Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chore trocie w Słupi. Dopada je wrzodziejące zapalenie skóry

Daniel Klusek
Część ryb łososiowatych pływających w Słupi jest chora. Nie należy ich spożywać.
Część ryb łososiowatych pływających w Słupi jest chora. Nie należy ich spożywać. Pan Janusz, czytelnik "Głosu”
Mieszkańcy informują nas, że trocie i łososie, które płyną Słupią na tarło, są chore. Lekarze radzą, aby nie korzystać z okazji kupna tanich ryb.

O problemie poinformował nas pan Janusz ze Słupska, który regularnie odwiedza Park Kultury i Wypoczynku.

- Tam jest przepławka i dokładnie widać ryby płynące Słupią na tarło. Niestety, są one bardzo chore. Wiele z nich ma na całym ciele plamy grzybicze. Niektóre są już śnięte - mówi pan Janusz. - Domyślam się, że zjedzenie takiej ryby może być groźne dla zdrowia. Tymczasem od kilku osób słyszałem, że w Słupsku można okazyjnie kupić łososie i trocie. Boję się, że to te chore okazy, które złowili kłusownicy.

Problem nie jest nowy. Pierwsze chore ryby słupscy wędkarze zauważyli już w 2007 roku.

- Ryby łososiowate chorują nie tylko w Słupi, ale również w innych rzekach basenu Morza Bałtyckiego, nie tylko w Polsce - mówi Teodor Rudnik, prezes słupskiego zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego.

- Trud­no jest walczyć z tą chorobą. Gdyby ryby żyły w basenie, można by podać lekarstwa i obserwować, jak na nie reagują. Jednak w naturalnym środowisku nie ma możliwości leczenia.

Dodaje, że teraz obowią­zuje zakaz łowienia troci i łososi.

Powiatowy lekarz weterynarii w Słupsku informuje, że były prowadzone badania ryb, przyczyny ich choroby nie są jednak do końca znane.

Nie wolno ich spożywać nawet po uwędzeniu czy po obróbce termicznej. Znajdują się w nich bakterie i grzyby, które mogą zakazić naszą florę bakteryjną

- Wrzodziejące zapalenie skóry ujawnia się po tarle, czyli wtedy, gdy ryby są osłabione, a przez to bardziej podatne na tę chorobę - mówi Janusz Sikorski, powiatowy lekarz weterynarii w Słupsku. - Choroba uaktywnia się również wtedy, gdy wody są ciepłe, a teraz mamy właśnie taką sytuację. Chore ryby widać w Słupi szczególnie z tego powodu, że przepławka znajduje się niemal w centrum miasta.

Lekarz odradza też jedzenie tych ryb, na których widać jakiekolwiek zmiany chorobowe.

- Nie wolno ich spożywać nawet po uwędzeniu czy po obróbce termicznej. Znajdują się w nich bakterie i grzyby, które mogą zakazić naszą florę bakteryjną
- mówi Janusz Sikorski.

- Przestrzegam więc wszystkich przed kupowaniem ryb od przygodnych sprzedawców po okazyjnych cenach, ponieważ mogą one być zarażone.

Dodaje, że na wrzodziejące zapalenie skóry cierpi co czwarta - co trzecia ryba łososiowa, która płynie Słupią na tarło. Ten odsetek utrzymuje się od kilku lat.

- Na bieżąco kontrolujemy śluzy znajdujące się w Parku Kultury i Wypoczynku. Tarło pobierane jest wyłącznie od zdrowych ryb - zapewnia powiatowy lekarz weterynarii w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza