Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chromosomy na pięciolinii

opr. jsz
Słuch muzyczny jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Osoba, w której chromosomach brakuje odpowiedniego fragmentu DNA, nigdy nie będzie muzykalna - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego.

Według nich, średnio jedna na cztery osoby ma kłopoty z rozpoznaniem i powtórzeniem tonu, czyli - krótko mówiąc - fałszuje. Brytyjscy badacze oceniają również, że około 5 proc. ludzi jest niemal całkowicie głuchych na dźwięki muzyczne. Do udziału w badaniach zaproszono 568 bliźniąt. Ich DNA było dobrze znane naukowcom z poprzednich projektów badawczych.

Na podstawie wyników testu sprawdzającego m.in. umiejętność rozpoznawania jednego z 26 dźwięków wchodzących w skład specjalnie opracowanej skali naukowcy doszli do wniosku, że to, czy dany człowiek ma słuch muzyczny, zależy aż w 80 proc. od jego genów, a tylko w 20 procentach od środowiska, w jakim się wychował, i od edukacji muzycznej, którą przeszedł.

Badacze wysunęli hipotezę, że owe geny kontrolują niewielki fragment kory mózgowej odpowiadający za analizę, zapamiętanie oraz rozpoznawanie dźwięków muzycznych. Zapewne od poziomu aktywności tych kilku lub kilkunastu genów, które otrzymaliśmy w spadku od rodziców, zależy, czy będziemy osobami muzykalnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza