Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z pomnikowym orłem z Miastka?

Andrzej Gurba
Orzeł został zdemontowany dwa lata temu. Czeka na lepsze czasy w magazynie Zarządu Mienia Komunalnego.
Orzeł został zdemontowany dwa lata temu. Czeka na lepsze czasy w magazynie Zarządu Mienia Komunalnego. Andrzej Gurba
Być może komisja rewizyjna oficjalnie zbada, dlaczego burmistrz Miastka nie zamontował na skwerze przy osiedlu Ceglanym Pomnika Ku Czci Żołnierzy Sowieckich.

Ponad dwa lata temu zdjęto orła i rozwalono cokół pomnika Ku Czci Żołnierzy Sowieckich, który od lat 60. XX w. stał w parku przy miasteckim ratuszu. Po wielu sporach i dyskusjach radni zdecydowali, że pomnik zostanie przeniesiony, a w zasadzie odtworzony, na skwerze przy osiedlu Ceglanym.

Termin minął z końcem czerwca... 2010 roku. Burmistrz nie wykonał uchwały rady. Pisaliśmy o tym kilkakrotnie, ale radni najwyraźniej nie byli zainteresowani swoją uchwałą. Sam Ramion mówił, że najpierw powinien stanąć w parku przy ratuszu Pomnik Narodu Polskiego, a dopiero później ten drugi na skwerze przy osiedlu Ceglanym.

Pomnik Narodu Polskiego stanął w maju tego roku. W międzyczasie burmistrz zmienił zdanie, stwierdzając, że orzeł, który był głównym elementem starego pomnika, powinien znaleźć się w izbie muzealnej, którą miasto planuje stworzyć.

- Nie bardzo wyobrażam sobie oficjalną uroczystość odsłonięcia pomnika ku czci żołnierzy sowieckich - usłyszeliśmy od niego w maju tego roku. Od tego czasu nikt nie kiwnął placem w sprawie muzealnej izby, pomnika. Nikt też nie interesuje się uchwałą rady.

Pytamy Tomasza Borowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Miastku, o uchwałę.

- Uchwała nie została uchylona, a więc obowiązuje. Burmistrz nie występował z żadnymi propozycjami dotyczącymi muzealnej izby - stwierdza Borowski.

Co więc dalej z uchwałą i pomnikiem?

- Zapytam o to burmistrza na najbliższej sesji. Od kontrolowania wykonania uchwał jest komisja rewizyjna. I niech ona to sprawdzi - oznajmia Borowski.
Burmistrz Ramion nie zmienia ostatniego zdania.

- Orzeł powinien znaleźć się w muzealnej izbie pamięci - oznajmia Ramion. Kiedy izba powstanie? - W najbliższym czasie - odpowiada burmistrz, czyli nie wiadomo kiedy.

Być może Ramion uprze­dzi przewodniczącego rady i komisję rewizyjną. Po naszym telefonie stwierdził, że przygotuje na wrześniową sesję wniosek o uchylenie uchwały z 2010 roku w sprawie sowieckiego pomni­ka. Orzeł ze starego pomnika znajduje się w magazynie Zarządu Mienia Komunalnego.

Na tablicy umieszczonej na cokole, który został zburzony dwa lata temu, był napis "Chwała wyzwolicielom Ziemi Miasteckiej 3 III 1945". Napis umieszczono w latach 60. ubiegłego wieku. Co najmniej przez dwadzieścia lat składano przy pomniku kwiaty i organizowano partyjno-państ­wowe uroczystości. Jeszcze na początku lat 90. XX wieku tablicę pokryto tynkiem. Później została zniszczona, a sam pomnik poszedł w zapom­­nienie. Były jeszcze próby "reaktywowania" tego miejsca "pamięci", ale nieudane. Pomnik z parku figuruje cały czas w rejestrze Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa jako poświęcony Armii Czerwonej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza