Ciemna strona gazu łupkowego

Sylwia Lis sylwia.lis@mediaregionalne.pl
Spotkanie w Nowej Wsi Lęborskiej. Mieszkańcy sceptycznie patrzą na wydobycie gazu łupkowego.
Spotkanie w Nowej Wsi Lęborskiej. Mieszkańcy sceptycznie patrzą na wydobycie gazu łupkowego. Archiwum
Jeżeli wstępnie oszacowana ilość gazu potwierdzi się, to zanieczyszczona zostanie woda, a pola pokryje gęsta sieć odwiertów - przekonywali przeciwnicy wydobywania gazu łupkowego.

Przez Pomorze przewija się fala spotkań i konferencji przeciwników wydobywania gazu łupkowego. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w Nowej Wsi Lęborskiej. Tam odbyła się dyskusja pod hasłem "Gaz łupkowy w Polsce gwarancją suwerenności energetycznej czy groźny dla rolnictwa eksperyment przemysłowy?". Jej głównym organizatorem było Stowarzyszenie Zdrowa Ziemia Powiatu Lęborskiego. Powstało ono niedawno, w momencie ujawnienia informacji dotyczących wydobycia w gminie Wicko.

Na spotkanie w Nowej Wsi Lęborskiej przyszło kilkudziesięciu mieszkańców zarówno z terenu powiatu lęborskiego, jak i bytowskiego. Wszyscy to przeciwnicy wydobywania gazu łupkowego. W debacie uczestniczył Geert de Cock z fundacji Food and Water Europe, który przygotował prezentację ukazującą życie w regionie intensywnego wydobycia gazu łupkowego na przykładzie Stanów Zjednoczonych.

- W Europie różne kraje prowadzą różną politykę w zakresie wydobycia gazu z łupków. Niektóre zabraniają wydobycia, a inne wprowadzają moratoria. Skrajnym przypadkiem jest Polska, która jest całkowicie za wydobyciem gazu tą metodą. W waszym kraju promowane jest to jako zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz przeniesienie się z energetyki węglowej na czystszą energetykę gazową - mówił Geert de Cock. Na czym polega wydobycie metodą szczelinowania hydraulicznego? Po wykonaniu otworu pionowego na głębokość kilku kilometrów wierci się otwory poziome, do których pod ogromnym ciśnieniem wtłacza się mieszaninę wody z piaskiem i różnymi chemikaliami, co powoduje zmiękczenie i rozkruszenie skał, a w rezultacie uwolnienie znajdującego się w nich metanu.

Aby wydobyć gaz z łupków, potrzeba wielu wierceń. Większość gazu z odwiertu pozyskuje się w ciągu pierwszych dwóch lat, a potem produktywność otworu spada. Jest on pozyskiwany przez maksymalnie kilkanaście lat. W fazie wydobycia, aby podtrzymać stały poziom pozyskania gazu, należy prowadzić dużo wierceń, aby niwelować efekt spadku produktywności otworów. Jeżeli oszacowania co do ilości gazu znajdującego się w złożach są prawidłowe, to aby go wydobyć, będzie potrzeba tysięcy odwiertów.

Geert de Cock tłumaczył, że hudrauliczne szczelinowanie może zanieczyścić wodę i znacznie uszczuplać jej zasoby. Potrzeba ogromnej ilości wody przy każdym odwiercie, co może spowodować miejscowe obniżenie wód gruntowych mówił. Przy niewłaściwie uszczelnionym odwiercie możliwe są wycieki gazu przy powierzchni ziemi, a następnie do okolicznych studni, co jest związane nie tylko z niebezpieczeństwem zanieczyszczenia wody, ale także eksplozji. Wielu zwolenników eksploatacji gazu łupkowego nazywa go czystym źródłem energii, wskazując, że emisja dwutlenku węgla przy jego spalaniu jest mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku innych paliw kopalnianych. Informacja ta nie jest do końca rzetelna. Jest mniejsza, ale nadal bardzo duża.

Przedstawiciele lęborskie­go stowarzyszenia przedstawili też manifest: stanowczo sprzeciwiamy się nieprzemyślanym działaniom w postaci poszukiwa­nia i wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych na terenie Pomorza oraz do przedstawienia całościowej analizy zysków i strat. Analizy wpływu wydobycia gazu na całokształt życia społeczno-gospodarczego, powstanie przepisów prawnych gwarantujących odpowiedni poziom odszkodowań za straty z działalności gospodarczej, w tym turystycznej i wywłaszczenia.

Społeczności naszej nie interesuje dyskusja na temat gazu łupkowego, jego poszukiwań i eksploatacji, jeżeli nie zostaną spełnione nasze warunki. Nie jest interesem publicznym zysk koncernów gazowych, w Polsce przepisy prawa są korzystne tylko i wyłącznie dla inwestorów gazowych. Zanik ruchu turystycznego doprowadzi do bankructwa osoby inwestujące w przemysł turystyczny i do wzrostu bezrobocia.

Koncesję poszukiwawczą dla Lane Energy, które postawiło wiertnię w Strzeszewie wydawało Ministerstwo Środowiska.
Na spotkaniu nie było przedstawicieli koncernu.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tlen

Skończyły się nasze marzenia.

D
Dreistadt

Tyle krzyku, nadziei przed, a po  jak zwykle kicha! :D

b
barmiz1

Hejo :)
Musze niedługo skorzystać z usług geologicznych, tak więc potrzebny mi jest jakiś Geolog. Ogólnie działam na terenie całego kraju, ale wiadomo przydałby się podwykonawca. Ogólnie miasta w których muszę wykonać usługi geologiczne są od siebie odsuniete troszkę. Zlecenie na usługi geologiczne Poznań, oraz usługi geologiczne Warszawa. Czy jakiś Geolog jest w stanie pomóc :) ?

J
Jumanji

A co państwo Gazprom na to, u siebie będą wydobywać ?

b
borys

"firmy zagraniczne nie wykonują lub wykonują z ogromnym opóźnieniem badania geologiczne a polskie firmy wydają swoje pieniądze. Jeśli je posiadają, to lepiej przeznaczyć je w większej części na poszukiwania gazu i ropy w strukturach geologicznych, będących ogromnym potencjałem węglowodorowym , a jeszcze nie wystarczająco zbadanych. Skutek pozytywny będzie szybszy, większy i cena eksploatowanego gazu będzie znacznie niższa niż gazu z łupków." Takie zdanie przeczytałem(www.gdybymbylpremierem.pl) w materiale napisanym przez człowieka, który był Głównym Geologiem Kraju. No chyba geolog i do tego główny wie, co pod ziemią siedzi.

g
gośc

Projekt petycji jest oky . Kiedy nabierze kształtu, warto by było aby nastąpiła publiczna zbiórka podpisów pod nią. Ciekawe która partia pilotowałaby tę sprawę?
Sądzę, że eksploatacja złóż łupkowych może nastąpić ale niech to będzie z poszanowaniem prawa i środowiska. Chodzi o to, aby prawo chroniło bezpieczeństwo i zdrowie ludzi. Nie może być zgody na łagodzenie prawa dla firm wydobywczych kosztem społecznym!
Swoją drogą, dlaczego przeciwnicy eksploatacji gazu łupkowego są inwigilowani?

j
jj

W sytuacji bezsilności moim zdaniem należałoby podjąć prawne kroki np - napisać petycję którą wraz z podpisami przekazać do rządu RP. Poniżej przedstawiam jej projekt, możliwy do wykorzystania przez wymienione w artykule Stowarzyszenie

PETYCJA

wnosimy aby Rząd RP sporządził i publicznie ogłosił raport rządowej komisji na temat potencjalnych zagrożeń i wpływu eksploatacji przemysłowej złóż gazu łupkowego na lokalne środowisko,

aby przed podjęciem decyzji o zezwoleniu na przemysłową eksploatację złoża gazu łupkowego, podjęto działania w przedmiocie ustanowienia nowych regulacji prawnych w zakresie niezbędnym do zagwarantowania bezpieczeństwa i rozwoju społeczności lokalnej znajdującej się na terenie górniczym złoża.

Uzasadnienie

Jesteśmy regionem dla którego turystyka oraz rolnictwo stanowi główne źródło utrzymania dlatego też wszelkie działania mające potencjalny wpływ na jakość naszego środowiska przyrodniczego mają dla nas ważne znaczenie.
Aktualnie brak jest rzetelnej wiedzy w podstawowych kwestiach związanych z eksploatacją złoża. Nieznane są również decyzje Rządowe w zakresie zgody na rodzaj i ilość wtłaczanej chemii w związku z rozpoczętymi poszukiwaniami złóż gazu łukowego.
Brak jest oficjalnego stanowiska Rządu Polskiego w sprawie możliwości eksploatacji złóż gazu łupkowego w rejonie naszego zamieszkania tj w na terenie górniczym, a liczne doniesienia prasowe w tej sprawie są niepokojące. np.:
„jesteśmy zdeterminowani, aby pomimo wielu zagrożeń, rozwijać w Polsce poszukiwania a potem wydobycie gazu łupkowego - powiedział premier Donald Tusk we wprowadzeni do debaty na temat gazu łupkowego, jaka odbywa się w dniach 28-29 marca w Centrum Nauki Kopernik”... To musi być bezpieczne dla środowiska, to musi być wykonalne ze względów technologicznych na dużą skalę, to musi być opłacalne”.
Eksperci przyznają, że wydobycie gazu łupkowego to poważna ingerencja w glebę i podziemne wody, a także wykorzystanie chemikaliów. Jako mieszkańcy których centrum życiowe znajduje się na terenie górniczym chcemy mieć pewność, że podjęte w tej sprawie decyzje rządowe (polityczne) będą maiły na względzie bezpieczeństwo życia i rozwoju naszych rodzin.
Tym bardziej, że poszukiwania oraz wydobycie gazu łupkowego stanowi komercyjną działalność biznesową nie jest określone decyzją celu publicznego. W tym momencie należy zwrócić uwagę, że finansowania działań w zakresie poszukiwania złoża, czy chcemy czy też nie, jako odbiorcy gazu jesteśmy przymuszani poprzez wzrost taryfy opłat.
Dlatego naszym zdaniem, ważne są odpowiednie zabezpieczenia prawne, w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego wody jak i innych zidentyfikowanych potencjalnych zagrożeń dla lokalnej społeczności.
Z przepisów bardzo ogólnych wynika, że zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym w sprawy z zakresu wodociągów i zaopatrzenia w wodę oraz ochrony zdrowia należą do zadań własnych gminy. Brakuje jednak bardziej szczegółowych zapisów prawnych określających sposób, w jaki gmina ma się z tych zadań wywiązać. Brak też wytycznych czy norm dotyczących działań, jakie należy podejmować w celu zagwarantowania właściwej jakości wody.
Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa zdrowotnego wody jak dotąd nie znajduje akceptacji decydentów. W wielu państwach funkcjonują interdyscyplinarne komisje, które co kilka lat dokonują analizy i rewizji przepisów prawnych. W październiku ubiegłego roku jednym z wniosków III Międzynarodowego Kongresu Zdrowia Publicznego „Wyrównanie różnic w zdrowiu -deklaracja warszawska” była propozycja powołania Rady ds Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody”. Niestety nie zostały podjęte żadne działania w tym kierunku.
Natomiast zmiany społeczne i gospodarcze w Polsce po 1989 r. oraz ciągle nowelizacje aktów prawnych w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego wody, spowodowały ich niespójność, dezorganizację i rozmycie odpowiedzialności. Wciąż nie zostały opracowane i ujęte w jednym akcie prawnym, przepisy dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego wody, w tym przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
W tej sytuacji wnosimy podjęcie działań prawnych między innymi na rzecz:

stworzenia systemu bezpieczeństwa wodnego,

utworzenia rządowej grupy eksperckiej która oszacuje ryzyka, polegające na określeniu prawdopodobieństwa wystąpienia każdego możliwego zidentyfikowanego zagrożenia, jego wpływu na środowisko oraz konsekwencji, jakie może wywołać jego pojawienie się,

wyboru środków kontrolnych wraz ze wskazaniem źródeł finansowania, dostosowanych do każdego zidentyfikowanego czynnika ryzyka, w stosunku do którego uznano konieczność prowadzenia nadzoru,

monitoringu środków kontrolnych tj opracowanie rutynowego systemu nadzorowania, w tym określenia przedmiotu monitoringu, jego częstotliwości i zakresu badań oraz zidentyfikowanie odpowiedzialności personelu za wykrywanie zagrożeń, a także dokonywanie ocen ryzyka zdrowotnego i skutecznego funkcjonowania systemu.

Pojawiające się publiczne informacje, dotyczące ewentualnych negatywnych skutków produkcji gazu łupkowego, wskazują na zachowanie należytej ostrożności. Uważamy, że wprowadzenie konkretnych ustawowych uregulowań prawnych w tym również w stosunku do potencjalnych producentów gazu może uchronić nas (lokalną społeczność) w odpowiednim czasie od ewentualnych nieodwracalnych skutków negatywnych dla miejsca naszego zamieszkania.

X
XXXY

Przeciwnicy gazu zaraz każą zamknąć kopalnie węgla, miedzi, wszelkie żwirownie i wszystko co jest związane z wydobyciem czegokolwiek spod ziemi. Słusznie ktoś zauważył, że sowite opłacenie ekologów spowoduje zmianę ich zdania na ten temat. Tyle tylko, że muszą być opłaceni z naszych podatków. Ludzie zarabiają minimalne krajowe po to aby opłacić krzykaczy i darmozjadów czekających na darmowe pieniądze. Niech się wezmą za uczciwą pracę. (Tylko kto przyjmie do pracy takich nierobów).

A
Andy
przed zabraniem glosu w tej dyskujsji proponuje hołocie zapoznac sie z filmem gasland na youtube dokument godzinny, i jak hołota obejrzy jak to wyglada na masowa skale to niech sie wtedy wypowiada ciemnota biedna holota to ze w ten sposob zarobisz nie znaczy ze jest to warte zniszczen te pare smiesznych zlotych i tak umzesz tylko wiekszy syf po sobie zostawicie

Światły człowieku. Naucz się najpierw mówić i pisać w języku polskim, bo obecnie jesteś mało przekonywujący.
h
hołota na youtube gasland

przed zabraniem glosu w tej dyskujsji proponuje hołocie zapoznac sie z filmem gasland na youtube dokument godzinny, i jak hołota obejrzy jak to wyglada na masowa skale to niech sie wtedy wypowiada ciemnota biedna holota to ze w ten sposob zarobisz nie znaczy ze jest to warte zniszczen te pare smiesznych zlotych i tak umzesz tylko wiekszy syf po sobie zostawicie

G
Geert de Oszust kłamie i

Geert de Oszust kłamie w żywe oczy!
Dzięki masowemu dostępowi do taniego gazu z łupków emisja CO2 w USA spadła tak drastycznie że niby ekologiczna Europa nie ma szans na dogonienie Stanów w redukcji tego gazu.
To łupki teraz służą najlepiej klimatowi na ziemi a nie proGazpromowe kłamstwa pseudo-ekologów!

r
rr

ekoterroryści juz dzialają......, za opłatą zmienia zdanie.. a biedni dalj zostana biedni i bezrobotni....

r
rr

ekoterroryści juz dzialają......, za opłatą zmienia zdanie.. a biedni dalj zostana biedni i bezrobotni....

o
obiektywny

Gaz glupkow i samounicestwienie oto wizja przyszlosci Polski "demokratycznej" po 1989

o
obiektywny

Gaz glupkow i samounicestwienie oto wizja przyszlosci Polski "demokratycznej" po 1989

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3