Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciężkie dni dla alergików

Redakcja
Osoba uczulona na leszczynę może także reagować alergią po zjedzeniu orzechów.
Osoba uczulona na leszczynę może także reagować alergią po zjedzeniu orzechów.
Tradycyjnie w marcu, w okresie pylenia leszczyny, olchy i topoli, zaczynają cierpieć osoby uczulone na ich pyłki.

Ważne

Ważne

Kalendarz pylenia

leszczyna - od marca do połowy maja
olcha - od marca do połowy maja
wierzba - od marca do połowy maja
topola - od marca do maja
buk - od marca do maja
brzoza - od kwietnia do maja
dąb - od połowy kwietnia do maja

Najwięcej ludzi reaguje alergią na leszczynę, gdyż wydzielane przez nią pyłki są najsilniejszym uczulaczem. Natomiast mniej daje się ludziom we znaki olcha i topola, gdyż ich pyłki rzadko osiągają wysokie stężenie w powietrzu.

- Uczulenie na leszczynę jest o tyle dokuczliwe, gdyż wywołuje ono tzw. reakcje krzyżowe - podkreśla dr Krystyna Kosowska, specjalista alergolog z Poradni Alergologicznej w NZOZ Inter-Med w Głubczycach. - Polega to na tym, że osoba, która jest uczulona na pyłki tego drzewa, reaguje też alergią po zjedzeniu orzechów.

Pyłki, jak i orzechy zawierają bowiem wspólny alergen. A dla organizmu jest wszystko jedno, czy dostaje go drogą wziewną, czy też pokarmową. Dlatego jeśli ktoś wie, że źle reaguje na leszczynę, nie powinien jeść orzechów - zwłaszcza laskowych. Ale lepiej powstrzymać się też od orzechów innych gatunków, gdyż z kolei między nimi też dochodzi do reakcji krzyżowych.

Do objawów wskazujących na uczulenie na pyłki drzew należą: łzawienie, pieczenie i świąd oczu, napady kichania, wodnista wydzielina z nosa lub uczucie jego blokady, zatkania. Można też dostać wysypki na ciele, jeśli w tym czasie zje się orzechy. Mogą też kogoś dopaść ataki duszności, jeżeli ktoś choruje na astmę oskrzelową.

Słownik alergika

Słownik alergika

alergeny > substancje powodujące alergie, które objawiają się: katarem w postaci wodnej wydzieliny z nosa, łzawieniem i swędzeniem oczu, napadami kaszlu, wysypką na skórze, kłopotami z oddychaniem

antyhistaminowe leki > preparaty pomocne w łagodzeniu lub usuwaniu objawów alergii. Zażywa się je w postaci tabletek, kropli i syropów.

wstrząs anafilaktyczny > skrajna reakcja organizmu na uczulającą substancję, przeważnie na: orzechy (też orzeszki ziemne), ryby, owoce morza, jad pszczoły i osy

leki sterydowe > specyfiki o działaniu przeciwzapalnym, silniejsze od histaminowych. Używa się ich przeważnie w postaci maści i preparatów wziewnych (w przypadku astmy oskrzelowej)

przeciwciała IgE > substancje białkowe, które wydzielają się w nadmiarze do krwi w trakcie reakcji alergicznej. Po określeniu ich ilości można stwierdzić, czy dana substancja jest sprawcą alergii

Alergicy najgorzej czują się wtedy, gdy jest sucho i gorąco. A charakter objawów uczuleniowych zależy od stopnia wrażliwości organizmu oraz od stężenia ziaren pyłków w powietrzu. Jeżeli jest ich więcej niż 60-70 na metr sześcienny, tym gorzej człowiek uczulony to znosi.

W okresie intensywnego pylenia pacjent powinien być pod opieką specjalisty alergologa, który przepisze mu odpowiednie leki antyhistaminowe - donosowo i dospojówkowo o działaniu przeciwzapalnym, pozwalające przetrwać ten trudny okres.

- Gdy alergik ma już ciężkie dni za sobą, powinien pomyśleć o odczulaniu - radzi dr Krystyna Kosowska. - Rozpoczyna się je zawsze przed sezonem pylenia i musi ono trwać minimum trzy lata, a najlepiej pięć, by przyniosło pożądany efekt.

Efekty takiej terapii są najlepsze u dzieci i młodzieży. Ale i u osób starszych nie jest na nie za późno, bo alergie pojawiają się w coraz późniejszym wieku.

Stężenie pylenia drzew jest różne w zależności od dnia i miejsca kraju. Zależy ono m.in. od klimatu. Dlatego osoby uczulone powinny śledzić specjalne komunikaty, które są podawane w mediach lub - zaopatrzyć się w specjalne broszury z tabelami o terminach pylenia poszczególnych drzew oraz innych roślin. Są one dostępne w poradniach alergologicznych, można je znaleźć w gazetach i poradnikach poświęconych zdrowiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza