Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło w gigantycznej cenie. Ustecki Empec z kolejną zmianą cennika

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Zmiana taryfy ciepła w usteckim Empecu
Zmiana taryfy ciepła w usteckim Empecu Bogumiła Rzeczkowska
Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował zmiany w taryfie cen dostaw ciepła przez ustecki Empec. Od 20 lipca ustczanie zapłacą o 27 procent więcej. W ciągu ostatniego roku to kolejna podwyżka za dostawy ciepłej wody i ogrzewania mieszkań.

W Ustce szykuje się kolejna podwyżka związana z cenami węgla.
- Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę istniejącej taryfy opłat za dostawę ciepła o 27 procent – mówi Ireneusz Zagrodzki, prezes spółki Empec. - Podwyżka związana jest ze wzrostem ceny węgla kupowanego przez naszą spółkę, która obecnie wynosi 1900 złotych netto za tonę.

Na placu Empecu góra węgla z każdym dniem maleje, ale wkrótce sytuacja powinna się zmienić.
- Mamy zakontraktowane dwa tysiące ton w sierpniowych dostawach i trzy tysiące ton we wrześniowych. Jeżeli te dostawy dotrą, będziemy mieli zapas węgla do połowy stycznia. Warunkiem jest, żeby nie było zatorów w transporcie, ale na to Empec nie ma wpływu – tłumaczy prezes Ireneusz Zagrodzki.

Prezes wyjaśnia też, że kolejne transze będą zamawiane sukcesywnie w miarę wpływu pieniędzy ze sprzedaży ciepła.
- To jest warunkiem dalszych zakupów, bo te pieniądze przeznaczamy na węgiel. Jednak dodatkowo, niezależnie od ich wpływu, Empec zaciągnie krótkoterminowy kredyt obrotowy dla zapewnienia płynności finansowej – wyjaśnia.

Tymczasem spółdzielnie mieszkaniowe już podwyższają mieszkańcom zaliczki na dostawę ciepła.
- Zarząd, mając na uwadze ogromne podwyżki cen dostawy ciepła, postanowił przedstawić radzie nadzorczej spółdzielni propozycję podniesienia od sierpnia 2022 roku indywidualnych zaliczek na centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową o 20 procent – mówi Daniel Król, prezes SM Korab w Ustce, największej spółdzielni mieszkaniowej w mieście. - Co prawda, już od kwietnia mieszkańcy naszych zasobów wnoszą wyższe opłaty, wtedy zaliczki wzrosły również o 20 procent, ale jeżeli spojrzymy na korektę obowiązującej taryfy spółki Empec, to ta jedna podwyżka jest już niewystarczająca. Średnio stawki za ciepło kupowane od Empecu wzrosły w ciągu roku, bo od lipca 2021 roku, o 104 procent, a cena mocy zamówionej o około 131 procent.

Prezes zwraca uwagę, że zgodnie z prawem koszty zakupu ciepła rozliczane są w opłatach pobieranych od mieszkańców, a wysokość tych opłat musi zapewnić wyłącznie pokrycie jego zakupu.
- Innymi słowy rozliczamy koszty „co do złotówki”. Uważam, że sytuacja geopolityczna powinna skłonić polityków do opracowania programu pomocy dla mieszkańców bloków, podobnie jak ma to miejsce przy dopłatach do zakupu węgla dla indywidualnych gospodarstw domowych – komentuje Daniel Król.

Rada nadzorcza Korabia o podwyżce wysokości zaliczek na dostawę ciepła i podgrzania wody zdecyduje w następnym tygodniu. Po tym mieszkańcy dostaną informacje o nowych opłatach dotyczących ciepła i podgrzania wody. Niestety wszystko wskazuje na to, że zaliczki będą niewystarczające i w rozliczeniu sezonu grzewczego trzeba będzie liczyć się z dopłatą.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza