Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co badają słupscy studenci?

Zbigniew Marecki
Studenci sprawdzają puntkualność pociągów.
Studenci sprawdzają puntkualność pociągów. Fot. Krzysztof Tomasik
Ile wytrzyma trawa? Jak viagra wpływa na szczury? Czy można się uzależnić od opalania? Co połykają więźniowie? Na takie pytania szukają odpowiedzi studenci Akademii Pomorskiej.

W Akademii Pomorskiej w Słupsku działa 38 rozmaitych kół naukowych. Zajmują się mniej lub bardziej poważnymi badaniami. W minionym tygodniu podczas sympozjum zorganizowanego przez Międzywydziałowe Koło Naukowe Inter Logos zaprezentowali swoje dokonania.

Niektóre naprawdę robią wrażenie. Na przykład sanolodzy (zajmujący się nauką o zdrowiu) badali tanoreksję, czyli nałóg opalania się w solarium. Przebadali 112 osób w wieku od 20 do 29 lat. Z badania wynika, że przez zbyt częste korzystanie z solarium naraża się na niekorzystne oddziaływanie promieniowania UVA, które może powodować zmiany skórne i wywoływać raka.

Matematycy z koła MAT AP ćwiczą myślenie przestrzenne, tworząc komputerowe symulacje 12-ścianów foremnych albo 20-ścianów.

Praktyczniejsze zainteresowania mają członkowie Koła Informatyczno-Pedagogicznego Abakus, którzy sprawdzają możliwości syntetyzatora mowy i jego wykorzystania dla rehabilitacji niepełnosprawnych. W czasie pokazu udowadniali, że komputer może mieć nie tylko głos, ale i słuch.

Natomiast wszystkich chyba zaskoczyli członkowie Koła Naukowego Nemesis, których fascynują uwarunkowania autoagresji więźniów w zakładach karnych na Pomorzu. Pod tym względem przebadali przypadki 1100 więźniów. Zdjęcia rzeczy tkwiących w przełykach więźniów, nacięć na rękach lub śrub wbitych w oczy, które pokazali zebranym, robiły wrażenie.

Na tym tle bardzo normalne wydają się z kolei dociekania studentów z Koła Geografii Ekonomicznej Glob. Badali oni między innymi kierunki zagospodarowania poniemieckich linii kolejowych na przykładzie Słupskich Kolei Powiatowych, stan i możliwości wykorzystania lotnisk powojskowych na Pomorzu Środkowym, ile wytrzymuje trawa, gdy się po niej intensywnie chodzi oraz punktualność pociągów przyjeżdżających i wyjeżdżających ze Słupska.

- W tym ostatnim wypadku od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych dzielnie staliśmy na peronie, sprawdzając czas przyjazdu i odjazdu wszystkich pociągów. Zauważyliśmy, że pociągi przyjeżdżają spóźnione lub odjeżdżają za wcześnie. Zdarzają się też pociągi widma, których w ogóle nie ma w rozkładzie jazdy - opowiada Daniel Nazaruk, członek Globu.

Wyniki spisali. Planują ich przekazanie szefom PKP. Będą też powtarzać to badanie, aby sprawdzić, czy nastąpiły zmiany na lepsze.

Wielce oryginalne zainteresowania mają również studenci z Koła Naukowego Oxygen. Sprawdzają m.in., na co chorują ryby w naszym regionie, badają populację bociana albo jak szczury reagują na różne leki, w tym na viagrę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza