińskiej. Przez 40 lat ścieżką Fantazji podążało wielu ludzi, ale jedno pozostawało niezmienne: na tej krętej drodze zawsze była obok ciebie jedna i ta sama przez 40 lat osoba – dyrygentka.

To jest ktoś taki, że unosząc lekko ręce w górę, może nagle sprawić, że przenikliwa cisza zamieni się w dźwięk pełen barw, przepełniony pasją i miłością do muzyki młodych ludzi, a na ich twarzach pojawi się uśmiech. Batuta poruszająca się w rytm muzyki wyznacza tempo i rytm bijącego serca. Takich chwil, w których rzeczywisty świat stał się światem Fantazji, przez 40 lat było miliony. Na scenie chór Fantazja stawał niezliczenie wiele razy i za każdym razem wypadał tak samo dobrze, pozostawiając wciąż ogromne wrażenie. Ludzie, którzy znaleźli drzwi do krainy Fantazji, bardzo często już w niej zostawali i nie potrafili z niej odejść. Nawet jeśli ich przygoda z chórem dobiegała końca, w sercu na zawsze będzie już tlił się magiczny płomień, jakim jest muzyka. Kiedy absolwenci wypowiadają się na temat Fantazji, bardzo często słyszymy jedno powtarzające się zdanie „To był najpiękniejszy czas!”

Biwaki, warsztaty, koncerty, wyjazdy, konkursy – tyle wspomnień. Po udanych warsztatach pełni nowych doświadczeń wracaliśmy do domu. Korzystając z tego momentu, zawsze dziękowaliśmy paniom prowadzącym warsztaty. Dzięki nim nabraliśmy nowych umiejętności oraz otworzyliśmy się na muzykę i siebie nawzajem. Zawsze byliśmy wdzięczni naszej kochanej Pani Lili za czas i trud włożony w nasze próby, Pani Teresie za pomoc przy każdym bólu i chorobie oraz naszym kolegom i koleżankom za chęci i integrację. Liczymy na to, że kolejny taki wyjazd już niedługo i to w jeszcze większym gronie – tak po warsztatach wypowiadali się chórzyści. Warsztaty to nie tylko próby. Pamiętam, że kiedyś, podczas pobytu w Poddąbiu, siedzieliśmy wspólnie przy ognisku, jedna z osób grała na gitarze, a my śpiewaliśmy ulubione piosenki z naszego repertuaru, starsi chórzyści rzucali jakąś propozycje, a młodzi dzięki temu mogli się nauczyć nowych utworów – to była najlepsza integracja. Takich momentów jak ten było wiele, to zdecydowanie niezapomniane chwile. Poza próbami odbywaliśmy długie spacery nad morze z towarzyszącym zachodem słońca, było to najlepsze zakończenie dnia – wypowiadała się jedna z absolwentek. Na takich warsztatach można było bardzo wiele się nauczyć, przeżyć, poznać ludzi. Zauważyć, że człowieka potrafią uszczęśliwiać nie tylko rzeczy, ale też czas i to, w jaki sposób oraz z kim go spędzasz.

Jednym z niezapomnianych wyjazdów był Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. To wielkie wydarzenie, chóry przygotowują się do niego bardzo intensywnie przez dobre pół roku, czasem próby odbywały się codziennie nawet w niedzielę, często nie było już siły, były momenty, że człowiek chciał zrezygnować, ale kiedy już stanęło się na scenie Bydgoskiej Filharmonii, nawet nie znając jeszcze wyników konkursu, czułeś, że było warto. W 2015 roku chór Fantazja zdobywa Grand Prix – radość nie do opisania, łzy szczęścia, ogromne poczucie satysfakcji, że ciężka praca się opłaca. Takich konkursów, kiedy chórzyści mogli czuć tę satysfakcję, przez 40 lat było naprawdę wiele i długo by je wszystkie wymieniać, ale wiem jedno, każdy, kto doznał czegoś podobnego, nie będzie bał się dążyć do celu. Więc czy chór to tylko muzyka? Nie, chór to dużo więcej, to przede wszystkim ludzie. Nieważne, jacy jesteśmy, ważne, żeby być razem i każde emocje były nasze, wspólne. Chociażby jak te, kiedy wychodzimy na scenę słupskiej filharmonii, a naszemu śpiewu towarzyszy orkiestra "Sinfonia Baltica". I kiedy usłyszysz pierwszy przenikliwy dźwięk skrzypiec, już wiesz, że jesteś na właściwym miejscu, a przede wszystkim nie czujesz się sam.

Podążając 40-letnią ścieżką Fantazji widzimy, jak mocno jest już wydeptana, ale kiedy tylko lekko uniesiesz głowę w górę i się rozejrzysz, zobaczysz, gdzie byliśmy, ile widzieliśmy. Chór Fantazja uczestniczył wielokrotnie w różnych wyjazdach, był m.in. w Finlandii, Niemczech, Włoszech, Watykanie, Belgii, na Słowacji, w Szwajcarii, Austrii, Czechach, na Białorusi, Litwie i Łotwie oraz w wielu miastach Polski. W każdym tym miejscu niosąc śpiew na ustach i pasję w sercu.

Najbardziej chciałabym wrócić wspomnieniami do Watykanu, bo to właśnie tam w 2001 roku chór Fantazja zaśpiewał dla Jana Pawła II. W roku 2020, kiedy chór obchodzi 40 lat, a ojciec święty setną rocznicę urodzin, szczególnie wspominaliśmy te chwilę.

Belgia to też niemałe wyzwanie, które stało przed grupą młodych ludzi. To był czas, w którym zrobiło się o nas głośno, zaczęli opisywać nasz chór w gazetach, mówić o nim w wiadomościach. 14-20 grudnia 2014 roku słupski chór Fantazja wziął udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli w ramach młodzieżowego stypendium przyznanego z okazji wręczenia Nagrody Europy 2014 słupszczanom. Razem z chórem do Brukseli pojechał Robert Biedroń, prezydent Słupska, który oprócz otwarcia koncertu chóru, wziął udział w szeregu spotkań z przedstawicielami różnych struktur Unii Europejskiej. Podczas wyjazdu poznaliśmy zasady funkcjonowania Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Komitetu Regionów, a także zwiedziliśmy Brukselę. Chór Fantazja wystąpił na koncercie w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej oraz Szkole Polonijnej. Nie zabrakło także spontanicznych wystąpień w Komitecie Regionów, Parlamencie Europejskim, Grand Placu, oraz siedzibie Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego w Brukseli. Czuliśmy, że z dumą możemy reprezentować nasz kraj za granicą.

Oprócz wyjazdów mieliśmy również dużo wspólnych nagrań. Był to między innym teledysk z Sarsą z okazji świat Bożego Narodzenia, nagraliśmy wtedy piosenkę „ I znów idą święta”, która do tej pory jest dostępna na You Tube. Kolejnym dużym przedsięwzięciem była współpraca z Dzień Dobry TVN, gdzie Magdalena Lamparska postanowiła opowiedzieć, gdzie tak naprawdę zaczęło się jej marzenie o aktorstwie, odwiedziła więc swoje miasto Słupsk i nasz chór. Idąc korytarzem swojego dawnego liceum i słysząc nasz śpiew, aktorka miała łzy w oczach, momentalnie wróciły do niej wszystkie wspomnienia. Wywiad z Magdaleną Lamparską, w którym opowiada o Fantazji, można obejrzeć na stronie Dzień Dobry TVN. To niesamowite, ile wspaniałych chwil aktorka przeżyła w tym chórze. Opowiadając o tych wszystkich wyjazdach, konkursach, warsztatach i koncertach oraz o wspaniałych osobach, które również miały przyjemność iść drogą Fantazji i uczestniczyć w tej wspaniałej przygodzie.

Wspominałabym jeszcze o jednym ważnym wydarzeniu dla wielu chórzystów mianowicie jest to wydarzenie Puer Cantores.W roku 2007 Międzynarodowy Kongres Federacji Pueri Cantores odbył się w Krakowie. Uczestniczyło w nim niemal 3 tys. młodych śpiewaków z całego świata. 12 lipca 2009 r. zakończył się XXXV Światowy Kongres Pueri Cantores w Sztokholmie pod hasłem Instrumenta Pacis Tuae – Instrumenty Twojego Pokoju. Wzięło w nim udział ponad 200 chórów z całego świata. Polska Federacja była trzecia pod względem liczby biorących w tym wydarzeniu chórów. Jednym z większych, który miał przyjemność brać udział w Pueri Cantores, jest chór Fantazja. Repertuar zespołu obejmuje muzykę sakralną i świecką różnych epok, polską i zagraniczną, a cappella, jak i z towarzyszeniem fortepianu, organów oraz orkiestry symfonicznej. To zaszczyt być w Federacji Pueri Cantores.

Jak widzimy, ścieżka kariery chóru Fantazja jest bardzo długa, pełna emocji, ważnych wydarzeń, niezapomnianych wrażeń i uroczystości. Trudno jest przytoczyć je wszystkie na paru kartkach papieru oraz znaleźć odpowiednie słowa, które byłyby wstanie oddać ten czas. Przez 40 lat chór Fantazja łączył ludzi, którzy mieli wspólną pasję. Z okazji zbliżającego się jubileuszu niech więc świat Fantazji będzie dla wszystkich otwarty jeszcze przez przynajmniej kolejne 40 lat.

Osiągnięcia Chóru Fantazja

Powstał w 1980 r. przy dawnej Szkole Podstawowej Nr 5 w Słupsku. Obecnie działa przy II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza. Założycielem i dyrygentem chóru jest ceniona i znana w środowisku Lilianna Zdolińska.

Członkami chóru są uczniowie II LO oraz wielu innych słupskich szkół. Repertuar chóru jest zróżnicowany. Obejmuje muzykę sakralną i świecką a’cappella, jak i z towarzyszeniem fortepianu, organów oraz orkiestry symfonicznej. Chór Fantazja uświetnia uroczystości szkolne. Ponadto prowadzi działalność koncertową w Słupsku. Bierze udział w koncertach z okazji świąt narodowych i religijnych, w uroczystościach miejskich, w cyklicznych koncertach charytatywnych na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku, w koncertach dla środowiska. Od wielu lat współpracuje z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, wykonując wielkie dzieła wokalno-instrumentalne, oraz z Orkiestrą Słupska Sinfonietta.

Chór jest zdobywcą głównych nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach. Do najważniejszych należą: czterokrotnie Nagroda Grand Prix (1998, 2003, 2006, 2015), piętnaście Złotych i trzy Srebrne Kamertony, pięciokrotnie Puchar Ministra Edukacji Narodowej, czterokrotnie Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a’Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, Złoty Żagiel w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, Grand Prix oraz dwukrotnie Kaszubska Kluka w Festiwalu Pieśni Kaszubskiej w Słupsku, II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Montreux w Szwajcarii, II miejsce w III Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Bremen – Niemcy, nagroda za najlepszy debiut w Ogólnopolskim Turnieju Legnica Cantat w Legnicy, II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2016) w Międzyzdrojach, Nagroda Główna, Złoty Dyplom i Laur Moniuszkowski w Bałtyckim Konkursie Pomerania Cantat (2016, 2018). W 2002 r. chór śpiewał św. Janowi Pawłowi II w Watykanie.

Chór koncertował : w Finlandii (trzykrotnie), Niemczech, Białorusi, Słowacji, Austrii, Szwajcarii, we Włoszech, na Litwie, Łotwie i w Belgii. Jest członkiem Polskiej i Światowej Federacji Pueri Cantores oraz Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, od którego za zasługi został odznaczony Złotą Odznaką Honorową. W 2005 r. Rada Miejska w Słupsku przyznała chórowi Medal za Zasługi dla Miasta Słupska

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie